Šéf IT na rezorte financií: Ušetrili sme 30 percent, to ťažšie prichádza

Nepodsúvajte mi, prosím, že som negatívny. :slight_smile: Ja chcem diskutovať a pridávam aj čísla a argumenty. Nepoďme argumentum ad hominem. :wink:

Ale chápem, že asi sa už odpovedalo x krát na tie isté veci. Bohužiaľ som odpovede na moje otázky a námietky nenašiel ani v tej štúdii ani tu.
A určite Vás nepranierujem za problémy štátu :smiley:

Ale za IT na FS SR by som aj mohol, či?
To, že je IT na FS SR neúnosne predražené (viď porovnanie s Čechmi) je podľa mňa fakt a je to skôr otázka na Vás (resp. toho o kom nadpis tejto diskusie). Prečo FS SR míňa na IT (vyslovene na IT, prosím pozrieť si hospodárenie českej aj slovenskej FS) takmer 2 x toľko ako Češi.
V IT na FS SR je veľa podivných rozhodnutí aj za posledných 18 mesiacov, a to tiež by sa mohlo prediskutovať.
Ďalšou témou je obstarávanie IT na FS SR. Žiadne (relevantné) sa neudiali za ostatnú dobu, ale fakturuje porovnateľne (ak nie viac) ako za Imreczeho a Gregu.
Toto sú témy, kde by sa otvorená diskusia a transparentnosť hodila.

Možno sú to nepríjemné otázky, ale nebudem len konzumovať PR rozhovory. :wink:
… a strašne nerád som, keď zamestnanci v štátnej správe tvrdia nejaké veci (ušeterených 30%, prínos x mil. a pod.) a nedajú sa tieto tvrdenia overiť.

Neviem ci jednoduchsie a lacnejsie riesenie by nebola zmena fungovania DPH aby stat nevyplacal vratky a to tu uz pokial viem bolo na stole. Cela eFaktura predpokladam ma riesit situaciu, ze stat vyplati vratku a neskor cez krizove kontroly faktur zistia ze to bol nejaky karusel a to uz je neskoro. Takto s eFakturou to mozu kontrolovat okamzite. Ak by sa ale medzi platcami DPH nikdy DPH nenaratavala a ziadne vratky by neboli (tak ako sa to robi pri fakturacii za sluzby vramci EU - tam sa uvadza 0% DPH).

1 Like

Toto si ešte musíte doštudovať.

V skutočnosti za podvodnú DPH zodpovedá aj príjemca, a FS SR bežne sanckionuje dorúbenim dane za podvodníka aj firmy, ktoré
(príklad - šéf Tiposu a príbeh ako sa stal obeťou podvodníkov na DPH).
V prípade neoprávnených nadmerných odpočtov DPH je maslo takmer len na hlave FS SR. Viď vyplatené vratky Kočnerovi, Bašternákovi, Košickému Bašternákovi, olejárom, Hanikerovmu kamošovi … a mnoho a mnoho ďalších podvodníkov.
Podvodník pokojne aj vystaví faktúru, povinnosť zaplatiť má neskôr. Takže sa k tej DPH aj tak nedostanete. Najskôr by ste museli dokázať, že sa jednalo o podvod a potom môže FS SR dorubiť daň a prípadne obstavičť bankový účet (kde už aj tak nie sú peniaze).

Takže ani eFaktúra, ničomu v oblasti daňových podvodov nepomôže. A situácie, ktoré by mohla (vystavenú faktúru predávajúci nenahlási) , sa dajú riešiť aj dnes pomocou KV DPH.
Toto je môj kľúčový argument - eFakturácia NEPOMOŽE zabrániť podvodom na DPH.
(a kludne do mňa s argumentmi)

Samozrejme, že by bolo. Keby sa chcelo, tak existujú riešenia ako zabrániť 90% podvodov.
Ale sa nechce. … biznis s DPH je najväčšia vec v SR.

1 Like

neviete, s kým sa rozprávate.
ak niečo FRSR za posledný rok ušetrila, tak to bolo veľakrát vďaka mne.
ale túto lietadlovú loď neotočíte tak ľahko. nemôžeme všetko zastaviť a začať na zelenej lúke.
ak sa predtým cielene podpisovali nevýhodné zmluvy, nie je jednoduché z nich len tak ľahko vystúpiť. kľudne príďte pomôcť, budem veľmi rád.

A viete to aj nejako podoprieť to tvrdenie o úsporách?
V čom konkrétne?

ste trochu netaktný.
a prezentujete veci, o ktorých niečo tušíte, ako fakty.
áno, pokutuje sa aj odberateľ. a v zákone sú na to barličky, ktoré sa na to používajú.
ale dokázať odberateľovi, že mal vedieť, že jeho dodávateľ je podvodník, tiež nie je len tak.
jednou z úloh efaktúry je zlepšiť pozíciu FRSR aj v takýchto prípadoch - pretože ak odberateľ dostane faktúru a nebude na nej platný kód z efaktúry, tak by mal byť opatrnejší.
rovnako budeme odberateľov softwarningami upozorňovať na prípadné podozrenia ešte predtým, než faktúru uhradia.

už som to tu písal - rád FRSR kritizujete, to poznať. ale na vašom mieste by som trochu miernil argumentáciu, pretože jednoducho to, čo si myslíte, nemusí byť nutne pravda.

Ale 99% MSP neeviduje faktúry priamo v nejakom účtovnom systéme, ale robí im to raz za čas účtovníčka, ked robí danové priznanie (ak nie je platca DPH tak asi raz za rok a ak je platca DPH, tak podľa toho či je kvartálny alebo ročný alebo ako …). A vtedy vygrcne ten účtovný systém zoznam FA na DPH, ktorý sa na FS posiela. toto nestačí?

ďalšou vecou je, že faktúry sú odberateľské - výnosy a faktúry dodávateľské - náklady. Teda o čo vlastne ide? kontrolovať rozdiel medzi nimi, aby sa vedelo, koľko daní má zaplatiť? to potom ale už asi nebude o DPH, tá predsa nemá nič so ziskom, je to vlastne dan s obratu… či?

A pre MSP, ktorí sú živnostníci je veľká väčšina ktorí ani neevidujú náklady, teda idú len paušálnou sadzbou dane, teda čo sa vlastne chce na FS hľadať?

A načo sú štátu položky na faktúre pri B2B?

Toto prinesie podnikateľom reálne úspory 330mil.€?? to by musela sa nejaká povinnosť zrušiť, ktorá to prosím je? lebo podľa mňa je to virtuálna úspora, kde si v roku 2000 niekto urobí zmenu zákona, v ktorom dá povinnosť podnikateľom niečo robiť (napr. že stojí ich to 200mil.€ ročne) a potom v 2020 to zmení a hovorí, ved sme to zrušili a ušetrili Vám 200mil.€ … v skutočnosti ale sa to nezrušilo, len sa to pretransformovalo na inú formu ale aby bola úspora tak sa “magicky” vypočítal nový náklad len 100mil.€ … no neviem, ja si myslím, že treba urobiť reálne úspory a nie virtuálne

1 Like

Ak sa Vás to dotklo, že som Vám odporučil doštudovanie tak ma to mrzí.
Ktoré konkrétne veci nie sú faktmi, ktoré som prezentoval? Rád by som sa z toho poučil.
Z popisu o účele efaktúry a pozícii odberateľa je zrejmé, že neviete ako podvody na DPH sa robia. Oni (podvodníci) dobre vedia na koho vystavujú faktúru. Vedia, že bude párovaná v KV DPH, to zase nie sú blbí. To len šéf Tipos-u sa stal obeťou podvodníckeho gréckeho mŕtveho a fínskeho bezdomovca s ktorým uzatváral státisícové obchody. :rofl:

Ale môžeme pre ilustráciu príklad: Kočnerova firma Real štúdio kúpila 17 bytov desiatky miliónov a uplatnila si vratku za milióny. Faktúru jej vystavil spriaznený subjekt (člen karuselu / podvodu). Vypýtali si nadmerný odpočet a FS SR im ho aj vyplatila. Samozrejme, predávajúci už neodviedol DPH štátu.
Žiadny soft warning by ich nezastavil. Oni si napísali do priznania k DPH čo chceli - vymyslené čísla.
V prípade eFaktury by všetko sedelo - aj kod by mali, aj priznanie by hneď poslali. Všetko ako má byť.
Takže chyba je to VYPLATENIE neoprávneného nadmerného odpočtu. A to sa dalo zistiť len preskúmaním transakcie. A podvodníci tiež nie sú úplne blbí a snažia sa fakturovať uveriteľné plnenia. (aj tie filtre do afriky, ktoré predával a kupoval šéf Tipos-u vraj skutočne existovali a mali tú hodnotu)
A ak s nimi spolupracujú pracovníci FS SR (príkladov je tiež kopec) tak aj eFaktúra bude rovnako účinná ako KVDPH.
Neviem, či sa mi podarilo to vysvetliť.

Však samozrejme sa môžem mýliť. Mýlil som sa v niečom v rámci tejto diskusie?

Áno, myslím si, že je hodná veľkej kritiky. Viď. porovnanie s českou republikou kde míňajú na IT len zlomok toho čo slovenská FS SR. … a o absurdnom objeme podvodov na DPH, kde sme na špičke Európy ani nehovoriac.
Mám mať prečo rád túto inšitúciu?

Určite nie. Toto majú byť (akože) prínosy pre štát (akože lepší výber daní).
Ale ako som popísal vyššie, je to vycucané z prsta.

Prepáčte, ale určite nie je na dobré hovoriť že FS niečo robí zle a hlavne ohľadom DPH je to obrovská agenda.

Ja si myslím, že sú tam šikovní ľudia a česť práci, ktorú robia. Aj úspory samozrejme aj to čistenie IT chlievov @Jozef_Ivanic všetka česť a to naozaj treba poďakovať za robotu, ktorá sa urobila.

Tento projekt ale mi zaváňa tým, že sa proste robí niečo “navyše”, čo reálne nemá skutočný prínos. Zase si pomôžem príkladom aj s UHP, kde sa presne sleduje princíp 80:20, t.j, že 80% úžitku prináša 20% nákladov a ostatné každé pridané náklady nad 20% ( a to treba brať do úvahy aj náklady B2B nie len realizáciu projektu, lebo CBA sa má robiť spolu za projekt aj potom prevádzku a s reálnymi nákladmi B2B) proste zhoršujú benefity.

Čo sa týka DPH, ako môže preboha ešte dochádzať k daňovým únikom? ak proste chceš požiadať o vyplatenie vratky, tak musíš sa preukázať aj dnes, že si ju uhradil druhej strane, t.j. FS má informáciu už teraz, že si za DPH zaplatil a vrátia ti preplatok až vtedy, ked druhá strana túto DPH naozaj odvedie štátu. Teda čo ešte sa na FS chce sledovať? Problém je samozrejme časový, pretože medzi uhradením FA dodávateľskej a odvedení DPH za FA odberateľskú je nejaké časové oneskorenie. Toto je problém, ktorý má riešiť eFaktúra??

Alebo firmy neodvádzajú DPH za odberateľké faktúry? a ako tomu pomôže eFAKTURA? ak totiž dostane peniaze uhradené a pošle ich na iný účet, čo s tým eFA urobí? šak asi nič, peniaze proste zmiznú. Ak niekto chce peniaze defraudovať, tak žiadny evidenčný systém proste toto nezmení… Stále však tápeme, pretože reálne problémy s tými DPH v štúdii nie sú aj s popisom.

Alebo sa nejedná o DPH a teda zase by ten problém mal byť jasne napísaný v ASIS aj potom v TO BE…
S toho, čo píše štúdia ja si myslím, že štát má dosť informácií a nikdy sa úplne nedokáže vybrať 100% poplatkov, to je ilúzia podľa mňa. Hlavne som rád za matovičovu a sulíkovu myšlienku konečne pozreť na tých milion vynimiek a podmienok, čo je chválitebné, aj ked výsledok je zatiaľ dosť rozpačitý… nebolo by dobré sa zamerať na toto, proste zjednodušenie toho komplikovaného ??

1 Like

je mi ľúto, ale to ja neviem.
ja som človek kriticky mysliaci, preto neberiem všetko čo kto povie ako svätú pravdu.
ale keď šéf sekcie boja proti podvodom povie, že toto je to, čo mu pomôže, tak po tom, čo sa uistím, že som pochopil, čo chce, to môžem iba akceptovať.

1 Like

Ano, toto chápem, to je totiž často aj slabina štúdií, ten popis problému a jeho biznisové riešenie… ale sa nám z vonku to ťažko chápe. potvrdili ste to aj vy, že dôverujete biznisovému zadaniu a snažíte sa to IT správne urobiť, čo kvitujem…
a naozaj v tejto poslednej diskusii išlo o pripomienky k tej biznisovej časti… :wink:

Trochu rozpor :-(, architekt chape, ale zaroven nevie preco.

Mam dojem, ze v tomto pripade ma prevahu “biznis” na IT, ale nie som si isty, ci spolocne lezu na ten spravny vrchol.

2 Likes

Pozor na tento prístup. Šéfom sekcie boja proti podvodom bol aj Ladislav Hanniker