Socialne inzinierstvo a eID

Ake mechanizmy existuju na minimalizaciu rizika socialneho inzinierstva pri eID?

Napr. seniori, ktori uplne nerozumeju pravnej sile eID, ZEP a dolezitosti PIN a PUK mozu byt cielom utoku roznych podomovych sarlatanov, online “sutazi”, pozickarni, a pod. Teraz je kazdemu jasne, ze ked nieco treba fyzicky podpisat alebo nedajboze aj pred notarom, tak sa treba mat na pozore. Toto povedomie pri eID (zatial) nie je.

Co by mohlo pomoct:

  • osveta (napr. brozurka, kde si clovek pise PIN, BOK a PUK by podla mna mala na prvy pohlad graficky posobit “odstrasujuco” a “seriozne”, aby bolo kazdemu jasne, ze tie cisla su velmi dolezite)
  • volitelna dvojfaktorova autentifikacia/podpisovanie (napr. moznost urcit este jednu osobu, ktora musi potvrdit elektronicky ukon)
  • zmena generovania PIN, PUK a BOK na nahodne generovane cisla

Suvisi s Bezpečnosť pri transakciách a používaní eID a ZEPu

Kolko seniorov poznas, ktori maju eid s bokom pukom zepom, lebo o to explicitne poziadali ?

Uz su anekdoticke info, ze to tlacia aj starsim ludom, ktori ledva PIN vedia vytukat. Plus pocetna generacia dnesnych 50/60tnikov bude do 10 rokov na dochodku.

Fakt si myslis ze o 10 rokov tu stale bude eid s bokompukomatd? To si dost optimista…alebo skor skeptik ? :slight_smile:
V dnesnom exponencialnom svete by som neriesil, ako pouzit sucasne technologie o 10 rokov.

Pri rychlosti elektronizacie sa o 10 rokov budu eID len zahrievat. :slight_smile:

OK, zabudnime na chvilu na starsich. Staci gausova krivka a fakt, ze su aj mladsi ludia, ktori, diplomaticky povedane, su nachylnejsi na socialne inzinierstvo.

1 Like

a vieš aká je ekonomická návratnosť projektu eID ;)?
9 rokov…

2 Likes

Súhlasím že celé je to hodené na zodpovednosť používateľa a veľmi sa mu nepomáha to riešiť a ani rozumieť čo presne má riešiť. Minimálne to má byť veľkou súčasťou “kampane” (slovo publicita je už vybývané).

Samotné brožúrky k eID (viď. na tejto stránke dolu “infoleták”) majú časť o bezpečnostných zásadách, neviem či v nich má zmysel robiť niečo podstatne ináč.

Akože nechať sa vyhlásiť za polospôsobilého na právne úkony?

kedze je to von uz cca 2 roky, tak o 7 rokov ODPOČET ?

Toto by som dal ako samostatny papier a nie sucast info letaku, aby bolo jasne, ze to ma uplne inu dolezitost. Namiesto “Miesto, kde si v pripade potreby, mozete zapisat:” by malo byt nieco v style “Zapisane cisla starostlivo uchovajte a nikomu ich neprezradzajte.”

Nieco v takomto style:

Na elektronicke ukony. To moze byt napr., ze zmeny vlastnictva bytu podmienime pouzitim mojho aj manzelkinho eID, a pod.