Štatistiky návštevnosti webov inštitúcii a samospráv

Ahojte, myslíte, že sú nejaké zákonné prekážky, prečo by mestá a obce nemohli zverejňovať štatistiky návštevnosti svojich webov?

Priamym prístupom ku analytickým nástrojom by si mohol občan sám pozrieť štatistiky z nejakého vlastného uhla pohľadu, podľa toho, čo ho zaujíma (využitím nástrojov GA alebo podobných nástrojov).

Mne v Banskej Bystrici odpísali, že prístup k štatistikám mi nemôžu povoliť kvôli ochrane osobných údajov. Ale možno by sa dal vytvoriť nejaký obmedzený účet, aby som mohol sledovať štatistiky ale bez prístupu k údajom o používateľoch (IP adresa, poloha a pod.)?

Starám sa technicky o web jednej obce, takže môžem povedať iba toľko, že by sa obec mohla sťažovať že:

  • stojí ich to čas/peniaze, pretože tie dáta musí niekto vytiahnuť z nejakého nástroja, očistiť a upraviť
  • tie dáta nemá, pretože nemá nastavené sledovanie návštevnosti
  • obce majú weby cez 3rd-party CMS a kontrakt s firmou ktorá ten CMS vlastní, tam tiež môže byť problémom cena, alebo to že tam sledovanie návštevnosti nieje

Pre príklad náš web je postavený na Wordpress-e, a ak by som tam nemal nainštalovaný plugin na sledovanie návštevnosti, tak by som ti tie dáta nemal ako poskytnúť. Ak dáta mám a mal by som ich pre teba vyexportovať tak by to trvalo tak hodinku, podľa požiadaviek na dáta.

A vytvoriť pre teba účet na sledovanie štatistiky? Tak to by som rozhodne zamietol. Znie mi to nebezpečne a tiež zbytočne, vyrobiť prístup pre neznámeho človeka do obecného CMS, a obmedziť tvoj prístup tak, aby si videl iba takýto výsek z dát je takmer nemožné. Lepšie by bolo pripraviť skript ktorý by ti pravidelne exportoval očistené štatistické dáta. Ale to zasa stojí čas/peniaze…

1 Like

Tak by som sa ich spytal ake osobne udaje zbieraju o navstenikoch webu. Web Bystrice nema ziadne prihlasovanie, tak iba IP mi pride ako osobny udaj. Pochybujem, vsak ze maju nejaky dovod logovat IP, takze ich GA by mal mat nastavenu anonymizaciu IP, aby boli v sulade s GDPR.

GA poskytuje “Read & Analyze” opravenia pre pouzivatelov, takze to je na par klikov, len sa musi najst niekto kto neodpinga ziadost o GA read&analyze pristup do autu (pokial teda nezbieraju realne osobne udaje).

1 Like

Ja som teda zaslal info-žiadosť na mestský úrad. Odpovedali mi, ale neprezradili mi, či nejaké údaje zbierajú. Je dosť možné, že to ani sami nemajú preskúmané a Google Analytics sami veľmi naotvárajú. Ešte môžem na mestský úrad poslať jednu otázku v tom zmysle, či majú vedomosť, že GA zbiera nejaké osobné údaje :slight_smile:

ga-msu-bb

EDIT: Môže mi úrad odmietnuť zaslať štatistiky návštevnosti z dôvodu, že tieto informácie boli “hodnotené ako interné”? Podľa mňa, ak by som o tieto dáta požiadal cez oficiálnu žiadosť, tak by mi ich mali zaslať. Ja by som chcel ale dosiahnuť, aby úrady (v tomto prípade mestský úrad BB) povolil verejnosti prístup do Google Analytics.

štatistiky návštevnosti t.j. štatistiky používania eGOV služieb (t.j. aj prezentačné) sú povinné osoby povinné dávať do META IS, t.j. skús ich trochu poškriepiť a napíš mi odkaz na zákon o ITVS a Výnos o štandardoch. Je to síce obkluka, ale možno niečo ti dajú. Pokiaľ viem, tak by mali dávať štatistiky o službách na mesačnej báze, žiaľ ale granularita nebude veľká :slight_smile:

ale možno pre začiatok …

1 Like