Slovensko.Digital prezentuje

Do tejto temy budeme hadzat materialy k tomu co sme kde boli prezentovat.

Moja mudrovacka o tom ako som sa dostal k SD, ako to vzniklo a co vlastne cele dni robime. https://www.youtube.com/watch?v=JZkf2oAvZWg&feature=youtu.be

Velmi dobre! Co mi napadlo, tak zatial som si nevsimol ze v ramci informatizacie by sa mohlo viac spominat aby prestali automatizovat nase nefunkcne procesy, ale v ramci informatizacie najprv prekopat uradnicke procesy a az potom ich zacat automatizovat. Inac to budu peniaze do luftu stale a stale

diky, nevedel som…len teda, ked teraz robia nejaky projekt na slovensko.sk, tak si najprv pockaju kym zmenia zakony a potom to zautomatizuju, alebo sa bude vsetko prerabat, ked prerobia procesy a zakony?

nie, toto len teraz uvaha zbrucha…sam som doteraz nenabral odvahu pouzivat slovensko.sk len som cital o vsetkom zlom
ale teda moja predstava je, ze teraz si tam clovek vie prehlasit trvaly pobyt…ked si ho prehlasim tam, musim si ist osobne zmenit technicak na auto (opravte ma ak sa mylim, toto nemam odsledovane) na policiu
ked sa raz rozhodnu a pridaju to ako moznost vybavit to na slovensko.sk, ze nebude nutne ist na policiu, tak sa obavam ze to spravia stylom vybavis zmenu trvaleho pobytu ako jeden krok a potom budes musiet odznova podstupit dalsi krok a to zmenu adresy na technicak, miesto toho aby konecne upravili proces/zakon/neviemcotobyrokratickyurcuje ze v momente ako si zmenis trvaly pobyt tak vsetky statne institucie, teda aj dopravny inspektorat bude o tom informovany a zmenia ti to automaticky a tebe len dojde postou novy technicak
aby som sa teda vratil k povodnej myslienke. Ked sa zacne implementovat povedzme takato nova “funkcia” tak sa pocka kym sa cely ten byrokraticky proces prerobi na urovni zakonov, ci sa to proste implementuje ako to existuje v papierovom svete a ked o 3 roky zmenia proces tak sa to bude znova prerabat v IT?
Dufam ze som to napisal pochopitelne

A prihliada sa v OP EVS aj na aktualne moznosti IT ako veeelkej studnice zlepsovania efektivity? Su tam na to kapacity? Existuje “hlava”, ktora koordinuje prekryvy projektov v OP EVS a OP II?

1 Like

skdd…moja naivna idealisticka predstava je, ked sa rozhodnu dorobit tuto moznost tak si sadnu, zistia co je zle (v rozumnom casovom intervale, nie jeden dokument a analyzu vytvarat pol roka) a v zrychlenom konani upravia zakony tak aby to korespondovalo logike - ved robime pre ludi
v reale mi je jasne ze radsej mat nejake riesenie ako ziadne a cakat roky kym sa upravia zakony/procesy…ale ako informatik viem ze temporary solution je temporary permanent solution a cim dalej tym viac ma seru temporary riesenia
v momente akoby sa to nasadilo, tak uz nikoho nebude tlacit nutnost prerobit proces lebo “ved naco to chcete upravovat, vsak si to uz mozte aj cez internet vyklikat”

Doc k prípravnej fáze projektov má aj svoj topic. Nechcete pokračovať v diskusii napr. tam?

1 Like

Toto je velmi dobra otazka a aj velmi dobre zvolny priklad. Cely system evidencie vozidiel vychadza v podstate este z byrokracie cisara pana. Ak sa menil, tak len k este vacsej byrokratizacii. MV SR ide samozrejme s dobou a vsetky zmeny mozno vykonat aj elektronicky. Prestahovanie napr. takto:
https://portal.minv.sk/wps/wcm/connect/sk/site/main/zivotne-situacie/vozidla/vozidla-evidencia-ziadosti/vozidla-ziadost-zmena-menu/vozidlo-zmena-esluzba

Pointa: vsetko sa da elektronicky. Vypisat udaje o sebe, ktore uz v systeme su. Stare aj nove. Vypisat udaje o vozidle, ktore uz v syteme su. Stare aj nove. A prist niekde osobne odovzdat stare tabulky a prevziat nove. Z pohladu informatizacie verejnej spravy vsetko ok. ? Z pohladu efektivity pre obcana sa na takuto informatizaciu mozem vykaslat, pretoze to mozno rychlejsie vybavim vsetko osobne na ODI.

A to vsetko je samozrejme preto, ze informatizacia len preniesla do elektronickej podoby papierove postupy, ktore sa nijak nezmenili. Ked niekoho konecne osvieti a navrhne nieco aj ozaj pre ulahcenie a odbremenenie obcana tym, ze by sa vyhodil uz ten prekonany nezmysel o povinnej zmene evidencneho cisla pri zmene adresy medzi okresmi, co by znamenalo presne ten vysledok ako pises - zmenim trvaly pobyt a automaticky, za par dni sa mi ozve kurier, odovzdam mu stary technicak a da mi novy, v schranke budem mat platobne udaje o spravnom poplatku a vsetko je tak pre stat, ako aj obcana vybavene - tak protiargument bude, ze sa to neda, pretoze je na to vybudovany cely IT system, ktory stal xy milionov a jeho zmena by stala dalsich xy milionov.

Cize len slepe elektronizovanie sucasnych papierovych postupov bude v konecnom dosledku mozno branit modernizacii a efektivite verejnej spravy v prospech obcana.

5 Likes