Schránky ako natívna mobilná aplikácia

Ano, internetbanking je appka, ktora ma zmysel a preto ju aj ludia vyuzivaju. Btw to co robi GovBox ma veeela nativnych appiek. Vola sa to emailovy klient.

Preco ste potom, po mojej reakcii na vasu povodnu otazku ste nepovedal, ze vas nezaujima desktop, ale nativna mobilna aplikacia? akurat ste zareagoval na moj nazor na desktop nativne aplikacie a rozvinul ste doskusiu o dalsie otazky. Ak by ste to povodne myslel ako otazku na nativnu moblnu appku, mal ste to specifikovat hned vo vasej reakcii. Takze prepacte aj mne ak som neporozumel. Ale teraz uz je to snad vsetko jasne.

Dovolim si tvrdit, ze ludia pre ktorych su el schranky robene, ich pouzivaju dost frekventovane. Ak vam bude chodit posta a uradna komunikacia vylucne elektronicky, tak ju budete pouzivat. Podnikatelia (ci uz maly, velky…), ekonomovia, uctovnici, advokati, interny pravnici, profesie co komuniukuju s uradmi kazdodenne. A vsetky tieto profesie urcite ocenia, ak UX nebude uplne hnusne. K tej vasej poznamke o funcionalite. Staci trosku predstavivosti, zapnem si appku, naskenujem si cez nu prilohy k podaniu, poslem. Alebo, napisem si cez aplikaciu podanie, cez extension preposlem do eschranky app a posielam. Autentifikacia cez nejake interne autentifikacne systemy (keychain, touchID). Platby cez applepay, itunes, androidpay. vsetko pekne integrtovane, plynule. NEmam problemy so splitscreen, s pokrocilejsimi funkciami ako napr integracia s message appkami cez API na urovni OS. Toto su vyhody nativnej appky. Vy to nevyuzivate, ale ti co to vyuziju, ocenia.

A otazka na zaver. Nieje zmyslom tohto celeho, aby sa rozsiril pocet ludi co by take nieco vyuzivali? Spristupnit nepriatelske statne organy a postupy ludom? Odbremenit administrativny organ? Nechapem preco sa takto krcovito branite tomuto rieseniu.

Maju uz eschranky funkcionalitu posielania?
Pre mna by stacilo, keby eschanka poskytla standartne IMAP rozhranie so vsetkymi moznostami co treba a email klientov ako naticnych apiek je dost.

Ak sa bavime o podaniach cez formulare, nie som si isty, ze sa da spravit nativna apka, ktora bude poriadne riesit formulare, odhadujem ,ze kazdy formular by bolo treba nakodit, kto by to mal platit?

Takze pre mna nativna apka pre schranku stale nice to have a nie ako primarna platforma.

1 Like

Tak ak by sa eschranky dali riesit cez IMAP s podporou S/MIME a moznostou integracie ZEP/KEP, som za. Je to technicky mozne?

V tej uplnej podobe asi IMAP nie je dostatocny ale redukovana podoba by sla, vacsina veci asi nebude taka, kde treba dodrziavat ten zlozity proces co je implementovany.

[quote=“Marty_MacFly, post:43, topic:3765”]Staci trosku predstavivosti, zapnem si appku, naskenujem si cez nu prilohy k podaniu, poslem. Alebo, napisem si cez aplikaciu podanie, cez extension preposlem do eschranky app a posielam. Autentifikacia cez nejake interne autentifikacne systemy (keychain, touchID). Platby cez applepay, itunes, androidpay. vsetko pekne integrtovane, plynule. NEmam problemy so splitscreen, s pokrocilejsimi funkciami ako napr integracia s message appkami cez API na urovni OS. Toto su vyhody nativnej appky. Vy to nevyuzivate, ale ti co to vyuziju, ocenia.
[/quote]


https://googlechrome.github.io/samples/paymentrequest/
https://developer.apple.com/reference/applepayjs/

Nech sa paci, otvorene standardy alebo libky pouzitelne priamo na webe. Seamless pristup na pokrocile funkcie priamo z responzivneho webu na nativne platby, fotenie. Uplne bez stahovania cohokolvek.

Jedina otvorena ostava autentifikacia a autorizacia (ktoru spomina uplne od zaciatku), https://www.w3.org/TR/WebCryptoAPI/ je este prilis mlade.

100 bodov! Otazka znie, co brani nasesu posielat cez IMAP komplet telo spravy. Bude to nieco v zmysle, ze uz vstup do schranky sa povazuje pri istych spravach za prevzatie spravy. Imho by toto mohlo byt v klude volitelne. Som ochotny akceptovat riziko, ze nejaka sprava (nie do vlastnych ruk) sa bude povazovat za mne dorucenu ked to stiahne nejaky moj email klient. Neviem nakolko to je pravne urobitelne.

Pre preberanie do vlastnych ruk to je tricky a govbox vyuziva prave to, ze je to mozne prevziat technickym uctom a teda znizit level autorizacie podla lubovole, ktoru je pouzivatel ochotny akceptovat od poskytovatela. Napriklad niektore konektory na upvs poskytuju moznost uplne automatickej autorizacie dorucenky/prebratia zasielky do vlstnych ruk. Nakolko toto je mozne a vhodne pri statnom rieseni je otazne. Tato debata bola aj v lepsich sluzbach - je vhodne, aby si mohol clovek zvolit, ze to co sa napriklad da urobit len cez KEP + casova peciatka bolo urobitelne (prezeniem) kliknutim?

1 Like

V Dánsku (a viditeľne aj vo Švédsku a Nórsku) máme oficiálnu appku e-Boks. Výhodou je, že sa nemusím prihlasovať menom, heslom a jednorazovým kódom z karty NemID, stačí mi raz autentifikovať a potom používať heslo čo som si zvolil pre appku. Také pohodlie na web verzii nemám a preto používam výhradne appku.

BTW prečo spomínate Android 2.6, to používa 0 ľudí :smiley:

1 Like

Nielen v Škandinávii sa zameriavajú na mobily, rovnako v Rakúsku, Estónsku …

Len u nás DITEC a jeho kone budu asi najbližších 20 rokov presadzovať desktop riešenia.

1 Like

Alebo prekrutene mobile apps riešenia ktoré skôr odradia ludi od používania elektronických spôsobov komunikácie :wink:

Ta appka je síce barebones, ale určite lepšie ako nič :wink: ako sa vysporiadali s KEPom a podpisovaním a konverziou dokumentov? Predpokladám že ak sa človek prihlasuje cez autorizovaný prístup, už nemusí nezmyselne konvertovať prílohy a pošle priamo odfotené/naskenované mobilom, je to tak?

To by mohlo ist aj u nas, ak by eSchranka mala normalne API a pristupovalo by sa bez eID. A v tom pripade by sa to nemuselo riesit cez integracny zamer ale kazdy by mohol konzumovat to API ako potrebuje (resp. s rozumnym SLA).
Mozno v tom Dansku aj maju IMAP/POP spraveny ako API, nic by tomu nebranilo.

Posielať e-maily sa z appky nedá, nenašiel som takú možnosť ale dá sa uploadovať dokumenty na 1GB cloud storage (neviem načo). Ale neviem ani komu by som posielal autentifikované maily, lebo daniari majú vlastnú peknú stránku skat.dk a osobné veci ako zmena trvalej adresy, doktora, žiadosti o príspevky a tak sa vybavujú cez osobitné formuláre na borger.dk.

Chápem, že pre podnikateľov môže byť užitočná aj priama komunikácia s úradmi, ale to už neviem ako je vyriešené, pravdepodobne iba cez web rozhranie. Mne chodia úradné maily, výplatná páska z roboty, maily z banky a podobne, tak to si chcem prečítať jednoducho a bez počítača.