Tvorba webstránky vs. cenový limit

Zdravim,

opakovane sa na mna obracaju kolegovia z oddelenia koordinacie projektov z EU fondov, ze maju problem zohnat dodavatelov na tvorbu webstranok k projektom.

Zvacsa ide o nenarocne, informativne weby. Zapasia ale s problemom, ze v projekte je stanoveny limit max 1600 EUR na webstranku vratane zabezpecenia servisu/udrziavania stranky min. 5 rokov. Neviem kto ten limit stanovil ale udajne sa menit neda.

Moja otazka je: kde by ste odporucali zhanat dodavatelov na takyto typ sluzby? A je podla Vas ta cena realna v dnesnej dobe (hlavne s ohladom na tu podmienku udrzatelnosti min. 5 rokov)?

V tejto optike (cena) ma napada, aby sa ludia obsluzili sami, vyuzitim CMS ako sluzba, alebo nocode platforiem, kde cez WYSIWYG editor, vyrobia to, co potrebuju… Alebo teda snad horko tazko obstarali niekoho, kto to “vyklika”.

Toto je taky tahun v mojich ociach, kde sa da vselico vycarovat: https://webflow.com/pricing

2 Likes

Tiez by ma zaujimalo co ma byt na tej projektovej stranke. Ak klasicke informacne veci, tak vyvoj stranky je hlupost. Treba pozriet lubovolne hostovane CMS, kupit ako sluzbu. Ak sa da kupit sluzba z EU projektu (toto byva problem).

Vdaka za reakcie. Ono to nie je take jednoduche ze “spravte si sami”. Ti ludia co riesia projekty, to su cisto projektovi manazeri, im prejdu cez ruky stovky projektov. Pripravia podklady, sutaze (obstaravania), administrativu, nejaku naslednu kontrolu atd. Ale nie su nijak zainteresovany v samotnom predmete projektu.

Tie projekty mozu byt typu naucny chodnik, vzdelavanie specifickych cieloviek, atd. Typicky potom web obsahuje info k projektu: ak je to naucny chodnik tak materialy k stanovistiam - texty, fotky, preklady do cudzich jazykov, atd. Pri vzdelavani osnovy, objednavaci formular, atd.

Mne je jasne ze sa to da robit na kdejakom open-source CMS, ale firma na to nema ludi. Preto to sutazi a chce aby to niekto dodal. Problem je, ze dodavatelov to neoslovuje.

takto, samozrejme sa to robi na na nejakom CMS, len to niekto musi nasadit, drzat administraciu a pod. A to jednoducho nevyjde za tieto peniaze. Len tak bokom pripominam ze ked odratame DPH, dane a odvody tak dostaneme zhruba 1000 EUR co je tak 10 MD pri slabo platenej maleh firme. A za to nakreslit web, urobit instalaciu a potom 5 rokov drzat servis je nemozne. Navrhol to niekto s dobrym umyslom ale s nulovymi skusenostami. To je dlhodobo problem vsetkych riadiacich organov.

A takto, urcite je mozne najst sposoby ako to “hacknut” ale ked ich napisem tak to dalsi dobroumyslak zakaze, tak ostava len ten zakladny :grinning:
cenovy limit je na opravnene vydavky, z vlastnych zdrojov si to moze organizacia doplatit vzdy.

A k otazke kde ich zohnat : Moje doporucenie nezhanaj, ak zozenies niekoho kto je ochotny to robit tak nevie ratat, a ten to za prvne nedoda a za druhe zmizne ked mu to dojde.

A takto, limit sa urcite menit da, robi sa to usmernenim. Presne tak ako ho stanovili, len sa bude audit pytat preco a tazko sa vysvetluje ze ten prvy bol hausnumero vytiahnute z klobuka. Pretoze potom to spochybni vsetky ostatne limity ktore su stanovene rovnakym odbornym postupom

1 Like

tak len pocty, treba zaplatit 1000 dolarov len za licenciu na 5 rokov. A problem sa vola ako to obstarat, ako to zaplatit ( vypis z karty sa fakt tazko uctuje, lahsie bolo to zaplatit z vlastneho ).
A ostane ti tak 10 EUR na mesiac na niekoho kto to vyklika, bude udrziavat a pod.

1 Like

Prípadne jútuberi by odporučili https://www.squarespace.com/pricing
Business pri platbe ročne 204/rok*5 = 1020€ + za 600 eur sa dá možno nejaký content nabúchať, ale tá suma je dosť malá dokonca aj pre SaaS.

1 Like

(vtip)
ja sa cudujem, ze pri tom rozpocte, tu ja vobec prispievam, k hladaniu riesenia
(koniec vtipu)

odkazal som na najlepsi WYSIWYG/nocode nastroj, co poznam. Asi neni treba mercedes, a slo by to snad aj s tymto (rozpoctovo to uz snad sadne):

pointa: za tieto peniaze som ja o programatorovi/designerovi ani neuvazoval. a zaroven nevidim dovod, aby ho bolo treba.

kto to vyklika?
niekto to potrebuje na nejaky ucel, dostane nastroj, tak nech ho pouzije (sa ho nauci), aby ten ucel splnil.

problem je este aj inde, ja viem ze na Slovensku je kazdy expert na vsetko ale taketo homemade webstranky su na nic. Ak je cielom len povinna publicita tak je to zbytocne vela ale v plno projektoch kde sa ma pracovat s ludmi, davat informacie atd je webstranka bod kde sa to zabije uz na zaciatku. Navrhnut dobru stranku, ktora umozni skutocne dosiahnut nieco nove je robota pre ludi co sa tym zivia a nie pre tych co to robia prvy krat. A to jednoducho nieco stoji.
Ak niekto chce mat novy eshop a zacne si to sam naklikavat, tak to aj tak dopadne.

@vliv2 mam samozrejme pramalo vhladov k tejto teme, a ktomu ako funguje statne IT, alebo verejny sektor, EU fondy… takze k tej sa viac konstruktivne nevyjadrim. moje pokusy vyssie uz bol strop.

IMHO, sme na prahu doby, kedy pomocou #nocode platforiem BFU mozu z kolecka vynechat programatorov/designerov. Ja netvrdim, ze ich riesenia budu extra skalovat, budu dokonale bezpecne… ale aj to tie platformy, den zo dna zlepsuju… budu vsak good enough pre 80% pripadov.
ak by to nelepili cez nocode tooly sami zadavatelia, mozno to potom bude ochotny spravit ten 10e/h programator.
opakuje sa era, ked agilni excelisti (neprogramatori) vyklikali v MS Access “informacny system”. Len to nastastie na trocha vyssom leveli, ako vtedy.

Zdravim,

ak su poziadavky na tie stranky projektov strukturovo rovnake a mohli by mat rovnaky styl, tak myslim ze by nebol problem za taky low-cost rozpocet pripravit sablonovu stranku, ktoru by si kazdy len naplnil podla svojho projektu. Na to by ani nemalo zmysel robit multi-tenant CMS, ale len im pripravit jednu sablonu vyhovujucu poziadavkam a tu kazdemu na kazdy projekt nahodit a hotovo.
V CR nieco podobne aktualne diskutujeme pre obce - tiez maju rovnake poziadavky na weby - povinne nastenky a pod. ale aby si ich riesili jednotlivo na to male obce nemaju rozpocet.

jednotna struktura a design by este mohli byt aj prinosom v orientacii.

Hmm, mám otázku: za tých 1600 eur to má byť aj prístupné v súlade s týmto usmernením?: https://www.vicepremier.gov.sk/sekcie/informatizacia/governance-a-standardy/standardy-isvs/pristupnost-webovych-sidel/metodika-monitorovania-webovych-sidel/index.html

Ak áno a ak sa to za 2 roky zmení, je to stále v 5 rokoch, bude to treba v rámci tých 5 rokov dorobiť, aby to bolo v súlade ?