Štúdie, analýzy a ich zverejňovanie počas procesu VO

Viaceré ministerstvá obstarávajú v súťažiach predmety, ktoré vznikli z analýz alebo štúdií. Tieto analýzy, štúdie neboli doteraz zverejnené. Pri požiadavke na zverejnenie týchto sa obstarávatelia bránia tvrdením, že nemôžu tieto zverejniť, pretože by sa jednalo o porušenie princípu transparentnosti a nediskriminácie uchádzačov.

Aké stanovisko by ste zaujali v takomto prípade?

3 Likes

veľmi dobrá otázka. Ale odpoveď je jednoduchá. analýzy a štúdie by mala dať vypracovať vždy strana štátu aby vedela vôbec či má niečo obstarávať a či to bude mať želaný efekt. Ak analýzu, štúdiu obstará z našich daní musí byť verejná pokiaľ nepodlieha utajovaniu podľa zákona. Predsa sme ju zaplatili všetci tak aj všetci musíme vedieť za čo sme zaplatili. A keďže bude analýza,štúdia verejná nemôže nastať žiadna diskriminácia keďže všetci ju budú mať rovnako k dispozícii. Toť môj pohľad. Ale k tejto otázke by bolo najlepšie osloviť http://www.transparency.sk/ Oni vedia presne čo musí byť voľne prístupné.

Otázka ani tak neznela, či majú byť tieto štúdie, analýzy verejné ale či v procese VO môže dôjsť k porušeniu princípov transparentnosti a nediskriminácie ich zverejnením.

@skdd ako by malo prísť k porušeniu tých princípov keď najtransperentnejšie a aj najmenej diskriminačné je ak všetky subjekty VO majú v rovnakom čase a v rovnakej miere rovnaké informácie. Nerozumiem kde smeruje tvoja otázka ? Najlepšie uveď konkrétny prípad.

viď nižšie

otázkou zostáva či pri bežiacom VO, v lehote na podanie ponúk, je možné zverejniť tieto dokumenty (nie sú logicky súčasťou SP). Podľa mňa áno, ak práve tieto nie sú v rozpore so SP = predmet/SP je/sú zle.
T.j. otázka znela o čo sa môže oprieť v ZVO (podľa mňa o nič), keď tvrdí to čo je uvedené hore.

Hmmm toto je celkom ošemetná situácia ak už VO prebieha. Asi potom kvôli tej transparentnosti a rovnosti by bolo potrebné zabezpečiť aby sa všetci uchádzači o zverejnení analýzy, štúdie dozvedeli a toto môže byť problém preukázať. Ale v podstate ak ich zverejnia na webovom sídle a upovedomia všetkých uchádzačov ktorý si vyžiadali podklady malo by to byť OK. Ale toto asi potrebuje aj právnu analýzu od niekoho kto sa rozumie hĺbkovo VO právu aby to bolo jednoznačné a najlepšie by bolo si to nechať vyložiť UVO kedže ide o odvolací orgán.

Byrokraticka selma sa jednoducho brani. V mnohych pripadoch sa urcite preukaze, ze tie studie im vypracovali prave tie firmy, ktore sa uchadzaju o zakazky a TOTO treba cim skor zastavit. Bez toho sa nepohneme vobec dalej. Co robi v tomto pripade poradny organ vlady pre digitalizaciu? Strka hlavu do piesku? To by bol velmi zly zaciatok spoluprace, ak ju aspon trocha myslia uprimne.

@lubomir.kubicka vedeli by ste sa k tomuto vyjadriť ?

O aké obstarávania ide? Informačné systémy? Máte nejaké konkrétne vyjadrenie v konkrétnej súťaži, kde čosi také verejný obstarávateľ zamietol? Keby som čosi také videl, tak by som sa mohol so všetkou zodpovednosťou vyjadriť. Vo všeobecnosti nerozumiem ako by mohli byť porušené princípy verejného obstarávania ak by verejný obstarávateľ poskytol viac informácií k opisu predmetu zákazky. Z toho čo píšete mi to pripadá ako nejaké hlúpe úradnícke výhovorky. Zverejniť analýzu všetkým záujemcom počas lehoty na predkladanie ponúk nie je žiadny problém, naopak, je to bežný štandard.

1 Like

Myslím, že sa nemôže oprieť o nič a len niekto púšťa hmlu

1 Like

Tak mozeme rovno vyuzit tuto situaciu. Cerstve vyjadrenie MD. https://www.scribd.com/doc/305636675/Tender-za-44-milionov-odpoveď-Ministerstva-dopravy

Pre pracovné povinnosti nemám teraz časový priestor na širšie analýzy, zatial iba

  1. Lehota na predkladanie ponuk uz uplynula, takze ziadne ohrozenie rovnakého zaobchádzania so záujemcami nehrozí.
  2. Odovodnenim toho zamietnutia podla 211/2000 potvrdili, ze vami pozadovane dokumenty boli dolezite pre opis predmetu zakazky a oni ich neposkytli spolu so sutaznymi podkladmi - dôvod na zrusenie verejneho obstaravania, rozhodne pekny namet na kontrolu ÚVO.
  3. Ten dovod z pohladu autorskeho prava je zly vtip.
2 Likes

NICE :slight_smile: Keby sa to este tak podarilo dotiahnut do konca a vznikol by prvy precedens…

1 Like

@palolacko - verim, ze toto je uzitocna argumentacia aj pre dalsi postup.

@lubomir.kubicka- dakujeme za podnetne vstupy. Super.

1 Like

@lubomir.kubicka výborné odôvodnenie

vidím, že malo efekt prepojenie na túto debatu …

@jsuchal @janhargas skúsite to dohodnúť s VIA IURIS či spíšu to podanie na UVO alebo možno tu v sekcii legislatíva niekto …