Skúsenosti s informatizáciou

Cieľom tejto témy je zbierať názory a skúsenosti širokej verejnosti s informatizáciou SR. Ak máte postrehy a podnety k službám, ktoré ste už mali šancu vyskúšať, prosíme vás o ich zdieľanie.

  • Ako sa vám pracovalo so štátnymi systémami?
  • Naplnila informatizácia vaše očakávania?
  • Čo funguje dobre a čo sa dá zlepšiť?
  • Aké služby by ste privítali?

Tieto skúsenosti budeme sumarizovať a budeme sa snažiť zapracovať ich do návrhov opatrení.

Podľa mňa to tu najprv treba preliezť a pozhŕňať, čo sa tu už popísalo, lebo takto sa bude diskutovať v X témach naraz o tom istom. Ja sám som tu písal dosť vecí a nechce sa mi to príliš písať znovu :slight_smile:

Rozumiem - tuto kategoriu sme vytvorili pre siroku verejnost, t.j. ludi, ktori nie su priamo z IT sektora a nevedia možno pomenovať problémové oblasti v jednotlivých diskusných fórach, ale radi by pridali svoje skúsenosti s používaním eSlužieb.

1 Like

Ako sa vám pracovalo so štátnymi systémami?
Ústredný portál je total non user friendly, žiadne UX, veľa spamu v schránkach, neprehľadné formuláre

Naplnila informatizácia vaše očakávania?
zatiaľ iba bezplatným ZEPom

Čo funguje dobre a čo sa dá zlepšiť?
je to čistá hrôza, treba prerobiť celý front-end, a je potrebne si dať záležať na každom formulári

Aké služby by ste privítali?

  • konverziu dokumentov v pohodlí domova
  • úplne bezplatnú elektronickú komunikáciu so štátom /bezplatnosť je dôvodná vzhľadom na “investované” miliardy/ a tam kde by bolo potrebné platiť, tak platby na účet úradu bez toho, aby som čakal na výzvu - stačí zverejnenie IBAN účtu na webe
  • úradný(ne) dokument(y) v so všetkými náležitosťami v elektronickej podobe
  • aplikáciou na podpisovanie PDF dokumentov cezhranične - možnosť použiť certifikát z rôznych štátov EÚ
  • bezplatné výpisy v PDF automaticky podpísané elektronickým podpisom, výpisy vo formáte XML, skrátené adresy URL s IČOm
  • e-mail je druhou najrozšírenejšou službou po surfovaní, každý používa e-mail, preto podpora e-mailovej komunikácie so štátom, napr. pri podaní e-mailu by mal štát poslať obratom odpoveď o prijatí podania podobne ako v ČR
  • samozrejme Opena data - čísleníky, štatistiky
  • niekde v úzadí registra zmlúv sa stratila idea registra faktúr a objednávok - s prepojením na register zmlúv a štátnu pokladňu
  • elektronický súd, elektronické konanie, elektronický vyšetrovací spis, e-nahlasovanie priestupkov, e-participáciu so samosprávou
1 Like

Tak sa zapojim aj ja, maly podnikatel, ne-informatik, pouceny laik. Vo vseobecnosti mi najviac vadi uzivatelska neprivetivost statnych portalov. Konkretne … a cudujem sa, ze tieto institucie este nikto nespomenul … mi piju krv portaly institucii s ktorymi kazdy podnikatel komunikuje pravidelne a interakcia s nimi je nevyhnutna: Socialna poistovna a Zdravotne poistovne, statna i sukromne. Kedze k interakcii so zdravotnymi poistovnami ma stat nuti, zahrnam do tohto problemu aj sukromne.

Ide o ich intranety. Ak by ste ich nahodou nepoznali, na poziadanie mozem hodit nejake printscreeny. UX design ziadny.

Socialna poistovna je asi najkrajsi priklad. Kedysi mali take skarede tlacivo na prihlasovanie a odhlasovanie zamestnancov. S “informatizaciou” cele to skarede tlacivo preniesli do elektronickej podoby, normalne jedna k jednej aj vyzorovo a so vsetkymi tymi sialenymi kodmi (prikladmo: ked je trvaly pracovny pomer zadaj “2” a podobne skvosty).

Rad by som vypichol, ze vsetky tieto institucie vyzaduju informacie, ktore vobec nepotrebuju, resp. nie su potrebne pre dany ukon, z pamati napr: Socialna poistovna chce vediet rodne priezvisko a rodinny stav. Okrem nepotrebnosti tohto udaju pre prihlasenie zamestnanca si tym aj zanasaju bordel do systemu, lebo ked prihlasujete kazdu chvilu nejakeho dohodara a tieto info nemate, tak si ich jednoducho vymyslite. Databaza SocPoist musi byt tym padom neuveritelny bordel.

Zdravotne poistovne: mesacne tam importujete mzdove vykazy. Ako by to malo byt:

  • jednotne API a odoslanie priamo zo softwaru (Pohoda, …)

Ako to je: vygenerujete si XML subor, ktoreho strukturu nejako udava Urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou, prihlasite sa do intranetu Zdravotnej poistovne a idete to importovat. Minimalne 2-3 rocne import neprebehne a Vy potom telefonujete striedavo do poistovne a hotlink Pohody ze kde je problem.

Raz bol napriklad problem v tom, ze v Pohode, v udajoch zamestnavatela, nebol zadany telefon aj s predvolbou (alebo nejaka medzera tam bola navyse ci take cosi). Urad nejako pozmenil predpisanu strukturu XML a zrazu ta predvolba bola problem. A opat sme sa oklukou dostali k tomu preco je krista pana sucastou importu miezd za dany mesiac aj telefon zamestnavatela.

Kapitolou samo o sebe je, ako jednotlive poistovne dokazali tie svoje intranety zbastardit.

Zaverom este spomeniem Financnu spravu. Oni sa tam o nieco aj snazili … o tom asi budete vediet viac … ale ak by Tina s Michalom Blazejom urobili studiu pouzitelnosti tak vysledok je isto katastrofalny. Napr. case study “potrebujem potvrdenie o neexistencii danovych nedoplatkov a chcem on poziadat”. Kedze to potrebujem raz za uhorsky roka vzdy zabudnem ako to bolo, este ani raz sa to nezaobislo bez telefonatov na helpdesk.

4 Likes