Triediarne pošty

Výkrik do hmly: vie niekto ako na Slovensku fungujú triediarne pošty?

Hovorí zo mňa závisť. V (ako vśetci vieme prehnitom) USA využili že veľa triediarní USPS (štátom vydržiavaná pošta) používa skener-OCR-ICR a zaviedli (zadarmo!) službu Informed Delivery. Každé ráno mi príde email s obrázkami obálok listov ktoré sú na ceste ku mne. Nič nie je garantované ale už 3 týždne mi to funguje perfektne. 21 storočie.

Pokial viem toto poskytuju vseliake take tie firmy co robia virtualne sidla ako sluzbu.

1 Like

Z tejto oblasti mám reálne skúsenosti, hoc pár rokov staré.
Balíky a väčšina expresnej pošty sa triedi cez automatické triediarne. Čiže klasické skenovanie adresy a stroj zásielku vytriedi. Na konkrétne rajóny sa potom expedujú manuálne.
Horšie je to s listami. Pri hromadnom podaji príde na konkrétnu doručovaciu poštu paleta so zásielkami. Na konkrétne rajóny sa to triedi manuálne :slight_smile: … dokonca aj čo sa týka okresov a krajov, nie vždy sa dá použiť skenovanie a triedi sa manuálne. Doporučené listy majú prednosť, ale aj tie sa triedia manuálne :smiley: … takto to bolo pred 10 rokmi a čo viem, funguje to tak stále. Neviem si predstaviť žeby dávali automatiku na každú maličkú poštu.
Informácia, že Vám nejaký list príde, je už čisté sci-fi podľa mňa. A je to viac FI ako SCI :slight_smile: … za všetko hovorí, že mobil, alebo email na podacom lístku sú len nepovinné údaje …

1 Like

@SVK_Volod Pozitívne na tom ručnom triedení pošty je že takto ešte stále existujú pracovné miesta kde sa vžaduje gramotnosť bez VŠ. :slight_smile:

Emaily o prichádzajúcich balíkoch - keďže o listoch sa nedá uvažovť - majú snáď ešte väčšiu hodnotu. Viem, že s balíkmi sú často problémy. Dokonca som videl že teraz možno poslať balík lacnejšie ak si ho pôjde príjemca sám vyzdvihnúť na poštu. Takže emaily s info z triediarne balíkov by boli iste vítané. Myslíte, že by sa na pošte našli otvorené dvere k preberaniu týchto dát? Je pošta štátna?

Možno by takáto služba mohla byť vedľajším zdrojom financií pre prácu SD.

To je robené ako sekundárne skenovanie a posteriori. Pán @SVK_Volod píše že existujú scany balíkov čo by sa dali od pošty preberať a emailovať a priori. Bez práce :smile:, možno ako aktivita SD.

Este mi inak niekto vysvetlite na co toto je dobre. Ked mi postu otvoria, oskenuju, nebodaj OCRkuju a poslu emailom tak super. Ale na co mi je dobre vidiet zavretu obalku?

@jsuchal Viem dopredu čo mi pošta o deň-dva doručí. Napríklad či dodávateľ odoslal sľúbený tovar. Viem trochu lepšie plánovať.

Nie každý to potrebuje, niekto to môže oceniť. A celé je to postavené na využití dát ktoré sa už zozbierali na triedenie podaných balíkov.

Aj pre samotnú poštu by to bolo užitočné. Služba lepšia ako poskytujú kuriéri.

Pošta je štátna akciová spoločnosť. Informácie si určite ale nepustia, pretože podľa nich ide o informácie obchodného tajomstva. V podstate ale nevidím problém, ak by na tom štítku bol email príjemcu, aby mu prišla nejaká správa. Napríklad v alza.sk príde SMS a technicky by mohol prísť aj email o doručení. Technicky to teda ide, avšak vnímajme to z pohľadu, že pošta je štátna. Takže chcelo by to nejaký update súčasného softvéru, dajme tomu za 1 mil. € plus navýšiť kapacitu serverov, dajme tomu za ďalší 1 mil. € plus nejaké ďalšie nijak nešpecifikované položky (za dva mil. €) a hlavne aby to vyhrala správna firma :slight_smile: :slight_smile:

No a ešte dodám, že v časoch minulých na každý druh zásielky (list, balík, expresná pošta …) bol samostatný systém a vraj sa ten stav nijako nezlepšil. O prepojenosti týchto systémov nehovoriac …

1 Like

napíšem samostatné odpovede.

Súkromie informácií a proces

  1. Ten kto chce používať službu, príde na našu stránku a vyplní svoju kompletnú poštovú adresu a email na ktorý chce informácie dostávať.

  2. My /alebo ten kto toto spraví/ overíme, že táto osoba má právo prijímať poštu na danej adrese. Napríklad tak, že uvedie detaily o nedávnych zásielkach.

  3. vždy keď OCR-ICR rozozná jeho poštovú adresu, my mu pošleme email s obrázkom.

tento proces teda zabezpečuje, že nikto sa nemôže dostať k informáciám ktoré nie sú určené preňho.

V USA systém dáva niekoľko ráz vybrať ktorá z nasledujúcich 4 info je tvoja. Napr na ktorom zo 4 PSC si v minulosti býval. Ak pošta nemá dosť historických dát, treba sa zastaviť na pošte a doniesť napríklad nedávno doručený účet za elektrinu.

RE peniaze

ano, ak to poradíme súdruhom z pošty, bude z toho asi ďalšie drahé fiasko.

Prečo by nám pošta mala sprístupniť údaje

  1. údaje sú naše, občania sú spoluvnastníci pošty a skenery aj disky na dáta sme už raz zaplatili

  2. nič neriskujú, nič ich to nebude stáť a budú sa môcť chváliť akí sú progresívni a ako slúžia verejnosti. Lepšie ako v Estónsku

  3. majú príležitosť sa zoznámiť s šikovnými a milými vývojármi /s nami/, ktorí ich vo všeličom posunú dopredu.

  4. ja som večný idealista, možno aj medzi nimi nejakí sú

Kedze som sa svojho casu vyskytol na PEDASe, nieco malo o triedeni posty viem. Ono cuduj sa svete to nie je az tak velmi o tom ake stare je technologicke riesenie, lebo aj pomerne stare riesenia su na nase pomery dostatocne vykonne. Hlavny problem triedenia je metodicky, a to sa cudujem ze sa za tie roky posta (v spolupraci so statom) neodhodlala k zmene.

Totizto PSC - sme zdedili z cias CSSR. Vtedy bolo navrhnute podla krajov, v SR boli 3 kraje. preto PSC na zapade zacina 8, v strede 9 a na vychode 0. Bohuzial na dalsich miestach cisla PSC uz nie je dostatocne miesto na presnejsi algoritmus triedenia, ako na dodaciu postu. Pritom pri dobrej analyze a navrhu riesenia by bolo mozne navrhnut taku strukturu PSC, ktora by dokazala vytriedit postu az na rajony, resp. na konkretne ulice (vo vacsich mestach). To by vyrazne odburalo “manualnu” pracu pracovnikov, ktori to finalne triedenie vykonavaju kazde rano “rukato”.

1 Like

@amentma Vdaka za podrobne info!

Chápem to takto

  1. scanery v triediarni rozlišujú iba PSČ, o OCR/ICR adresy a mena príjemcu sa nepokúšajú.
  2. posielať emaily nemožno, lebo iba pri poslednom = manuálnom triedení sa dozvieme kto je adresát.

Vyplýva mi z toho

  1. pôvodný zámer okopírovať novinku z USA je DOA = dead on the arrival.
  2. otvára sa príležitosť ponúknuť pošte OCR/ICR adries v triediarňach. Ich by to oslobodilo od diktátu starých PSČ. Pred 12 rokmi som robil ICR mena, adresy a sumy zo šekov /nie v Slovečine/, skoro 80% úspešne. Predpokladám že dnes sú ICR knižnice lepšie a lacnejšie a možno aj rýchlejšie.

Nechcem tu nieco mystifikovat, moje skusenosti su tiez uz stare 10+ rokov… V tom case sa riesilo len PSC.

Tiez je pravda co pisal niekto vyssie, baliky isli v inom systeme ako listy. Aj logistika bola trochu ina. Ale co z toho platí dnes to si netrufam odhadnut. Pravda je vsak taka, ze doporucene listy a baliky sa v principe uz podavaju elektronicky. Tusim aj s rucne vypisanym podacim listkom sa tie udaje prepisuju do IS. Z obycajnych zasielok bude tiez nejaka cast hybridnej posty, ktoru SP sama tlaci a bali, cize aj o tych zasielkach by nejake info v IS malo byt. Ale ako to je s tym zvyskom to treba zistit u kompetentnych.

1 Like

@amentma dík!

Na to som ani nepomyslel že ešte aj tety za prepážkou naťukávajú info do kávesníc počítačov čo im pôvodne mali zjednodušiť život.

Takže niekde na diskoch je oveľa viac čo by sa dalo využiť.