Slovakrail.sk - Slabé stránky internetového obchodu a webu

Začnem s krátkym príbehom. Asi pred rokom som použil internetový obchod na slovakrail.sk, kde som si vytvoril účet a pekne kúpil lístok. Na Slovensko celkom slušne urobené, ale web obsahoval pár UI/UX chýb, tak som im napísal mail s presným popisom chýb, na ten mi bolo odpovedané automatickou odpoveďou o preposlaní na kompetentné oddelenie. Žiadna dalšia komunikácia neprebehla, takže som dúfal, že moje bugreporty boli dostatočne presné a preto ma ďalej nekontaktujú.

Teraz som sa po roku snažil prihlásiť a web mi vysvetlil, že mám zlé prihlasovacie údaje. Tak si hovorím, password reset je cesta. Až na to, že po vyplnení formuláru (ktorý mi oznámil, že mail bol odoslaný) mi nič neprichádzalo, tak som im písal, že majú chybný formulár alebo veľmi pomalý mailserver. V odpovedi som sa dozvedel, že vo februári zrušili všetky účty ktoré neboli zaregistrované (netuším čo to znamená).

Support mi radil opäť sa registrovať, kde som narazil znova na moje staré obľúbené problémy, že celá stránka je napísaná v jazyku ktorý je predpokladám bežný pre zamestnancov, ale ja ako návštevník netuším čo názvami ako “BČK”, alebo “registrácia” znamenajú. Napríklad pri formulári “Registrácia pre Zákaznícke konto” ( https://ikvc.slovakrail.sk/customer-account-web/pages/reg/registration-smart.xhtml ) kolónka BČK pri vypĺňaní identifikačného dokladu (ak si správne pamätám výsledky googlenia to bola bezkontaktná čipová karta), alebo checkbox “Mám záujem aj o registráciu pre bezplatnú dopravu” (jasné, že chcem bezplatnú dopravu, ale možem ju mať len tak?) a hlavne veľké upozornenie “V prípade, ak už máte registráciu Zákazníckeho konta a napriek tomu budete vytvárať novú registráciu Zákazníckeho konta, porušíte tým obchodné podmienky ZSSK.” , totižto podľa mojich vedomostí som registráciu mal.

Celý tento rant mi po napísaní príde mierne nepodstatný :smiley: , ale hnevá ma to, že za rok neboli schopní ani pridať hover popisok alebo niečo na BČK (čo som im explicitne písal, že má nejasný význam), a takisto to, že môj účet bol zmazaný bez žiadnej notifikácie alebo aspoň oznámení po pokuse o prihlásenie.

Slovakrail.sk je stránkou ŽSR a

Zakladateľom a stopercentným vlastníkom akcií Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK) je Slovenská republika. Práva štátu ako akcionára ZSSK vykonáva zo zákona Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR.

takže to považujem za štátne IT. Celkovo som šťastný, že je aspoň niečo aspoň trochu funguje, ale bolo by fajn keby to bolo aj ľahko použiteľné.

Neviem či existuje možnosť ako dosiahnuť zmenu (niekde by stačili upresňujúce popisky ku skratkám čo používajú), ale ak áno tak by to bolo celkom fajn :slight_smile: A ak máte podobné skúsenosti prosím podeľte sa, budem sa cítiť lepšie, že nie som jediný nespokojný :smiley: .

PS: Mal som vyplnený registračný formulár, dal som ho odoslať a dozvedel som sa “Platnosť stránky vypršala, prosím obnovte stránku.”, to vždy poteší.

1 Like

A ešte prikladám môj mail z pred roka


Dobry den,

dnes som prvy krat chcel vyskusat jednoduchy nakup listku na vlak cez internet. Narazil som vsak na vela prekazok, ktore su sposobene iba zanedbanim na strane vyvojara webu. Chyby ktore ma naozaj zarazili su nasledovne:

  1. (slovakrail.sk) Na weboch zsr.sk aj slovakrail.sk je moznost vyhladavania spojenia, toto je matuce kedze si clovek nieje isty ci slovakrail.sk (url webu ktora nieje ako ziaden oficialny nazov zo zeleznicnych podnikov) je iba sprostredkovatel alebo co, zsr by mohlo zrusit vyhladavanie spojenia a iba linkovat na slovakrail.sk (zvyseny google page rank by bol urcite vyhodou)

  2. (https://ikvc.slovakrail.sk/inet-sales-web/pages/connection/search.xhtml) Po vyplneni Odkial, Kam mi pribudnu dalsie moznosti, ako napriklad Cestujuci a Trieda, kde je iba jedna moznost, bolo by mozno lepsie ak by sa neukazovalo dropdown menu ak maju iba jednu moznost.

  3. (https://ikvc.slovakrail.sk/inet-sales-web/pages/shopping/ticketVCD.xhtml) Pri volbe cestujuceho su volby nejasne, plne skratiek na ktore niesu vysvetlivky. Takisto mi nebolo jasne, ze ak chcem zvolit typ Ziak/Student tak si nemozem kupovat listok s rezervaciou. Bolo by prijemne keby takuto “ne-moznost” zobrazili ukazanim volby ktora je disabled (najlepsie aj s vysvetlenim preco je disabled). Dlho mi nebolo jasne, ze cerveny krizik pri type cestujuceho je zrusenie listku a nie nevalidita zvoleneho typu. Stlacenie pokracovat v nakupe mi prida do kosika listky, takze ked stlacim na dalsej stranke (stranke kosika) “Navrat na vyhladanie spojenia” tak mi tie listky ostanu v kosiku (aj ked do teraz nebolo jasne ze sa jedna o kosik kedze cely header je zapratany vyhladavacom a nadpis Nakupny kosik je uplne nenapadny) Takymto sposobom som dostal do kosika dvojnasobok listkov ako som chcel a ani som si to neuvedomil. Takisto na nakupny kosik sa neda z vacsiny stranok kliknut, takze som si ho ani nevedel opravit kym som sa nepreklikal dalej.

  4. (vsetky /inet-sales-web/pages/shopping/*) Taby Nakup cestovneho dokladu, Vyber spojenia, Nakupny kosik, Potvrdenie su bud nelogicky usporiadane (vsak najprv vyberam spojenie a potom pridavam do kosika a potom nakupujem a nakoniec dostanem potvrdenie) alebo je uplne nejasne graficky znazornene ze Nakup cestovneho dokladu je nadpis sekcie.

  5. Zaregistroval som sa, a vyplnil som policka kde mi opatovne nebolo jasne co ma znamenat “Číslo BČK” (po googleni som prisiel na to ze to znamena bezkontaktna cipova karta). Avsak toto cislo ktore som vyplnil pri registracii nieje system schopny

  6. Ak som prihlaseny a prejdem na slovakrail.sk/ tak mi zrazu zmizne moje meno v pravom rohu (teda mam pocit ze som neprihlaseny). Linka ktora je na mojom mene, takisto na vsetkych strankach nesmeruje nikam.

  7. Ak som prihlaseny a idem na Registraciu cestujuceho, nema sa dovod pytat ma na mail, alebo aspon by ho mohol prednastavit. A netusim o akom parovani tato Registracia cestujuceho hovori, pretoze mi vynadala, ze taketo udaje uz v systeme su (samozrejme ze su ak chcem sparovat Preukaz zakaznika a ucet ktory som si vytvoril na webe)

  8. Netusim preco, mi pri vyhladavani zmizla moznost “Nakup dokladu” po odhlaseni a prihlaseni tam znovu takato moznost je.

  9. Velky vyhladavaci box je fajn, ale nie na vsetkych strankach hlavne ak uputa viac nez samotny obsah stranky (napriklad zoznam nakupenych listkov je s nim ovela menej podstatne vyzerajuci)

  10. Ak stlacim preniest udaje platitela, tak sa mi vyplnia niektore policka ale Registracne cislo (ktore som nemal nikde moznost vyplnit) mi je prekryte napisom “Povinná položka!” takze ani nevidim co som to vlastne nevyplnil/vyplnil zle. Toto je dovod, ktory ma presvedcil o tom, ze Vam treba napisat. Takato chyba robi stranku nepouzitelnou. Takisto nieje jasne co je registracne cislo (moze to byt cislo BCK, alebo hociktore z troch “cisel” na preukaze zakaznika)

  11. Sprava uzivatela je nejasna, ak si dam archiv dokladov / zoznam predanych dokladov tak sa neviem dostat naspat do spravy uzivatela. Ku Registracii cestujuceho som sa uz vyjadroval. Poslednou chybou je nejasnost Mojich kariet. Snazil som sa sem pridat ISIC kedze som mal pocit, ze to je cislo BCK ktore je odomna vyzadovane pri kupe listku, avsak po niekolkych pokusoch som prisiel na to, ze sa to tyka asi iba cipovych kariet ktore vydala zssk.

  12. Refreshnutie stranky sposobi velke mnozstvo chyb, od toho ze web ma presmeruje na inu url az po ponuknutie prihlasenia (pricom prihlaseny stale som) a po prihlaseni odpoved “access denied”. Takisto nakupny kosik sice stale je pritomny a nezmeneny ale neviem sa k nemu stale dostat.

  13. URL adresy su pisane ako keby boli pre stroj a nie pre cloveka, okrem toho, ze su plne anglickych nazvov (na slovenskom webe), su tam zbytocne casti ako /pages/ a celkovo nehovoria o tom v akej casti webu sa clovek nachadza, toto su detaily ale tie tiez vplyvaju na SEO a pouzitelnost

Ak by som to mal zhrnut tak vacsina chyb je sposobena nevysvetlenim toho co ktory pojem znamna a pri tychto chybach jednoduchy label s objasnenim po hover-i mysou alebo linka na vysvetlujuci dokument (otvarat prosim v novom tabe alebo ako modalne okno) by to vyriesili. Druhym druhom chyb su chyby dizajnu ktory je zle pouzitelny a neukazuje na to co je na danej stranke podstatne.

Bolo by vyborne ak by ste boli tieto chyby schopni odkomunikovat vyvojarom a prinutili ich aby chyby opravili. Ostatne, som rad, ze statny web ma celkom moderny dizajn a moznost kupy listku cez internet je pre mna velkym plus.

Pekny den prajem

Myslím za aktuálne pracujú na úplnom prekopaní internetového predaja + mobilná app.

Len taká poznámka, 14 rokov po rozdelení ŽSR ľudia stále nepoznajú rozdiel medzi ŽSR a ZSSK. Z obchodného hľadiska to bol inak najhlúpejší návrh aby dopravu zabezpečovala spoločnosť s novým názvom (a ešte s takým generickým “Železničná spoločnosť”) a infraštruktúra zostala známej značke ŽSR.

Takže odpoveď na 1. bod emailu je, že slovakrail.sk je stránka prevádzkovaná ZSSK a zsr.sk prevádzkuje ŽSR. Rozdiel vo vyhľadávaní spojení je, že na zsr.sk to nájde aj spojenia od RegioJetu a na slovakrail.sk nie.

To je inak daľší totálny fail, ze spoločnosť Železničná spoločnosť Slovensko, ZSSK má ako hlavnú doménu slovakrail.sk (i keď zssk.sk je presmerovaná na slovakrail.sk) a vlastne nikde inde tento názov nie je prezentovaný.

Keby sa ZSSK hneď premenovala tak si to ani nikdo nevšimne, lebo ju podľa tohto názvu ľudia stále nepoznajú.

Kde sa da zistit taketo info?

Z vyjadrení ZSSK FB profilu, hlavne ako reakcie na otázky ľudí. Detaily ale neviem, resp. nezverejnili.

Este by som pridal malu poznamku, ze pokial si clovek, co ma moznost a vlastni karticku na bezplatnu prepravu, kupi listok cez internet, tak sa mu ponukne na stiahnutie a na mail. Nasledne je moznost vo vlaku ukazat QR kod na mobile alebo vytlacenom listku. Nakolko som si myslel, ze to je zbytocny krok, tak som sa tvaril ze zakupeny listok nemam stiahnuty, a len som mu podal karticku s QR kodom a mal moje zakupene listky v databaze, a teda odpada nutnost tlacenia listku alebo stiahnutie ho do mobilu (kedze sa to zle skenuje s tym IR svetlom).

V CR funguje IN karta a nakup cez internet bez tlacenia listku roky. Pokial sa bude s novym systemom nieco robit, je dobre navrhnut, aby nie len ludia co maju narok na bezplatnu dopravu (ku ktorej sa teraz nevyjadrujem), ale kazdy bude mat moznost vytvorit si tu karticku a nemusel tak s kazdym listkom este robit zbytocne ukony po zakupeni.

Plus, cela tato situacia s webstrankou ma tak kontinualne stvala, ze som si napisal jednoduchy script ktory mi kupi listok cez terminal za par desiatok sekund, tak pokial chcete, mozte si ho stiahnut a upravit pre vlastne potreby a nebudete sa musiet prebijat tym guickom https://github.com/astaruch/slovakrail-ticket-script.

1 Like

vidno, že ITčkári nechodia vlakom.
dnes som prvý raz otvoril stránku zssk, aby som na zajtra kúpil lístky pre našich ukrajinských priateľov z Košíc do Bratislavy.

si niekto robí srandu?

ja som naozaj nenáročný zákazník, ale toto je TOTÁLNE nefunkčný eshop,
kde vyskakujú NEZMYSELNÉ chyby a vôbec sa nedá zrealizovať nákup.

čo tento moderný predaj lístkov cez web preboha stál / stojí?
nehanbia sa kompetentní? kde máme úderku MIRRI, ktorá rozpráva o UX a pod nosom majú “národného dopravcu” s nepoužiteľným eshopom?

apropo žena mi hovorí, že takto to tam je už roky a skrátka treba len klikať, na x-tý krát sa to zvykne podariť.

pozatvárať všetko, ignorovať chyby, skúšať znovu a ak máte šťastie, podarí sa. mám lístky. najhoršia skúsenosť so štátnym webom vôbec. keby som tie lístky fakt nepotreboval, seriem na to.


fakt akože toto zobrazujú normálnemu človeku, ktorý normálne otvorí vyhľadávací formulár a snaží sa nájsť spojenie druhýkrát? okrem toho nedá sa z toho dostať rozumne preč. tú captchu darmo vypĺňam.

aj toto treba ignorovať. objavuje sa to pravidelne.

Nákup lístkov na ich webe je vždy pôrod, keby takto fungoval komerčný e-shop už by dávno skrachoval.
Kupoval som lístky pre 7 ľudí, nedá sa použiť menu skupina 6-20 osôb ak sú v rôznom veku.
Ak som na začiatku vybral nesprávny vek a na konci kde sa píšu mená zadávam číslo kartičky kde mala vdova 100% zľavu už nie je možné zmeniť vek, treba ísť znovu od začiatku.

Ak všetko vyplním, vyberiem miesta, idem zaplatiť tak skončí s chybou lebo uplynulo 15 minút (asi odkedy som začal a určite nie od poslednej obrazovky)
Môžem ísť odznovu a mená a čísla preukazov si vopred pripraviť do poznámkového bloku aby som ich stihol rýchlo skopírovať.
Samozrejme tie rezervované miesta pri prvom pokuse o nákup sú teraz blokované, volám na infolinku tak treba čakať, odkladáme teda nákup na druhý deň.

Celý priebeh nákupu je dosť komplikovane urobený, nestihne to bežný človek bez Ctrl C - Ctrl V urobiť do 15 minút ak kupuje lístky pre skupinu a má aj premýšľať čo ako vybrať.

Kedysi som chodil cez web https://slovakrail.sk/ už je tam neplatný SSL.

A niekedy som sa musel opakovane prihlásiť ak som išiel pozrieť/dobiť kredit, hoci som už bol prihlásený.