Software GNU/GPL sa neobstaráva, rovno sa môže nasadzovať

Iba na margo obstarávania, do zákona o VO treba jasne zakomponovať, že otvorený software sa neobstaráva, nakoľko sa môže nasadiť za podmienok GNU/GPL prípadne podľa podmienok inej voľnej licencie.

Prečo by sme mali obstarávať Linux, Apache, PHP, MariaDB, Wordpress, Drupal … keď ich môžeme (môže štát) rovno nasadiť?

Rovnako, ak sa rozhodne niekto dodávať bezplatné služby k otvorenému softu, stačí soft nasadiť a zverejniť dohodu v registri zmlúv. V prípade platených služieb k otvorenému softu nech je pekne férová súťaž.

2 Likes

ty ale neobstaravas technologiu ale hlavne niekoho, kto ti ju bude spravovat. napr. neobstaravas wordpress, ale novu webku. a potrebujes si vybrat, kto ti tu novu webku na wordpresse postavi.

ano, je to tak, ale pokial bude stat automaticky nasadzovat opensource, staci mu vyberat coderov, co pri opensource zvysi konkurenciu a znizi cenu.

pozrime sa na cesku televiziu alebo bbc, biely dom v usa, cnn, ktore nasadili drupal alebo wordpress.

programator dostane zaplatene a rovnako kod ostane otvoreny.

automaticky do kazdej zmluvy sa da klauzula o otvorenisti kodu, kod sa zverejni, tak ako ste zverejnili kod na otvorenezmluvy.sk alebo otvorenesudy.

ja suhlasim s tym, ze by default by mal byt opensource. resp. co najmenej proprietarne alternativy ktore vie spravovat viacero firiem.

2 Likes

nemyslim si, ze OSS znizi cenu, max o cenu licencii

Drupal@Biely dom - toto je pripad, ze Biely dom chcel OS a Drupal bol v tej dobe (~2006) jeden z mala OS CMS. Kazdopadne Drupal v USA ma za sebou obrovsky lobbing v podobe Acquia, Australia a Estonsko to iste.

Ja by som velmi rad zverejnil kod, ktory som robil pre statnu spravu, im sa to bohuzial nepaci :frowning:

Super je na tom Narodna galeria, ktora ma vlastny GitHub repo :smile:

Toto samotne je dost sialene cislo, treba si pozriet kolko sa bezne plati za licencie Oracle, MS, WebSphere atd.