Štatistiky využívania eID

Intro: Kedze prihlasovanie do eGovu sa deje cez eID a tam su dva endpointy (MV a NASES), tak prirodzene miesto na ziskanie dat je tam. MV na zverejnenie statistiky reagovalo vzdy vyhybavo, tak teda bolo jasne, ze treba ist cez NASES. Kedze priamu integraciu na MV ma podla mojich info minimum subjektov (videl som vlastne len jeden), tak by toto malo byt aj tak vlastne vsetko. Nebudu tam vselijake prihlasovania cez ine prostriedky (gridy a mena/hesla ako na FS a socialke), ale to neriesme, zamerajme sa na eID.

Najdolezitejsia tabulka z toho celeho je:

2019: 232203 unikatnych prihlaseni
2020: 279559 unikatnych prihlaseni

A toto je graf po mesiacoch

Pozrime si statistiky vydanych OP: Štatistické prehľady agendy občianskych preukazov , Ministerstvo vnútra SR - Polícia

Poznamky:

  • nechapem preco celkovy pocet prihlaseni (nie unikaty) je taky sialene vysoky, sipim tam nejaku zradu.
  • skok v marci vyzera byt danove priznanie, tipujem, neviem.
  • prepad v auguste 2020 nie zvlastny, skor mesiace predtym su anomalia (tipnem, ze sa riesili pandemicke kompenzacie elektronicky)
  • ak sa mesacne prihlasi az 122k ludi (november 2020) a za rok dokopy 279k ludi, tak vyzera, ze ludia co eID pouzivaju ho pouzivaju celkom casto. Denne maxima su ~20K.
  • 2.5M vydanych OP s BOK, 425 vydanych certifikatov na podpisy. Toto od konca roka 2013, cize 7 rokov dozadu. Ked to vypocitam uplne drevorubacsky, tak po masivnych kampaniach, povinnej aktivacii pre firmy pouzije prihlasenie (!) cez eID aspon raz za rok 10% drzitelov eid s BOK. Mozno by sme uz mohli priznat, ze nieco asi nedopadlo uplne dobre.

Tieto data som ziskaval od NASESu posledne tri mesiace, ale podarilo sa. @Silvi, klobuk dole, ze si to so mnou vydrzala.

login_stats_doplnene (1).xlsx (83.5 KB) - podla identityID z UPVS - cize prihlaseny subjekt (FO,PO, ISV zastupovany subjekt)
report 2019a2020.xlsx (28.3 KB) - podla actorID z UPVS - cize realne prihlaseny subjekt

3 Likes

Podla man spicky su dane a rocne zuctovania ZP

Co je divne, ze eid vyuziva 10% ludi? Ved ked nepredavam auto, nestahujem sa nemam zivnost, tak eid nepouzijem, lebo nepotrebujem… ani na klientske centrum nechodi kazdy clovek denne.
Podla mna treba porovnavat pouzitie eid s poctom ludi, ktori museli nieco riesit so statnou spravou.

Raz za rok niečo na úrade potrebuje urobiť 10% ľudí?

Ked si zoberiem moju rodinu, tak na urady chodim len ja = 25%.
Takze nech 25% ludi potrebuje spravit nejaky ukon, pricom 12,5% ide osobne a 12,5% spravi ukon elektronicky. Potom by statistika vravela, ze 50% ludi pouzije radsej eid. Potom uz statistika znie uplne inac, ci?

Takéto anekdoty si môžme nechať na inokedy, skôr iné riešim. Plošne sme tu rozdali eid karty s čipom, dávame tam všetkým certifikáty, je okolo toho réžia, stojí to nejaké peniaze, infraštruktúra asi tiež nebude zadarmo a použije to 10%? Nemali by sme toto začať zase vydávať len tomu kto to naozaj chce používať? Vylovime niekde štúdiu eid, kde sa rátali prínosy a koľko tam odhadovali, že sa to bude využívať o tomto čase?

Pocet drzitelov eID s BOK nie je az taky zaujimavy - BOK si musi zadat kazdy (okrem dochodcov) bez ohladu na to, ci ho vobec planuje niekedy pouzit.

Vacsiu vypovednu hodnotu ma asi pocet vydanych certifikatov - a tych je len 426k.

Ak za bavíme o celej populácii čo to vie využiť tak práve bok je podstatný, lebo napríklad umožňuje “autorizáciu klikom”. Certifikáty sa vydávajú pokiaľ viem paušálne tiež takže nehovoria nič moc viac.

Certifikaty si podla tej tabulky pri prevzati OP vyziadalo pred COVIDom ~10% ludi, teraz uz iba ~2%.
Ano, ak vedia svoj BOK, mozu si ich kedykolvek vydat online, ale ti co si BOK zadali iba z povinnosti, uz ten papier mozno ani nenajdu.

T.j. za potencialnych uzivatelov by som povazoval vsetkych 3,46M co maju eID - problemom je, ze este 3 roky budu v obehu stare OP bez cipu. Realni uzivatelia su iba ti, co si poziadali o certifikaty, t.j. 426k.

Akože súhlas, dokonca by sa dali brať aj všetci nad 18 rokov (možno aj 15), ale schválne som bol konzervatívny, aby som nebol zase za hejtera úspešnej informatizácie, ale nepodarilo sa. :joy:

Apropo anekdoty, poznám ľudí, čo eid používajú len na schránku a v živote nič neposlali alebo nepodpísali.

Napríklad ja. V 2017 alebo 18 som prvý krát otvoril slovensko.sk a pár dní dozadu som dokončil aktiváciu. chcel som v 2018 alebo 19 spraviť jedno všeobecné podanie na MVSR, ale zistil som, že mám úrad cestou do práce, tak som to vybavil osobne. Vlastne ani neviem, čo by som mal so štátom elektronicky riešiť počas roka :slight_smile:

K vyssim 4-6/2020 mohlo prispiet aj odlozene DP…

1 Like

Este mi napada namet na prieskum: ci uz daniari vedia posielat oznamenia elektronicky do schranky. Pred par rokmi som dostal od nich pozdrav o pokute pekne na papieri na postu do vlastnych ruk… ked som volal na hotline ze preco, povedali, ze oni nevedia posielat elektronicky (“obojstrannu elektronicku komunikaciu nemaju implementovanu”) a ze na tom robia… :-/

Metodická poznámka: cez “prihlasovanie na ÚPVS” idú aj všetky eID integrácie pre služby tretích strán realizované cez Nases, ktoré nemusia mať s eGov nič spoločné. Čiže tu uvedené čísla sú horný odhad.

ako vyzeraju benchmarky? napriklad estonsko, rakusko, atd. ako tam rastlo vyuzivanie? Samotne cisla bez kontextu nemaju velku vypovednu hodnotu.

Tak tak, urcite viac ako 10% ludi to nepouziva (ved to musia vediet presne, kto a kolkorat rocne sa prihlasil, nech, ak vynechaju kto tak vedia dat presne cisla - tolko tisic eID bolo pouzitych tolko krat rocne) - ja osoben som tam bol 3-5krat rocne (a to aj za seba ako osobu aj za firmu), inka ako fyzicka osoba raz rocne, nemam dovod tam chodit (statna sprava nei miesto kde obcan ma zaujme chodit, najlepsie s nou nic nemat)

Dám moju skúsenosť (iba osobnú). Elektronizáciu mám rád, ale keď je implementovaná zle, tak je pohodlnejšie robiť veci ne-elektronicky návštevou úradu, žiaľ.

Ako SZČO podávam elektronicky daňové priznanie a daňové kvartálne cezhraničné výkazy, to je jediná pravidelná činnosť.

Na slovensko.sk sa mi na bežné situácie nedali nájsť použiteľné služby. Pomohli mi až teraz navody.digital, vďaka ktorým riešim elektronicky zmenu trvalého pobytu, a to cez Zmena trvalého bydliska | Návody.Digital - vďaka za ne. Presne takéto popisy situácií chýbajú na slovensko.sk .

Takže môj pohľad je:

  1. zlé UI a preto je pre ľudí stále jednoduchšie spraviť to osobne
  2. bežný človek to nemá ako využiť, bežné veci elektronicky nejdú. Daňové priznanie mu spraví zamestnávateľ alebo účtovníčka
3 Likes