Skúsenosť zamestnanca: žalostný a tragický stav výpočtovej techniky na ministerstve

Ahojte,

som tu nový a dúfam, že som trafil správnu tému. Som zamestnancom ministerstva a chcel by som upozorniť na vyslovene žalostný stav výpočtovej techniky na ministerstve, ktorá jednak demotivuje existujúcich zamestnancov pracovať v štátnej správe a jednak je moje pracovné nasadenie tak rýchle ako je môj počítač. O predpotopných postupoch ani nemusím hovoriť. Nechcem samozrejme generalizovať, pracujem na jednom ministerstve a možno na iných je stav iný.

Začnem tým, že môj počítač má absolútne nevhodnú konfiguráciu: Windows 8.1 Intel Core duo 3,16 GHz, 1,84 GB RAM.

To znamená, že v pokojovom režime (15 minút po naštartovaní bez akejkoľvek aktivity) je výkon počítaču nasledovný: 77 % RAM spotrebovanej, 100 % disku, pričom očividne trpí počítač nejakým memory leakom.

Z užívateľského hľadiska to znamená asi nasledovné: pri zapnutom Outlooku a Worde mi seká systém (vrátane kurzoru) a pri písaní sa mi písmenká zobrazujú na obrazovke postupne (je to pekný efekt, naozaj, ale ako sa hovorí "posaď človeka pred pomalý počítač a zistíš, aký je agresívny). Z praktického to znamená, že počas načítavania e-mailu prekonám asi štyri mikrospánky.

Keďže som domov začal chodievať znechutený, demotivovaný a unavený, ako z 48 hodinovej šichty v severokórejskej automobilke, začal som bombardovať našich informatikov.

V minulosti vraj obmena počítačov fungovala kontinuálne, teda každý zamestnanec mal nárok na nový počítač po 3 rokoch. Dnes je vraj stav taký, že sa dodávky nových počítačov zastavili na 4 počítače ročne. Keďže ide o rezort s ~800 zamestnancami, je to tak zlé, že do obehu vracajú vyradené počítače.

Moja práca ma baví + mám nejaké úlohy od vedúcich zamestnancov, no úlohy nestíham plniť načas, pretože výpočtová technika je zlá. Urgovanie u informatikov nepomáha. Dospel som do tak zúfalého stavu, že som začal v práci využívať súkromný notebook (kúpený za vlastné prostriedky) a pripájať sa na súkromný internet (na ministerstve nemáme WiFi… áno, v roku 2019) a časť práce vykonávam na ňom, čím šetrím hodiny času. Žiaľ, niektoré aktivity musia byť vykonané cez špecializovaný softvér (FabaSoft) a vtedy sa doslova “zabrbkávam” celý deň. Samotný softvér je inak vynikajúci a celá kancelárska agenda by sa dala robiť výlučne v tomto softvéri vrátane podpisovania a posielania korešpondencie. To, žiaľ nerobíme a celé využívanie tohto softvéru je len nelogické duplikovanie existujúcej agendy (je to ako keby sma sa vrátili v čase, dali Neandertálcom nefunkčné auto a povedali “auto nefunguje, takže budete chodiť po vlastných, ale autu musíte vždy na jar a jeseň prezuť preumatiky” - proste no value for effort.)

K tomuto môjmu vyžalovaniu dodám ešte niekoľko skutočností:

  1. V roku 2019 nemáme na ministerstve funkčnú WiFi. Je to trápne aj voči návštevám.
  2. V roku 2019 nemáme softvér na instantné posielanie správ (bežné v korporáciách) - interkom (napr. Skype, Lync alebo Jabber).
  3. V roku 2019 balíme spisy do papierových košielok.
  4. V roku 2019 je kapacita môjho mailboxu 500 MB, teda archivujem každý týždeň (pri rýchlosti môjho PC je to jeho znefunkčnenie na celý deň).
  5. V roku 2019 nemáme zasadačky paušálne vybavené projektorom a erárnym PC.
  6. V roku 2019 riešime agendu dochádzky papierovo.
  7. V roku 2019 sa na mňa pozerali ako na hackera a narušiteľa systému, ak som spomenul, že potrebujem rýchlejší počítač, ak chcem riešiť kolaboratívne projekty cez google Docs a proste mi to seká.

Rozumiem, že úradníci sú verejnosťou vnímaní ako ľudia, ktorí do 10.00 raňajkujú, potom si zahrajú Solitaira a v čase medzi obedom a odchodom o 14.00 pri tretej kávičke vymyslia hlúposť strpčujúcu bežným ľudom život. Ale pravda je taká, že štátna správa nemôže fungovať efektívne, ak sa neinvestujú finančné prostriedky a úsielie aj do jej vnútra.

Dá sa na niekoho obrátiť? Prípadne je možné túto tému aj verejne otvoriť? Rozumiem, že je nemožné a možno aj neželané, aby štátna správa kráčala ruka v ruke s pokrokom v privátnej sfére, ale rozdiel je tak obrovský, ako keby prišiel Tutanchamón za Elonom Muskom.

3 Likes

nuž hádam len posunúť tento ponos digitálnemu lídrovi … nech sa tvoj šéf hanbí,

1 Like

ake aplikacie realne potrebujes na pracu? Ak to je primarne komunikacia, plus dokumenty (teda nejaky office balik) tak to vidim skor na problem ze mate bud malo, alebo proste informatikov flakacov, kedze aj ked uznavam ze ten hw co opisujes je moralne totalne zastaraly, na kancelarsku pracu by mal stacit (videl som cestovne kancelarie co bezia na niecom podobnom a v pohode tocia biznis)

spomalovanie refresh cyklu je uz v ramci setreni bezne aj v korporatoch (dokonca v takych, ktore si sami vyrabaju hw) takze 3rocny refresh cyklus na ministerstve mi pride velmi luxusny, ale realny by som videl 4.5 az 5rokov

davno v minulosti som v ramci govnetu chodil pracovne po ministerstvach a vtedy boli casto vybaveny novou technikou, ktora cakala v krabiciach, lebo personal nevedel co s tym a informatici na to kaslali

mozno by bolo fajn oslovit digitalneho lidra, ci najprv oficialnou cestou nadriadenych/ministra a ked nepomoze tak to medializovat, akurat pri uradnikoch to asi u verejnosti nepadne na urodnu podu, nedockate sa moc pochopenia

zosumarizovane, mozno je skor problem personalny s dostatkom sikovnych informatikov, ktori by priebezne robili upgrade podla potrieb/refresh systemu a neslo by sa klasickym, sef buchne po stole lebo dostal budget a idu sa nakupovat nove pocitace vo velkom

Preco menit cele PC? nestaci kupit RAM, 128gb ssd disk (stary disk nechat ako datovy)… na kancelarsku pracu musi stacit.

3 Likes

Ďakujem za spätnú väzbu. Budem rád ak sa to k nemu dostane. Len som pred plánovaným podnetom dostal radu, že to mám postnúť aj sem.

Kancelárska práca v princípe nie je ničím pre HW náročná. 99% je to práca so základným balíčkom MS Office (Word, Excel, PowerPoint, Outlook) + spomínany FabaSoft. Celkom využívam s kolegami aj participatívne nástroje googlu (ako disk, dokumenty, alebo fotky) a nejaký PDF reader.

Ako nerobím si ilúzie, že tento stav vyhovuje aj niektorým mojim kolegom, ktorí si môžu sladko pospinkať, len mi to príde nedôstojné. Personálne obsadenie očividne je problém a ochota je niekde v suteréne. Mám trocha obavy aj o odbornosť, keďže som dostal informáce, že môj PC sa upgradnuť nedá a tiež som raz potreboval DVI2HDMI kábel a kolegovia informatici ma presviedčali, že také určite neexistuje. Stačil jeden google dopyt a alza mi to ponúkla :slight_smile:

Ahoj, uplne ta chapem. Ked som si precital tvoj prispevok, az ma skoro zo stolicky vykotilo, pretoze mi to pripomenulo moje predosle zamestnanie, kde sa setrilo, resp. minalo len na to, co si panko majitel zaumienil.
V kratkosti robil som ITckara v mensej tovarni, ktora MALA peniaze, ale tvarila sa a aj okolie a vybavenie (aj ked nie vsetko vsade) vyzeralo u nas tak, ze bohuzial, ale peniazky nie su. Odpracoval som tam takmer 2r, dostal lepsiu ponuku a pratal sa.
Kazdodenne problemy boli to, co si tu uviedol. Kazdodenne problemy so spomalenymi PC ci notasmi. Ked som tam prisiel, vsetko som hlasil mojmu sefovi a chcel to samozrejme zmenit, napravit, pomoct, ale odpoved bola, ze oni stale vymyslaju, ze si ani nezasluzia lepsie vybavenie a pod. Obcas sa dal obmakcit a povedal, no daj jej lepsi monitor alebo tlaciaren, nech ma svoju vlastnu. Ked som to spravil par krat z vlastnej vole, ze som niekomu mal dat monitor k notasu, tak automaticky mi bol do ruky tlaceny starsi, mensi, ze ten bude stacit, ale sem tam som ho vymenil za lepsi, vacsi a preco? Pretoze sa nam ich tam valalo zopar, nemali vyuzitie a vraj tie sa setrili pre navstevy u sefa alebo priamo pre neho sameho ci jeho sekretarky, ked im nieco odide. Proste k zamestnancom tam dole sa castokrat nespravaju spolocnosti ako by mali, dokonca niektori z nich robia aj cez vikend a nemaju to zaplatene! Tak isto IS, ktory sa u nas vyuzival bol prirovnavany k spicke na trhu a vyuzivalo sa z neho mozno 30% (ani sa nepytajte preco), cize zvysok sa robil cez excel a ked nebolo ani nan, tak openoffice a iny freeware. Nemohol som sa na to pozerat, preto som odisiel.

Mozno sa teraz vyjadrujem trosku nevhodne, reagujem emotivne, ale fakt je to svinstvo, strielal by som to! Ako mozeme chciet od niekoho, aby podaval co najlepsi vykon a bol pozitivny a mily voci okoliu, ked sa k nemu spravame takto?! Ti ludia, hoci aj na nizsich poziciach, si zasluzia viac! Ked uz ohodnotenie a ani prac. prostredie a pomocky nestoja za moc, tak co potom?
Takze ano, viem presne o com pises a mrzi ma tvoja situacia, lebo ma mrzelo, ked som nemohol pomoct inym, ktori boli na tvojom mieste a mozno este aj su.
Btw. ak mate IT ako bolo to nase s mojimi kolegami, tak necakaj velku ochotu :smiley: Vtedy sa treba stazovat vyssie alebo si uz len pomoct sam…