SK digital marketplace

Co sa tyka OpenSource, tak cast ekosystemu je opensource a bude sa to este viac otvarat. Kiez by stat robil veci aspon takto.

Uz coskoro Government Digital Service · GitHub pre digital marketplace. Je tu vsak este viacero otaznikov, hlavne co sa tyka zvladnutia forku tohto v sk prostredi.

3 Likes

Vedel by si o tom napisat viac (idealne separe tema). Co tam bude, atd, ciele.

Zaloz na to topic napr. “SK digital marketplace” a prelinkuj to pls. - toto celkom neovladam.

Strucna prezentacia ktora obsahuje aj tuto temu je tu:
https://prezi.com/view/JrCW3eUOv0VxKipKvXlw/

1 Like

…no ja by som to tiez uvital…nejak mi je tento pojem a koncept neznamy a neviem, ci si mam podtym presne predstavit…

Paci sa mi myslienka aj prezentacia, kto to bude zastresovat?

Asi nie úplne rozumiem ako toto súvisí s opensource (pôvodný topic). Ak sa chceme blížiť UK, tak vládny cloud a paas saas iaas je fajn, ale cez UK Digital marketplace sa nakupujú aj kapacity - programátori, dizajnéri a ďalšie. A potom je tu ta opensource vetva vývoja (to je presne ten alphagov na githube), ktorú som zatiaľ nikde nevidel.

Systém akreditácie cloud služieb a ich následne sprístupňovanie spôsobom ako ma napr UK chceme mat aj tu. A aby sme nevymýšľali koleso - tak snaha je prebrať ten ich kód ale zároveň by to stále mal ostať oss. T.j aby to nedopadlo tak ze sa urobí verejne obstarávanie, víťaz to síce zoberie z githubu, poohýba to a hodí si na to autorské práva.
Ak to ma zostať oss tak nad tym musíme doriešiť systém participácie a spôsob financovania - lebo len dobrovoľná báza nebude stačiť.

1 Like

Zastrešovať to na UPPVII

BTW čo konkrétne sa ma prebrať? Ktoré repositories? Hodíš linky?

Tych digitalmarketplace-… je tam viacero, zbeznym pohladom som to presiel a neodhadujem este presne povedat, ktore ano a ktore nie. Len mozno jedna dolezita vec, ten ich “digitalmarketplace” sluzi zaroven aj ako “obstaravaci tool” podla ich jurisdikcie, takze sa neda uplne 1:1 riadit vsetkym, resp. u nas na nieco taketo mame aj EKS (ked uz by mal niekto ambiciu typu “treba naprogramovat”).