ÚPVII Pracovná skupina K9.3 Strategická architektúra

Nie je to protizakonny stav ? nema to riesit v tom pripade UPVII ako vlastnik 305/2013 ?

No a sucasny stav ? vyzadovane ArchiMate diagramy nevie urobit skoro ziaden autor studie a tak sa tam kreslia voloviny …

Mozno je dobry cesky model, kedy do verejneho obstarka uz ide kompletny PIM (platformovo nezavisly analyticky model) … Ale kto by pri dnesnom stave personalneho obsadenia dokazal u nas take obstarko pripravit … neviem … pravdepodobne aj oni na analyzu obstaravaju zvlast speci firmy a az ten vysledok potom daju do obstarka pre implementaciu …

Caute,

@jsuchal ma poziadal spripomienkovat zatial neverejne nove pravidla publikovania sluzieb. Dokument je sice zatial neverejny, ale v zasade ide o toto: https://www.gov.uk/guidance/gds-api-technical-and-data-standards
TLDR: REST a suvisiace standardy miesto SOAP sveta.

Este par veci:

• Niekolko rokov dozadu som robil na slovenskom eGov, takze do toho trochu vidim aj zvnutra. Vtedy snaha robit veci lepsie napriek velkej snahe nepresla. Tak uvidime ako to pojde zvonku.
  • V diskusii sa spomina, ze je rozdiel medzi pravidlami a standardom. Neviem aky je to rozdiel, takze to ani v texte nerozlisujem.
  • V DXC (predtym HP) mam menovca architekta, ktory tiez robil na eGov, ale nie sme ta ista osoba :slight_smile:

Este tu nie som uplne zorientovany, ale mam pocit, ze je to prilis dlhe na toto forum, tak to davam ako samostatny dokument: https://docs.google.com/document/d/1QTQjNi64KOXAVy_B3Oj61kyloB6rX1TDUCsrXRH6kZ4/edit?usp=sharing

2 Likes

Tak tu je nova verzia na pripomienkovanie:

Original tu

Pripomienkuje sa do 21.5. cc @ps-architektura a @ps-backend

1 Like

Keďže mám pocit že zľadovanie jednotlivých pracovných skupín nie je úplne na 100% funkčné, a je to tak trošku o samostatnom prístupe, dovolím si tu uviesť presah štandardov elektronických služieb na skupinu PS1.

Rýchlo som si to preletel a našiel som tam nejaké “bezvýznamové URI” … Čiže toto ešte musím pochopiť :slight_smile:
Tak či onak, môžem len veriť že je to v zhode jednak s používaním URI identifikátorov služieb v MetaIS,

a tiež (hlavne) mi dovoľte pripomenúť že na PS1 prebieha pripomienkovanie publikačného profilu CPSV-AP-SK (CorePublicServiceVocabulary)
https://wiki.finance.gov.sk/pages/viewpage.action?pageId=24945894

pričom tu sú konkrétne príklady pre vybranú elektronickä službu
https://wiki.finance.gov.sk/display/PS1/RD-1.0

Priznám sa, že som celkom nepochopil, kde by sa to mohlo prekrývať. Tie linky čo si dal, viac-menej súvisia s príkladom definície/popisu “entít” v danej službe, prípadne ešte s vecným zaradením, resp. katalogizáciou služby samotnej. To znamená nejaká vnútorná kategorizácia a katalogizácia v rámci MetaIS. Pričom dokument vyššie rieši pravidlá pri publikovaní služieb (ich fyzických rozhraní cez web služby) poskytovaných do multikanálového prostredia (teda OpenAPI).

Celkovo k výstupom z PS1 môže chýbať kontext (keď pozerám tú sprievodnú wiki). Do značnej miery sa veľmi rýchlo ide ku konkrétnym príkladom, pričom chýba informácia - čo to je (metapopis - asi cielený na MetaIS?), načo to je (kto to bude využívať a na čo?), prečo by sme to mali robiť takto (zrejme to má aj svoje limity a ako každý spôsob - určite existujú prípady, kedy to používať nie je vhodné) a až potom konkrétne príklady.

Takto nám neostáva zrejme nič iné, len počkať, kým si výstup z PS Architektúra (kde okrem príkladov je aj kontextová informácia) naštuduješ ty, resp. niekto z PS1 a začneme riešiť konkrétne pripomienky.

Verím že tu neskĺzneme k nejakým osobným nezrovnalostiam :slight_smile: na to čas nemá asi nikto z nás.
Určite si musím viac naštudovať tento dokument, resp. pochopiť o čo ide, oprašujem moje kóderské schopnosti, takže inú možnosť mať tak či onak nebudem.

Chcel som naozaj hlavne poukázať na to, že mám pocit že jednotlivé skupiny idú svojim vlastným životom, a bolo vy asi efektívnejšie keby sa teda aspoň v niečom prekrývaly. Sám sa pýtaš že

SP Lepšie dáta, či SP Otvorené dáta stavia na zavedení jednotných URI identifikátorov (globálne identifikátory v ISVS), tak aby bolo možné pracovať s verejnými dátami ako s jedným celkom. PS1 ich schvaľuje a postupne sa začínajú používať (MetaIS je len príklad)URI majú aj konkrétne entity (právne subjekty, adresy, zmluvy). V uvedených strategických dokumentoch sa aj definuje používanie týchto identifikátorov v službách, je to aj v checkliste pre nové štúdie, atď. čiže URI majú predstavovať globálne používané identifikátory naprieč ISVS.

Čiže napr. uvedený štandard CPSV-AP-SK predstavuje dataset pre publikované elektronické služby,a pridal som aj príklad jednej konkrénej (z metais v tomto prípade), ale má to platiť na všetky datasety o elektronických službách.

Skutočne chcem len podotknúť, že mám pocit, že celková spolupráca medzi skupinami má mušinky, a to platí tvojej strany na moju, ale aj opačne.
Formálnejsie:

K9.3 -------saNieÚplneZľaďujeS-------->K9.4,
pričom relácia saNieÚplneZľaďujeS je krásne symetrická. :wink:
čo ale asi nechceme.

cauko,

1 robim teraz aj vyvoj niecoho uplne ineho - offtopic: preklapame Hejneho metodu do humanitnych predmetov a tento tyzden to pilotujeme v jednej ZS…

2 preto som do toho involvoval kolegov vyvojarov,

nestihli sme to, ospravedlnujem sa

ivan

Kratky odrazkovy zapis z dnesneho stretnutia:

Pripomienky k dokumentu

• do manazment summary - napisat viac pravnickejsie (aby bolo jasne coho sa to tyka a kedy)

• nech to neskonci tymto dokumentom (lebo je to dobre), ale nech z toho je vynos a usmernenie => pojde to do standardizacnych skupin

• asynchronne sluzby smerom von - nefixovat standard nateraz (nie su vyzrete)

• correlation id - zapracuje sa

• zjednotenie error hlasok (nech riesi standardizacia)

• ak su nejake dalsie TEMY na dopytove vyzvy (urad hlada napady) - treba poslat ASAP

• platform as a service

• specifikacia - existuje nieco? @rho vraj nieco posielal

• “navrh aktualizacie katalogu sluzieb 1.8”
    • studia z coho vychazala?

Otvoril som dve temy:

1 Like

@janhargas mal taky napad, ze ci nespravit dopytovu vyzvu na prototypy/proof-of-concept (discovery fazu). Co vy na to?

1 Like

ja som toto tiez navrhoval…PoC aj na planovane spolocne bloky/komponenty

Pre nas co sa tu este neorientujeme, ale chceli by sme. PoC coho? A planovane spolocne bloky coho? :slight_smile:

Toto nebolo uplne k teme architektury - skor to bolo v teme “ostatne”.

Co sa tyka spolocnych blokov, tak tam si treba pozriet planovane projekty napriklad MV.

Tu finalny dokument “Pravidlá publikovania elektronických služieb do multikanálového prostredia verejnej správy”

a original PravidlaPublikovaniaSluzieb_v1_1.pdf (568.6 KB)

Taktiez davam sem vyjadrenie k zapracovaniu pripomienok k dopytovej vyzve.

Pripomienkovanie - Dopytova vyzva male zlepsenia egovu_odpovede Arch_sd_02 (1).odt (13.2 KB)

1 Like

…za Slovensko.Digital sme sa pytali na zvolanie tejto pracovnej skupiny…mame info, ze Architektura by sa mala spojit s Lepsimi sluzbami…zasadnutie by malo byt zaciatkom februara a mali by sa prebrat temy v nadvaznosti na pripravovany projekt API GW OpenAPI / Otvorené API - plánované a realizované aktivity Slovensko.Digital …teda ide o temy:

• monetizacia OpenAPI,
  • API GW ako PaaS.

mame info, ze ak niekto ma navrhy na temy, tak ich trebe predlozit a PS moze zasadnut a riesit dane temy…cize ak mate nove, nedoriesene temy v ramci PS Architektura, tak napiste tu alebo mi napiste na peter.kulich@slovensko.digital a pozbieram a navrhnem do PS…

Zdielame temy, ku ktorym planujeme v najblizsich dnoch zvolat pracovnu skupinu na UPVII:

PS Architektúra + Lepšie služby (tieto 2 PS su spolu, nakolko posledne info z UPVII hovoria o tom, ze by sa mali spojit)

1. API GW:
  • koncept monetizácie OpenAPI - či vôbec monetizovať,

• API GW ako PaaS,

• prioritizácia publikovania služieb do API GW:

• služby v gescii UPVII + Nases

• služby mimo gescie UPVII + Nases

1. Dizajn manuál eGov:
  • definovanie gestora, zodpovednej osoby za UPVII/štát,
  • potreba ďalšieho rozvoja,
  • systematický maintenance.
  1. Publish + subscribe koncept:
  • nadviazanie na predošlé aktivity,
  • definovanie ďalších krokov,
  • vytvorenie štandardov pre nové agendové IS/registre.
  1. Dopytové výzvy:
  • vyzvy - dátová a malé zlepšenia služieb,
  • nízky záujem,
  • analýza dôvodov,
  • definovanie potrebných zmien.

Ak mate dalsie temy, tak kludne som doplnte a mozeme zaradit. Potrebne je pre temu vediet odovodnit jej otvorenie na PS, keby bol pristup zo strany statu velmi formalisticky.

1 Like

Kedze tato skupina sa spojila s PS lepsie sluzby tak to budeme chvilu davat duplicitne.

Na UPVII vznikaju dve nove podskupiny. Za SD sme nominovali mna a @peter_k do API GW a mna do egov dizajn manualu. Budeme priebezne informovat, co sa tam deje.

1. Podskupina API GW/API Manažment. Vedúci: Pavol Bandura. Prihlasovanie (len členovia PS) na:pavol.bandura@vicepremier.gov.sk
  1. Podskupina eGov dizajn manuál . Vedúca: Viera Hainzl. Prihlasovanie (len členovia PS) na: viera.hainzl@vicepremier.gov.sk

Nove vlakno k tomu tu ÚPVII Pracovná podskupina - API GW/API Manažment

Minuly tyzden bolo stretnutie pracovnej skupiny. Preberali sa dve temy (za nas sa zucastnil @lubor, kedze som bol na dovolenke - snad ma doplni):

1. Planovana dopytova vyzva “Moderne technologie” - nemozeme zatial material sirit von, ale asi neprezradime vela ked povieme, ze ide o tri temy - Nasadenie Open Source :clap:, IoT a Chatboty. Blockchain, ktory v draftovej verzii bol este pred nedavnom tam uz nie je. :wink: Za nas padol navrh, aby sa tam dostalo aj vyuzite public cloudu / public saas sluzieb v statnych projektoch - avsak pre kratkost casu to asi nestihneme uz dostat do vyzvy v pozadovanej kvalite.

2. Diskusia k centralnym IS, pol poskytnuty zoznam - myslim, ze nie je nijako tajny (su to vsetko schvalene alebo existujuce projekty), tak ho tu vyzdielam. nadrezortneIS_centralneBloky_v3.docx (33.5 KB)

1 Like

Minuly tyzden v pondelok 28.10. zasadala opat PS. Bod programu bolo OpenAPI (konkretne stav a plan MUK-P - “jadro api gw” a zoznam prioritnych API za nas)

Nejake poznamky:

open-api

• v novele zakona o egov
  • ucinnost od 1.7.2020
  • prechodne obdobie do 1.7.2022
  • upozornil som, ze uz dnes uz je povinnost spristupnovat sluzby cez UPVS (formulare)

MUK-P = jadro api gw.

• prezentacia ake benefity z toho ma provider API (v pohode prezentacia)

• nova skratka: CAMP - centralna api manazment platforma (to je to co je mimo jadra)

• SLA

• kolko hitov moze spravit za ake obdobie?
    • rate limit na konzumenta, na cely kanal
    • “VIP” - kanal
    • cache odpovede volani
  • nasadenie (zo vsetkych sluzieb UPVS v Q4 2019 sa uz stali dve fazy, ale stale prijatelne)

• 12/2019 - 02/2020 (rest/soap bez konverzie)
    • 03/2020 - 05/2020 (ostatne konverzie)
  • feb 2020

• edesk/iam/eform
    • soap/saml
    • rest/json
  • podania az maj 2020

• hladaju sa poskytovatelia sluzieb (co by sa zapojili do pilota)

• monitoring

Za mna - MUK-P vyzera byt good enough, az som sa spytal, ze co teda prinesie ten velky API GW projekt, lebo toto mi pride celkom postacujuce. (Vraj sandbox, fraud detection a take tie veci)

Do pilotneho poskytovania API sa nikto moc nehlasil, velmi tlacime na Financnu spravu, ich API su

1. velmi zaujimave (masove + existuje dopyt z trhu)
  2. niektore su dokonca hotove (napriklad verejne dostupne wsdl/soap ktory pouziva program e-dane)

Dalsia skupina

• viera hainzl - aktualizovany design manual 11.11.

@kyselat ked posle prezi a vystupy tak ich sem zavesim.

Zoznam prioritnych API za nas. Prioritné API_dáta - Zber požiadaviek.xlsx (12.6 KB)

1 Like