Státisíce Slovákov zrejme čaká veľká výmena e-občianskych. Kvôli podpisovaniu

Ak vysledkom tohto celeho bude, ze sa vymenia plosne eID (MV si mydli ruky), tak to je podcenena udalost roka a hanba MIRRI. My sa tych podpisovacich appiek snad nikdy nezbavime.

tak dufam, ze sa stat z toho pouci, ze ultimativne-bulletproof riesenia nie su zrovna “udrzatelne”

Už skončil nedostatok čipov? Výmena takého občianskeho je oslobodená od poplatku 4.50€?

Myslim ze ten nadpis je trochu “bulvarny”. Ano nepodarilo sa ustrazit certifikaciu kariet, ale situacia nie je taka ze ak si podnikatel ci obcan nevymeni preukaz nebude moct podavat danove priznania a pod.
S vetou ze:
Ak by štát nič neurobil, mnohé najvýznamnejšie elektronické služby štátu by sa stali pre používateľov eGovernmentu nedostupné.
ale nemozno suhlasit.

Nemyslim si ze je treba MVSR dostavat do situacie, ze sposobilo akusi “katastrofu”, skor si myslim ze treba urobit osvetu ako sa da tato neprijemnost obist, pripadne urobit rozhovory s komercnymi poskytovatelmi ci nahodou nechystaju v tejto veci nejaku vypomoc.

Vymena obcianskeho je neprijemna hlavne cakanim na policii, ktore sa moze vystupnovat prave informaciou ze nebude mozne pouzivat niektore sluzby, A kedze nasinec si nechava vsetko na poslednu chvilu, mozu byt na konci roka stresy.

Ak by tuto “malu” neprijemnost dokazali vyuzit komercni poskytovatelia doveryhodnych sluzieb a pripravili by si pre tychto nestastnikov (ktorym sa platnost certifikatu “nasilne” ukonci) nejaku vyhodnu obchodnu akciu, mozno by sa dostali vacsiemu poctu zakaznikov s ktorymi nemohli nikdy pocitat.

Vyhoda kvalifikovaneho certifikatu vydaneho komercnym poskytovatelom je najma v tom,

  • ze si zakaznik usetri hodinovu frontu na oddeleni dokladov
  • neviem ci eID umoznuje cachovanie PINu, ale tato vlastnost komercneho ovladacieho softveru, umoznuje viacnasobne podpisovanie jednym pinom - nemam info ci pristup k privatnemu klucu na novej eID take nieco tiez neumoznuje.
  • cakacia doba - kedy si dohodnem vtedy pridem

No ale nevyhodou je

  • cena - pri prvom certifikate aj za QSCD zariadenie a hlavne skutocnost ze kym na eID ma certifikat platnost 5 rokov komercny sa vydava na velmi kratku dobu. Prave v tom by mohla spocivat ta “obchodna akcia”
  • nie v kazdom meste ma poskytovatel svoju registracnu autoritu

Nerozumiem tomu asi. Nebude teda potrebny podpis pre x podani kde sa teraz vyžaduje? Alebo sa bude dať urobiť len nebude platný? Či ako?

Ja si úplne predstavujem ako nejaký živnostník si beží do nejakeh firmy vybaviť kvalifikovaný certifikát na qscd a potom sa eid prihlási a vymení kartu a podpíše daňové komerčným. A ešte zacvaka za ten komerčný a bude vymýšľať ako oboje rozbehať. No ani omylom.

Proste dá splnomocnenie účtovníčke a hotové.

2 Likes

Nie, len sa nebude dat vyhotovit KEP pomocou eID, na ktorej skonci platnost certifikatu. Cize bud vymenit eID za novu, alebo pouzit iny kvalifikovany cettifikat, napr. aj komercny

Preco nie ak v tom uvidi nejake vyhody

  • vyhne sa napr. dlhemu cakaniu,
  • nemusi koli podpisovaniu odovzdavat nikomu odtlacky prstov (doteraz sa brali iba zlocincom)
  • moze vyuzit vyhodu jednym pinom podpisat viac dokumentov, podani (mozno to bude robit aj nova eID neviem…)

Jasna vec nevyhoda ze sa za to musi platit.

Prepac, ale mozeme sa vratit na zemegulu? eid a podpisy funguju tak fantasticky, ze si schranky na preberanie aktivovali nizke percenta ludi, zivnostnikov a firmy museli donutit povinne komunikovat (schranky+danove), aby naplno pocitili tieto fantasticke vyhody? A ty tu teraz zadelis, ze ked budu mat namiesto 1 karty dve, dva obsluzne softvery, dva drivery a este si to vlastne musia kupit, tak to bude uz fasa?

W T F ?

5 Likes

Nie ja si len dovolujem pripomenut ze to neni ziadna katastrova, ze je aj dalsie riesenie, ktore moze niekomu vyhovovat. Samozrejme ze ma svoje nevyhody ale su aj vyhody. K hore uvednym este jedna z mojej skusenosti - mozno sa uz nekomu stalo ze si po prejdeni 100km spomenul, ze zabudol eID kartu v citacke.
Iba davam dalsi navod ako sa da vyriesit situacia ked nam zrusia platnost certifikatov.

Hmm… skusme tieto napady dalej nerozsirovat, ja ako podnikatel ocakavam rieseniu od statu, kedze stat odo mna vyzaduje KEP, nie ze ma posle za komercnym poskytovatelom niecoho a ja to zaplatim a ako pise Jano Suchal budem mat 2 karticky (a to ja som pomerne znalym pouzivatelom a susedka vyrobcu nabytku rovno na mieste klepne).

To co sa chysta udiat je KATASTROFA, sorry ale inak sa to nazvat neda

3 Likes

Katastrofa je to najma preto, ze

  1. stat nedokazal zabezpecit vydavanie novych OP s NFC od 2.8.2021 v sulade s nariadenim EU
  2. stat dlhodobo obstarava OP s cipmi, ktore su certifikovane iba na 5 rokov, hoci na trhu existuju cipy s certifikaciou na 10 rokov
  3. stat chce nutit obcanov, aby si este pred koncom roka vymenili OP za stary typ, ktory tu uz rok nemal vobec existovat a ktory bude mat platnost certifikatov menej ako 3 roky.

P.S. Certifikaciu pre CardOS6.0 som nikde nenasiel, bude vobec k 1.1.2023 dokoncena?

5 Likes

Odtlacky prstov “odovzdava” kazdy nad 12 r., komu sa vydava cestovny pas uz od roku 2008 (a samozrejme je to uplne inak ako pri zlocincoch).

je to smutne cele toto a hlavne hladanie demarkacneho bodu medzi MIRRI a MV SR, ze kto je za co a do akej miery zodpovedny…toto je teraz primarna diskusia

ako pises MV SR nie je schopne splnit termin z nariadenia…uz je to rok po termine a nic sa tu nedeje, ze vobec nic…nikto nikoho za to nepo…bal…gestor informatizacie v podstate mlci…karavana si ide dalej a riesenim je, ze ved posleme ludi xkrat na prepazky, ved maju povinnosti zo zakonov vyplyvajuce a to ich donuti ist na prepazku aj 3krat a ved stat/obcan zaplati tie duplicitne OP, ved zdroje su v podstate nekonecne

opat sa ukazuje ako chyba prehlad/roadmapa aspon zakladnych milnikov v eGovernment sluzbach statu a vlastnik takejto roadmapy

3 Likes

Smutne je ze sa mozno nekradne ale ekonomicke skody tohto celeho su vacsie ako keby napriamo zadala predchadzajuca garnitura predrazenu zakazku.

Sorry ako.

5 Likes

smutne je len, ze o tomto sa vedelo už v deň kedy sa na prvý eID vydal prvý podpisový certifikát. Prosto životnosť a certifikácia bezpečného čipu je na 5 rokov, životnosť “analógového” občianského je dizajnovaná na 10 rokov… Od prvej chvíle sa o tomto rozpore vie, dokonca som počas tých 5 rokov myslím od p. Friča na viacerých fórach túto pripomienku, že toto je neodkladné a nastane to počul.
Takže to je “bug” by design …
Ja nejdem hovoriť riešenie … lebo ho neviem … V každom prípade keby som poteraz na zelenej lúke potrboval zaviesť KEP a dať ho ľuďom zdarma, tak by som to dal na oddelených médiach od eID (kde by ostali len “analógové” údaje, vodoznaky, a čip s biometriou a prihlasovanie do schránky. Certifikát na KEP na QSCD by som nechal žiť na samostatnom médiu. Chcelo by to prepočet … ale možno by to ani nebolo drahšie, keď sa porovnajô náklady na povinné výmeny …

1 Like

Zdravim,
rad by som sa spytal ci ste niekto neskusali moznost podat ziadost o novy obciansky elektronicky…
Lebo vo formulari maju striktne 2 dovody:

  • zmena TP
  • koniec platnosti alebo 180dni pred koncom platnosti

Kedze toto neni ani jedna z tych moznosti by ma zaujmalo ci teda treba ist len fyzicky podat ziadost na pobocku…
Vdaka!

1 Like

aky je dovod ziadosti o novy?

2 Likes

Prave kvoli tomu, ze podpisovanie na aktualnom bude mozne len do konca roka

tak som si pozrel zakon o OP a ak to spravne chapem tak od 1.1.2023 nebude mozna vymena cez eSluzbu uz ani kvoli tym 2om dovodom…takze odpoved na tvoju otazku je ano, budes sa musiet dostavit osobne…