Strata/odcudzenie eID, ako fungovať do 30 dní?

Ako sa dá rozumne riešiť takáto situácia?

Občan má eID, použil ho raz na prepis auta, schránka slovensko.sk aktivovaná, raz za rok príde list od obce na platbu dane za smeti a nehnuteľnosť. Takže eID použije možno raz za rok a mobilnú aplikáciu na prihlasovanie do schránky si neinštaloval/neaktivoval.

Dôjde k strate/odcudzeniu občianskeho, zaplatí poplatok 16,50 € a čaká na nový eID ktorý dostane do 30 dní. Počas toho obdobia čakania na nový eID mu príde notifikácia “Nová správa v elektronickej schránke”.
Prípadne mal aktivovanú mobilnú aplikáciu, ale s dokladmi mu ukradli aj spárovaný mobil tak je na tom rovnako ako bez aplikácie.

Ako sa dostane k tej správe? Alebo je možnosť zablokovať schránku pre príjem správ na ten čas?

Ak podal žiadosť o vydanie nového eID, už nie je možné doplatiť 20€ za vydanie do 2 pracovných dní.

Je možnosť vypnúť schránku aj listom Deaktivácia schrá... ale zapnutie schránky je možné až po 6 mesiacoch a za poplatok 10€.
Ak už medzitým došiel list do schránky nevie ho prebrať a zmešká lehotu na vyzdvihnutie, alebo reagovanie.

Očakával by som, aby bola možnosť na požiadanie pri podávaní žiadosti o nový eID dostať bielu/nepotlačenú eID kartu, kde by nahrali “profil/identitu” a fungovalo by to rovnako ako bežný eID. Túto kartu by som odovzdal pri preberaní nového občianskeho a vymazali by z nej moju identitu. Kartu by tak opakovane použili pre iného.

Prípadne je možnosť osobne si aktivovať aplikáciu “Slovensko v mobile” na oddelení dokladov? Stačilo by aj to, aby sa vedel prihlásiť do schránky.

To isté sa môže stať lekárovi s jeho kartičkou pre e-zdravie. Predpokladám, že nemá zavrieť ambulanciu kým mu nedoručia novú kartu.

1 Like

Toto sa môže stať kedykoľvek, stačí dopravná nehoda, mobil rozbitý, eID niekde stratený/zhorený na mieste nehody, človek je pri vedomí sa dáva doporiadku v nemocnici, potom doma.
Nemôže podať žiadosť o nový eID, keďže musí ísť osobne odovzdať odtlačky prstov.

Niekto môže situáciu využiť a podať niečo na súd, správa zo súdu doručená do schránky, protistrana tak zmešká lehoty a skomplikuje si život.

Alebo odcudzenie dokladu/mobilu zabezpečí protistrana aby takto “znemožnila” podať odvolanie/námietku.

Mňa pri prvej výmene zarazilo, že starý odoberú hneď pri podávaní žiadosti. Prečo nie až pri preberaní…?

Pýtal som sa či platí možnosť bezplatne doručiť kuriérom nový OP. Tak mi vysvetlila platí to, ale vtedy musím hneď odovzdať občiansky a počkať si kým nový donesie kuriér. Ak si ho prídem vyzdvihnúť osobne, tak ho odovzdám až pri prevzatí nového.