Spot o informatizácii (odkiaľ sú tie čísla)

V mediach bezi kampan, ze sa pomocou informatizacie podarilo a podari usetrit ~2.7 miliardy eur. Samozrejme, ze som si vyziadal podklady, k tomu ako to vypocitali. Uz som daval jeden rozklad lebo mi neodpovedali, tentokrat mi zase “odpovedali” a uz mi trochu dochadzaju nervy sa s nimi natahovat. Takze to sem zverejnujem.

Tlač_dokumentov_s_parafami_(028720_2019) (2).pdf (309.3 KB) Príloha č. 1_Zoznam_projektov_a_naklady (1).xlsx (40.3 KB)

Co som sa dozvedel:

  • buduce projekty (proste zratali tie prinosy co su v studiach, ano v tych studiach, kde snad v kazdom jednom projekte to cez redflags.slovensko.digital napadame, ze to je vycucane z prsta) - nic ine som necakal.
  • pre existujuce projekty

prínosy ukončených projektov sa merajú počtom reálne realizovaných transakcií
vynásobených jednotkovou úsporou v súlade s jednotnou metodikou na posudzovanie vybraných vplyvov. Prínosy plánovaných projektov boli vypočítané na základe tzv. cost benefit analýzy, ktorá je súčasťou každého projektu.

Sice som ziadal, nech mi poslu vsetky podklady, cize netusim co su tieto transkacie a ak je jednotkova uspora (per transakcia) a kde najdem tie cost-benefit analyzy?

K časti „všetky podklady, ktoré boli využité na výpočet ušetrenej sumy a ak je to
možné aj vrátane všetkých príloh” povinná osoba uvádza, že všetky Vami požadované informácie sa nachádzajú v zozname projektov, ktorý je súčasťou časti „žiadam o uvedenie spôsobu/metodiky, ktorou bolo toto číslo vypočítané - zoznam projektov, o ktorých spot hovorí” Vašej žiadosti o sprístupnenie informácií.

Nech pozeram ako pozeram, tak v tej casti ziadne prilohy, ktore by mi ukazali tie prinosy nie su.

Neviem ci som tu ziadost napisal tak nezrozumitelne, ale jednoducho by som ocakaval, ze mi poslu tu xls tabulku kde su pocty transakcii a jednotkove uspory (ktore oni spominaju) a ako boli vypocitane. Co je na tom nepochopitelne?

Nejake napady na dalsi postup?

Spominaju, ze pre existujuce systemy beru udaje o pocte transakcii z MetaIS. Tie udaje sa daju pozriet tu https://metais.vicepremier.gov.sk/reportdetail/MONITORING_GLOBAL_REPORT
Treba vyplnit projekt a cas.
Pozrel som si, vacsina systemov tam nieco vyplnene ma. Korelaciu medzi tym, co poslali a reportom som ale nenasiel.
Zaujali ma ale uspory Identifikatora fyzickych osob vo vyske 11 mil. V metaIS nema vyplnene nic:)

To v tom XLS su naklady.

Jasne, moja chyba, vidim ze necitam hlavicky, nejak som predpokladal, ze poslali prinosy kedy si ich pytal…

Napadli ma moznosti

  • medializacia, novinari na kazdej tlacovke haRasiho sa budu pytat, odkial su cisla v spotoch
  • haRasiho si moze pozvat nejaky parlamentny vybor, aby vysvetlil, ze peniaze na tu reklamnu kampan boli vynalozene efektivne
  • dat podnet na radu pre reklamu o klamlivej reklame, ti sa mozno dostanu k nejakym udajom v ktorych budu zdovodnene cisla pouzite v reklame.
1 Like

Co keby si im napisal,ze v tom xls ti vyslo cislo: 633 745 165,45 AED co je daleko od 2.7 miliardy.
Nech napisu priamo, ze su to naklady a ze prinosy su inde alebo ze ich nedali.

Ano toto som vedel este pred infoziadostou, avsak odkial mam ziskat tu konstantu pre kazdy typ transkacie? To fakt ked to tam manualne vsetko ratali tak mi to nevedia poslat?

Pokial ti nedaju rozpad aspon na systemy, tak sa k tomu podla mna neda spatne dopracovat.
Podla mna to spravili “expertnym odhadom” a preto ti nevedia poslat ziadny vypocet. Ja sam neviem ako by som to vypocital, pretoze k tomu nie je dost udajov, resp. z dostupnych udajov by mi vysli radovo mensie cisla.
Stare CBA sa podla mna nedaju pouzit, pretoze tie boli nastavene na ovela vyssie pocty vyuzivania sluzieb.

Teraz mi napadlo, ze ak by som mal ja vypocitat prinosy nejakym quick/dirty sposobom, tak by som si zobral nejaky centralny bod (UPVS, alebo CSRU) a prenasobil count transakcii co tade tecu nejakou konstatou (akoze uspora casu). Presne to teda ale nebude a ani zverejnovat by som to nechcel :slight_smile:

Ved presne to spravili (podla toho co pisu v odpovedi), ale neviem ani pocty tx ani naparovanie na konstanty ani kde v tych “cost/benefit analyzach” ich najdem. Cele mi to smrdi, uz to, ze mi toto nevedia na 2x poslat hovori, ze si za tym asi moc nestoja.