Štandard prístupnosti webových stránok - podporuje prístupnosť?

Za register úpadcov sme dostali vyhodnotenie ako spĺňame výnos č. 55/2014 Ministerstva financií Slovenskej republiky zo 4. marca 2014 o štandardoch pre informačné systémy verejnej správy definujúci povinné štandardy prístupnosti webových stránok (§ 14). Väčšina pripomienok je fajn, systém vylepšia, ale pri jednej mám pochybnosti. Nie som UX-ák, takže ma zaujíma názor tých čo tomu rozumejú.

K problému:
Na stránke https://ru.justice.sk/ru-verejnost-web/pages/searchKonanie.xhtml?query= je vľavo fazetové vyhľadávanie. Ak používateľ zafajkne niektorý check box, tak sa automaticky reloadne stránka s upravenými výsledkami. Podľa ustanovenia 13.14.4 ale vraj webová stránka mení svoj obsah bez jednoznačného príkazu používateľa. Navrhujú nám, že máme pridať dole tlačidlo “vyhľadať” alebo “zobraziť”, až po jeho stlačení by sa výsledky filtrovali.
Zdá sa mi, že naše chovanie (rovno filtruj) je bežné a nikoho neprekvapí. Navyše naše fazety sa nijak ďalej nerozbaľujú, nemajú veľa úrovní … pridávať ďalšie tlačidlo sa mi zdá skôr mätúce.
Budem rád, ak napíšete, čo si myslíte. Ďakujem.

Fullpage reaload po zaskrnuti tlacidla moze pouzivatela zmiast, pretoze sa nemusi udiat “hned” ale na pomalsom spojeni moze trvat aj niekolko sekund a pouzivatel zatial napr. zaskroluje a potom mu to “zrazu reloadne”. Ja by som aktualizoval vysledky AJAXom + k tomu vizualne upozornenie, ze vysledky sa aktualizuju (koliesko, slovna hlaska, atd.).

2 Likes

Toto mi pride pritiahnute za vlasy.

13.14 Webová stránka vo všeobecnosti nemanipuluje používateľským prostredím bez priameho príkazu používateľa.

Ak kliknutie nie je priamy prikaz pouzivatela, tak potom maju problem aj bezne odkazy.

Co mne tam vadi (okrem toho co spomina @filip) je, ze na label ocividne nie je cursor: pointer cize sa to ako aktivny prvok netvari.

Inak, ak by sa tvarili, ze toto nie je standardne, tak odporucam ukazat priklady v searchi na linkedin/github/ebay etc… kde sa to sprava takto.

1 Like