Transparentne zrebovanie v sutaziach na slovensku

Ahojte som tu novy, dnes som mal taky napad, no nevedel som s kym sa on podelim a viem uz dlhsiu dobu o existencii slovensko.digital a napadlo mi ze by sa to sem mohlo hodit.


Kazdy organizator sutazi by mal pouzivat transparentny system zrebovania ktory je doveryhodny a overitelny kazdym obcanom SR.

Mna napadlo ze by preto mohla existovat open source platforma zamerana na zrebovanie, kde by organizator sutaze mohol vytvorit sutaz, a naplnovat tam ucastnikov sutaze cez API, alebo ucastnici sutaze sa tam mozu registrovat sami.
Idealne by bolo keby bol iba jeden takyto system a ten by bol sponzorovany statom (hosting, udrzba).

Preco tato myslienka vznikla?
V sucastnosti je zrebovanie v sutaziach pre kazdeho kto nieje organizatorom sutaze blackbox.
To znamena ze nevieme:

  • ako zrebovanie prebieha
  • kedy zrebovanie realne prebieha
  • kto zrebovanie vykonava
  • akym sposobom ho vykonava
  • kto dava dozor na cloveka ktory zrebuje ci nepodvzdza

Tymto vznika priestor pre podvadzanie zo strany organizatora sutaze a to takym sposobom ze moze svojvolne zvolit akehokolvek vyhercu, a moze sa jednat o jeho znameho s ktorym je vopred dohodnuty ze vyhru si rozdelia.
Aky zmysel ma aby organizator sutaze sam za seba bral vyhry?
Jednoznacne marketing a zvysene prijmi pre organizatora sutaze z oklamanych ludi ktori si vselico kupia s nadejou ze mozu vyhrat. Sem tam aj niekto realne vyhra ale dajme tomu ze vacsinou smiesne ceny. Hlavne ceny v tisicoch eur uz moze vyzrebovat organizator tajne sam. O tuto moznost ho pripravi spominana zrebovacia platforma ktora bude doveryhodna a mala by byt povinna.

Vyhercovia sutaze budu na platforme potom zverejneni.
Ja navrhujem zverejnit iba Meno, priezvisko a Mesto.

zrebovat sa moze podla nejakeho unikatneho identifikatora ako je napr.

  • email
  • telefonne cislo
  • rodne cislo

ak je vyplneny email tak vyhercovi z platformi automaticky pride aj email
ak je vyplnene telefonne cislo, moze mu prist SMS
ak je vyplnena iba postova adresa mala by mu mozno prist nejaka notifikacia postou tiez, hoci nemam moc rad fyzicku postu.


chcem sa spytat na vase nazory, a ci sa tu najde niekto kto by toto chcel riesit. Ja som programator, vedel by som prispiet kodom, mockupmi platformi a dalsimi myslienkami.

zaroven by toto mohlo sluzit pekne aj ako zoznam sutazi. Ludia by sa mohli prist zapajat do kazdej moznej sutaze ktore na frontende tejto platformi najdu.

Sranda vsak bude ked kazda sutaz ma ine podmienky zapojenia sa do sutaze, tak by sa musel vytvorit nejaky prespekulovany system tvorby sutaze aby sa to dalo pre kazdu sutaz specificky nejak opodmienkovat, alebo by tam bol nejaky skriptovaci jazyk v ktorom by organizator sutaze mal vacsiu volnost nakodit si pravidla sutaze podla svojich potrieb.

Hmm, cize mala by ju bezat jedna prip. viac doveryhodnych 3rd parties, tak?

Plus by to malo mat “paper trail” - mozno nebudeme mat nikdy garanciu cisteho zrebovania, ale aspon sa mozeme pozriet, ci Jozko Mrkvicka nevyhrava akosi podozrivo casto. Tu mozeme siahnut aj po horucich buzzwordoch: blockchain. Aby sa statitika robila dobre, mali by sme mat aj zaznam o “zucastnit sa sutze (aj ked nevyhral)”.

Nasledne by sme mali nejako doveryhodne riesit aj identitu sutaziacich … a dostavame sa k osobnym udajom a teda zlozitejsej, zlozitej a mozno aj neriesitelnej matematike. A tu som narazil. :slight_smile:

skor som to myslel tak ze by bezala iba jedna doveryhodna instancia ktora by bola hostovana statom.

zrebovanie by zabezpecoval backend tejto zrebovacej platformy, ale hej mohol by tam byt pre istotu aj takyto monitoring.

Co sa tyka osobnych udajov myslim si ze kazda sutaz by tam vzdy musela mat aspon jeden unikatny identifikator pre ucastnika (napr. email, telefonne cislo) Na zaklade ktoreho vieme nahodne vygenerovat (vyzrebovat) vyhercu a notifikovat ho (emailom, smskou)
Vo verejnom zozname vyhercov sa vsak bude zobrazovat iba meno, priezvisko a mesto.