SND - nový web

ja ziadne emocie k tomu nemam, ver mi. Mozno male z toho ze SD sa posunulo z pozicie obhajoby zdraveho rozumu do pozicie dalsieho profesionalneho lobbistu ( neviem ako to inak pomenovat, nie je to myslene negativne, podobne ako ITAS lobuje za prostredie kde sa dari jeho clenom, tak SD presadzuje nazory ktore povayuje za spravne, A ako obcianske zdruzenie ma pravo si vybrat co povazuje za spravne, len mi chyba ten suchalovsky pragrmatizmus zaciatkov SD. Ale chapem ze doba sa meni. )

podľa mňa je prejavom zdravého rozumu zisťovať, ako sa veci majú a potom robiť závery a poučenia. Čo myslíš ty? :slight_smile: Písal som ti private message - budem rád ak si zavoláme, lebo niektoré tvrdenia vyššie, ako napr. “Jano Hargaš nechce povedať čo sa stalo” - napriek tomu, že sem pomaly posielam meeting minutes zo stretnutí alebo “SND kúpilo dvakrát to isté” - napriek tomu, že nikto dnes nevie, čo bolo predmetom 15k zaplatených Altamire, sú mimo a nebaví ma rozprávať sa takýmto krčmovým štýlom.

Suchalovsky pragmatizmus ™ v tomto pripade mi hovori, ze ak wezeo nedodalo to, co malo (fakt neviem) a obstaravatel to prebral, tak niekde bola chyba, ale v obstaravani by som ju nehladal. A to teraz vobec nemyslim ako alibizmus - mozno sme mali SND pomahat aj pri akceptacnych protokoloch.

1 Like

ked si doma vyberem remeselnika, ktory mi nakrivo spravi dvierka, tak ja nadavam sam sebe za zly vyber.
Tak tu sa zrejme mylim, ide len o spomienkovy optimizmus, zdalo sa mi ze Suchal mladsi by povedal ze cielom VO je okrem ineho vybrat dodavatela ktory mi doda co chcem, ale v tomto pripade uznavam ze si autorita ty. Roma locuta, causa finita.

Takže tá komplikovanosť (hehehe) nebola jasná zo súťažných podmienok??? Čiže to máme chápať tak, že komplexnosť a komplikovanosť informačného systému je možné odhadnúť až po jeho dodaní a preklikaní???

Ja uz teda neviem ci sa smiat alebo plakat. Uz ste niekedy aj nieco programovali? Ved cela pointa agilneho vyvoja je predsa zalozena na tom, ze v meniacom sa prostredi a nejasnych poziadavkach je toto uplne bezne. Ci s vodopadom na vecne casy a nikdy inak?

Tu sa už ale začínate zamotávať. Lebo ak je to ako píšete, tak potom bol nevhodne zvolený postup pri verejnom obstarávaní. V každom prípade nám S/D ukázalo ako sa nemá obstarávať, a ešte k tomu nám ukázalo aj to, že nemá dostatok sebakritiky. Vlastne to isté, čo nám tu aj štát ukazuje…

1 Like

Dakujeme za nazor.

SND nebolo stavane ako agilna dodavka, boli specifikovane poziadavky a vyberala sa aj verzia podla designu. A ak by to aj bolo vedene agilne, asi by bolo treba stanovit PO z radov obstaravatela, aby ten produkt mal viziu obstaravatela a nie dodavatela, teda zmeny by boli primarne riadene potrebami uzivatela.
Agilne ma znamenat, ze sa doda najlepsia mozna hodnota za dohodnutu cenu s rozdelenym rizikom medzi obe strany (s dosledkom, ze sa vymeni funkcionalita s malou hodnotou za inu s lepsou hodnotou pripadne sa nedoda nejaka menej hodnotna funkcionalita, lebo sa podcenila ina ovela hodnotnejsa funcionalita).

Nepoznam pravidla VO, ale podla tejto vety mi pripada, ze by sa mali prehodnotit. Ak je hranicou zvysenej byrokracie 20k, tak potom budu zakazky bud pod 20k a potom velky skok pre krytie navysenej byrokracie.

zakon sa menil nedavno, dnes je hranica 50 tis. a ano ma to presne ten dopad.

Furt nevieme co sa tam udialo ? Alebo len ja neviem najst sumar / zavery ze co bolo zle ?
Ja len ze urcite tam budu zmysluplne lessons learned a je skoda to nechat vyhnit.

5 Likes

tak som si nejako spomenul na tento deal. Uz viete co sa tam udialo ? Nechcem rypat ani sa vypytovat. Staci ma nasmerovat na nejake conclusion/lessons learned (nedari sa mi ich najst). Dakujem

Ja to neviem, @janhargas mal plne ruky prace s inymi (myslim, ze ovela dolezitejsimi vecami), ale vyhnit to teda nechceme nechat.

OK, tak sa pripomeniem po Velkej noci 2019 :slight_smile:

3 Likes

Myslim ze ludia co to vedia sem chodia a citaju to. Ak to sem sami nanapisu, tak zabudnime ze sa to niekedy dozvieme. A to bol maly projektik. Podobne situacie vo velkom sa stavaju casto. A niekedy je fakt takze rozoznat co bol umysel a co jednoducho dosledok komplexnosti a faktorov, ktore sa nedali ovplyvnit.

nemyslim si. Verim ze s.d si skor ci neskor najde cas a zosumarizuje to. Len nerozumiem preco sa to stale odsuva. S plynucim casom sa to bude robit stale tazsie. Pri tom by bolo dost poucne vediet, co sa spravilo dobre, co zle, co sa podarilo, co nie, coho sa v buducnosti drzat a co bol asi krok vedla.A aky bol vlastne vysledok. Myslel som ze takyto report bude podstatnym vystupom celej akcie.

2 Likes

Ahoj @IvanK za WEZEO ti rad odpoviem ak mas aj konkretnejsie otazky co ta zaujima. Vdaka.

3 Likes

tak zacnime pohladom ako to bolo

Tak skusim, tak trochu zo siroka aby bol kontext. Do tendra sme sa prihlasili lebo sa nam pacila iniciativa, ktoru S.D rozbehlo. Uvodne fazy ako workshopy a tak sme dobrovolne vynechali lebo sme na to nemali kapacitu vtedy, tak nas PM vypracoval podklady z toho co bolo verejne a nakoniec sme aj vyhrali.

Od zaciatku nam prisla ale cena podcenena a preto sme aj v ponuke dali podmienku, ze finalnu cenu urcime az po specke. Ked bolo prve stretnutie S.D / SND a nas, tak toto som na stretnuti feedbackoval a odozva bola vlazna, tak sme si interne povedali, ze urobime specku aby sme zistili skutocny rozsah projektu lebo z toho briefu sa to dalo interpretovat vseliak. Specka sa ale velmi dlho natahovala (jednoducho objem a komplexita bola o dost vacsia). Mozte sami posudit ten rozsah co sme vypracovali.

Pokracovali sme v domienke, ze to nejako dohodneme urobime zaklad a ujasnime si co vieme za tych 12k urobit. To bol ale velmi zly predpoklad. Takto sme sa sami dostali pod tlak a uz nam prislo dost neferove aby sme cely projekt odriekli po tusim 2 mesiacoch priprav specky. Preto sme si povedali, ze tak nakoniec to nejako dame s cielom dat to aspon na naklady. To sa ukazalo ako velmi velmi optimisticky scenar. Iniciativa nam bola sympticka, tak to bol jediny dovod preco sme pokracovali aby sme to nezhatili co bola asi chyba. Medzitym sme pokracovali s tym optimistickym scenarom a SND urobilo urcite kompromisy ale v ramci rozsahu, ktory sme doanalyzovali ale jednoducho to nestacilo lebo pribudli tam ine funkcnosti, na ktorych SND trvalo aby boli zapracovane. Takto sme sa vo viacerych kolach snazili nejako vzajomne dohodnut az kym to nedoslo do momentu, ked sa nam enormne prehlbila strata. Viac menej sme to dotiahli do konca na nase naklady a odovzdali funkcnu verziu klientovi.

Nasledne sme dostali pozvanku na support tender ale opat cena bola za support podcenena a tak sme druhy krat nezopakovali tu istu chybu. Viac menej 2x sa tusim musel navysit budget na support aby sa to priblizilo ako tak k realite, my sme to ale aj tak vynechali. Nakoniec tender na support vyhrala Altamira a prebrali po nas web, hned po prvom workshope, kde sme im odovzdali vsetky podklady a ukazali ako sme to robili. Aj sme mali verejny workshop v ramci Drupal komunity (vid video)

Co sa dialo potom viem iba sprostredkovane tak to berte s rezervou ale moje info su nasledovne. Altamira bola chytrejsia ako my a trvali, na tom ze zmeny mimo ramec support zmluvy musia byt zaplatene, pretoze SND malo nejake poziadavky na zmeny, ktore my sme uz neboli ochotny akceptovat. Z tohto dovodu myslim sa zdrzalo spustenie lebo SND hladalo dalsie financne zdroje na rozvoj.

Za mna co sme my nezvladli bolo, ze sme az prilis chceli podporit pozitivnu myslienku a preto sme absorbovali viac ako by sme standardne dovolili klientom a vybocili sme z nasich postupov co sa nam aj vratilo.

Co vidim tiez skodlive je vytvarat tu zle priklady, ze sa daju taketo portaly robit za 12k. Je to druhy extrem oproti predrazenym tendrom za miliony. Kedze sme neboli pocas workshopov pritomny, tak neviem ako mohla takato cena vobec vzniknut. Ale v komercnom svete by sme takyto projekt robili minimalne 50-70k a viac.

Co podla mna malo S.D dotiahnut bolo, ze mali byt pritomny viac v procese jednani s klientom lebo ocakavania, ktore vznikli z tych workshopov sa tak pevne zakotvili u klienta SND, ze sme ich nevedeli presvedcit o tom, ze to co chcu a uz je detailne rozanalyzovane v specke urcite my nevieme urobit za tie ceny.

Urcite S.D malo z tohto urobit vystup a ponaucenie, my sme si v ramci WZO urobili lesson learned aj pekne draho sme si to zaplatili :slight_smile:

Kazdopdne my nechceme teraz celu tu iniciativu nejako potopit lebo ten proces obstaravania bol transparentny a otvoreny. Ale tie ocakavania z toho jednoducho boli nerealne za tie penize a malo sa to stopnut cele, prehodnotit cena a spustit znovu alebo okresat rozsah na rozumnu mieru.

Kludne sa pytajte ak mate dalsie otazky :slight_smile:

5 Likes

Ten rozdiel je obrovsky, komercna cena je 5-6 nasobok voci ocakavaniam/odhadom. Ake su dovody?