Šéf IT na rezorte financií: Ušetrili sme 30 percent, to ťažšie prichádza

A bez argumentácie. … teda ak všeobecnú vetu o nejakom znížení medzery DPH nepovažujem za argument. Pretože to je vyvrátiteľná blbosť. … ak by bola diskusia.

Ved ano, ja som tiez ziadnu analyzu tohto nevidel a “dovodove spravy” som videl jednu a tam bola k tomu jedna veta. Navyse sa tykala len pripadu platcov DPH a nie vsetkych plosne.

Mne z toho vyplýva, že žiadne rozumné argumenty neexistujú. Dávno by boli použité v debate. No a ak nie sú rozumné dôvody odôvodňujúce projekt, potom mi napadajú len tie, ktoré sme si zažili už X krát. Skrátka je to len projekt pre projekt.
Takže kam sme sa posunuli od čias, kedy si vymýšľal projekt eKasa Suchoba, s Imreczem a zakryl to Brhel?
Jdu blejt :face_vomiting: velebnosti!

Podla mna eFaktura je len pre platcov DPH, ci?

argumenty existujú a v debatách boli použité už x-krát.
zníženie schodku DPH a dane z príjmov je v štúdii z jan 2021 rádovo v stovkách mil EUR.
to je číslo od sekcie boja proti podvodom, ja nemám ako by som ho mohol spochybniť.
navyše sa vymysleli mechanizmy, ako podnikateľom pomôcť - ak váš dodávateľ zaeviduje faktúru do systému, vy si ju môžete stiahnuť. ak to urobíte integráciou vášho účt. systému, tak eliminujete manuálne účtovanie faktúr. zavádza sa aplikácia Virtálna faktúra, čím zase zvyšujeme digitalizáciu.

skrátka a dobre, mne je efaktúra do istej miery ukradnutá, ale to, čo sa vymyslelo, zmysel dáva.
v tomto štáte sa peniaze vyhadzujú na oveľa väčšie sprostosti ako efaktúra. a pre poctivých podnikateľov (platí to pre všetkých, nielen platiteľov DPH) to prinesie náklad v podobe nejakého upgradu účt. softvéru, ale potom si to ani nevšimnú, lebo faktúra sa bude posielať na pozadí pri nahadzovaní do ich fakt. softvéru. navyše im to uľahčí nahadzovanie prijatých faktúr do účtovníctva, ktoré nebudú musieť prepisovať.

áno, sú tam aj diskutabilné veci, ako napr. nahadzovanie bločkov, aby sa predišlo podvodom s bločkami a mohli sa zrušiť KV DPH, ale úroveň tejto diskusie na túto tému je ako diskusia s antivaxermi. pozrite si aspoň štúdiu z januára, pozrite si k tomu dôvodové správy a potom diskutujme. absolvoval som kopec diskusií s nespokojnými záujmovými združeniami a okrem pár hejterských
jedincov nikto nepovedal, že toto celé je jeden veľký nezmysel. najväčšia výčitka je obch. tajomstvo, pretože FRSR sa z princípu neverí. ok, ak chceme postaviť diskusiu na tom, že neveríme štátnym inštitúciám, tak sa zase bavíme o niečom úplne inom.

a posledná vec - nepleťte si pojmy, ktoré sú mätúce - faktúra pre účely zákona o DPH je niečo iné ako faktúra pre účely tohto nového zákona. navyše máme nariadenie EU o zaručenej elektronickej fakturácii pre B2G a G2G sektor. sú to rôzne veci, akurát posledné dve spájame do jedného systému, aby tí, čo fakturujú governmentu, nemuseli faktúru duplicitne nahadzovať ešte aj do nejakého iného systému.

MIFI počítalo vplyv na podnikateľský sektor nejakou kalkulačkou na webe MINHOSP. vyšli im náklady 140m a prínosy 330m. zase nemám, ako by som toto číslo spochybnil, ale kľudne sa ich na to spýtajte, akú metodiku použili.

Mohol by si sem prosim hodit odkazy na tu studiu, dovodove spravy (mnozne cislo) a nariadenia EU, ktore nam prikazuju toto robit B2B a aj pre neplatcov DPH?

V MetaIS je studia z decembra 2020, ktora riesi hlavne B2B kvoli DPH MetaIS

Toto je podla mna ta zaujimava cast, ktora tam na zaciatku myslim vobec nebola. Este by to chcelo uplne zrusit nutnost archivacie (lebo ved to FS ma, naco si tom mam ja ukladat?), vselijake povinnosti kontroly (napriklad po novom kontrolu bankoveho uctu dodavatela pri platbe) pripadne nech to rovno pre jednoduche pripady spravi DP za mna.

No tak som si prečítal ten výpočet a idem prasknúť od smiechu. :rofl: … bohužiaľ, cez slzy. :roll_eyes:
Vysvetlenia a odôvodnenie týkajúce sa detekcie podvodov na DPH sú smiešne a nereálne. Vie to aj pán Gábik - šéf odboru boja proti podvodom na FS SR. Žiadna eFaktúra nezabráni šedej ekonomike, t.j. ak bez bločku, resp. faktúry Vám niekto niečo predá. Kešovica bude fungovať naďalej. A o podvodníkoch, ktorí vybrali DPH cez neoprávnené odpočty a FS SR im poslala peniaze je článkov kopec. Napr. ten ako sa Suchoba sťažoval, že tažky plné ho´toviosti sú v malých nomináloch a že má z toho vyťahané ruky.

Výpočet prínosov je postavený len na úvahe, že sa podarí vybrať viac. K číslu sa dostali nasledovnou úvahou:
“V posledných rokoch po kontrolách dorubili DPH za cca 230 mil. ročne. Tak asi 40% z toho by sme vedeli eliminovať.” (teda asi 91 mil. a v ďalších rokoch 114 miliónov) + asi 36 mil. bude vyšší výber daní z príjmu právnických osôb.
Toto je prosím pekne výpočet pre projekt. ktorý bude stáť podnikateľov 140 miliónov.
Na jednej strane reálne náklady státisícov podnikateľov, na druhej strane vymyslené čísla postavené na vyvrátiteľnej hypotéze lepšieho výberu.

Toto je ale len rečnícka (trochu provokačná) prosba. Pretože nič také nie je.

Ale tak zase… ved toto ani nikto netvrdi, ze efaktura vyriesi nie?

Priznám sa, že tiež mám taký pocit. Ja sa snažím argumentovať, predkladať čísla, a na druhej strane … ja neviem, som len IT-čkár (to je ako “Ja nie som historik.”) … ale nebudem eskalovať nálady nálepkovaním.

Veď toto je problém, keď sa štátni úradníci hrajú na pomáhajúcich. Fakt, fakt, fakt to nepotrebujeme! Prosím, nepomáhajte!

Áno, v médiách sa používa diplomatickejší jazyk. Ale jednoznačne negatívne sa vyjadrili minimálne:

  • Združenie účtovníkov Slovenska
  • Podnikateľská aliancie Slovenska
  • INESS - Inštitút ekonomických a spoločenských analýz
  • Daňové fórum Slovenska
  • Slovenská živnostenská komora

ale bola, len to tak z toho tak nekríčalo.

čudoval by si sa, ale toto, čo si spomínal, je naozaj ambícia do budúcnosti vrátane predvyplneného DP. aspoň prezident FSR túto ambíciu verejne prezentuje, ja osobne by som bol trochu zdržanlivejší.

Toto je združenie, ktoré bude apriori proti všetkému štátnemu.

ťažko s vami diskutovať, keď vaše videnie sveta nechcete ani za svet oputiť.
výhrad bolo kopec a niektoré otázky sa pravidelne opakujú. narozdiel od časov ekasy sa momentálne MIFI o tých výhradách so všetkými baví.

mali sme aj veľmi negatívne naladených oponentov a keď sa veci vysvetlili, odchádzali s konštatovaním, že to má niečo do seba, len to bolo treba lepšie vysvetliť. ak máte záujem o konštruktívnu diskusiu, podľa mňa tu priestor je. ale nie na tomto fóre, skúste osloviť priamo MIFI. ja som naozaj iba ITčkár, tak ma tu prosím nepranierujte za všetky problémy tohto štátu, MIFI či FRSR.

Ani ja som nechcel povedať, že toto vyrieši eFaktúra. Skôr som chcel vysvetliť, že žiadne dodatočné informácie ako má dnes FS SR nebude mať, len ich bude mať skôr. Teda problém so šedou ekonomikou to nevyrieši.
A hľadať podvody na daniach sa dá aj dnes. Keby FS SR chcela, má kopec veľmi účinných nástrojov - viď IS KVDPH (ktorý tiež mal priniesť stovky miliónov) alebo eKasa (ktorá mala priniesť desiatky milónov).

Preto si myslím, že komunikácia aj štúdia tohto boli nastavené na začiatku zle. Malo sa ísť cez prínosy a reálne zjednodušiť život ľuďom. Toto sa malo prijať ako balík spoločne v zákone s novými povinnosťami.

1 Like

dôvod, prečo KVDPH nestačí, je rozpísaný v štúdii.
v skratke - kým dostaneme údaje, už sú podvodníci za horami za dolami
a hoci detegujeme veľa podvodov, nemáme koho sankcionovať.

áno, tiež som toho názoru, že štát nevie dobre komunikovať o takýchto veciach.
a v prípade efaktúry je to tiež vidieť.

Nuz podobnu argumentaciu malo aj eZdravie: “Lekar si ani nevsimne, ze pracuje s eZdravim, vsetko za neho vybavi jeho ambulantny/nemocnicny system”.

A potom “sato” prisiel nato, ze

  • je potrebne sa prihlasovat (autentifikacia/autorizacia)
  • je potrebne riadit pristupy ( kto ma pravo zapisovat za firmu, kto ma pravo citat, ktore elementy je povolene citat )
  • zapis na pozadi neumoznuje robit kontrolu kvality zadavanych udajov
  • zapis+kontroly na popredi zas zdrzuju obsluhu
  • integracia vyzaduje certifikaciu prislusneho SW => navysenie nakladov na upgrady/prevadzku