Štát zase kašle na cudzincov

Ahojte,

už od decembra riešim eID, stále furt niečo, stratia žiadosť, nedajú na expresné vybavenie, nepovedia, že dá sa vopred nastaviť BOK, nie je termín a aktiváciu čipu, náhradný termín-výnimka je o 7:00 ráno, týždeň im nefunguje systém… konečne mám aktivovaný doklad, a je to:


Samozrejme, nikto za nič nemôže: oddelenie cudzineckej polície nič nevie, môže za to výrobca dokladov, riaditeľstvo nič nevie, za všetko môže oddelenie cudzineckej polície, oddelenie cudzineckej polície zas nič nevie a za všetko môžem ja.

Dnes som ale náhodou našiel toto: https://zive.aktuality.sk/clanok/6bSZ6wk/vynimka-na-e-podpisy-sa-tyka-aj-starych-cudzineckych-preukazov-stat-stale-mina-stare-zasoby/

Pri elektronických dokladoch pre cudzincov ale nedošlo k žiadnej zmene. Až do vyčerpania zásob bude štát aj naďalej používať karty, ktorým skončila certifikácia pre kvalifikovaný elektronický podpis – ak cudzinec nepožiada o doklad umožňujúci aktiváciu elektronického podpisu. Ministerstvo vnútra uviedlo, že k 12. decembru 2022 malo na sklade skoro 49-tisíc čistopisov dokladov o pobyte cudzinca so starým čipom.

Fakt neviem, ako som mal dôraznejšie zdôrazniť, že nový doklad potrebujem len z dôvodu nefunkčnosti čipu. Povedal som to policajtom pri podaní žiadosti, pri overení stavu žiadosti o mesiac (hmm, akej žiadosti?… aha, zrejme ju zabudli spracovať!), pri podaní sťažnosti, počas telefonátu s OCP o tom, kedy doklad bude hotový, počas telefonátu o náhradnom termíne aktivácie, na OCP počas (nepodarenej) aktivácie atď atď.

Proces pokračuje, ako sa dopracovať k normálnemu výsledku stále neviem.

Zostáva jedna otázka: WTF?!

5 Likes

Osloviť médiá. Ťažko povedať či to urýchli získanie normálneho dokladu, ale aspoň si viac ľudí prečíta, za aké diletanstvo tu platíme ťažké peniaze. A možno sa aj oni začnú pýtať či sa to nedá spraviť lepšie…

Ono je to celé komplikované, sám som cudzinec a tiež chcem používať el. podpis. Keď som si vo februári bol predlžovať prechodný pobyt, na cudzineckej polícii som im hovoril, že chcem mať aktivovaný BOK a chcem používať preukaz aj na el. podpis. Upozornil som ich na to dopredu, nakoľko viem, že štát ešte čerpá zásoby CardOS 5.0, kde skončila QSCD certifikácia, a prechodný pobyt s čipom CardOS 5.4 dostane iba ten, kto o to vyslovne požiada (kvôli el. podpisu). No na cudzineckej mi bolo povedané, že BOK si mám prísť aktivovať až po vydaní dokladu a že dopredu sa to nedá… Čo samozrejme nie je pravda… Vyzerá to tak, že cudzinec, ktorý sa rozhodne používať el. podpis, musí najskôr dostať CardOS 5.0. Až potom sa môže sťažovať, že ten el. podpis potrebuje a až vtedy mu vyrobia prechodný pobyt s čipom CardOS 5.4, kde ten podpis je možné používať. Mne včera akurát prišiel doklad a je to CardOS 5.0… Tak ma tiež čaká celý ten spomínaný proces výmeny za CardOS 5.4.

No, vyriešilo sa to takto.
Písal som na RHCP Bratislava, neodpovedali mi. Utorok som zavolal na infolinku “centrala” (nie bratislavskú), tam mi povedali, že mám podať reklamáciu priamo na oddelení. Rovno som tam išiel, mimo stránkových hodín. Našťastie natrafil som na policajta, ktorý už predtým riešil môj prípad, takže on rovno vyplnil žiadosť o opakované vydanie. V žiadosti bolo políčko KEP, ktoré on zaškrtol — zrejme pôvodne ho zabudli zaškrtnúť. Opýtal som sa ho na BOK, povedal mi, že je tam nejaký gombík PIN. Vravím, skúsme to. Zadal som PIN, žiadosť odoslali na expresný vydaj.

Stredu poobede mi prišla SMS so sledovacím číslom, štvrtok cez obed došiel kuriér s dokladom. Hneď som to otestoval, funguje.

RHCP doteraz neodpovedalo :slight_smile:

2 Likes

Fotili novú fotku aj brali odtlačky na nové eID?

Nie, použili fotku a odtlačky z pôvodnej decembrovej žiadosti (lebo teraz išlo len o internú žiadosť na výrobu).

Hmmmm, a neboli tu nejake reci o tom, ze tieto udaje sa nearchivuju ? ( myslim, ze pre obcianske preukazy to tak slubovali )

:slight_smile: kto doveruje byrokratom, ze hovoria fakty.