Rýchlejšie založenie/zrušenie firmy

  • z mojho pohladu jednoznacne pomoze: - vytvorenie firmy online a za par minut (bez zbytocnej byrokracie)
4 Likes

Súhlasím a pridávam: zrušenie firmy. Dnes to trvá mesiace až roky. Je to dôležité hlavne v prostredí, kde sa menia napr. daňové zákony a firma je zrazu nútená platiť napr. daňové licencie a iné pikošky.

1 Like

tomu nerozumiem, dnes sa da zalozit firma za 3 dni, v com vyrazne pomoze jej zalozenie online ? Online znamena ze treba prekopat zakony, zrusit de facto statny dohlad a zvysit riziko pre vsetkych co sa chcu spolahnut na to ze firma je naozaj koser aspon podla zakona.
A zrychlenie zrusenia je na ukor veritelov, firme co niekomu dlzi to pomoze, ale vsetkym ostatnym ani nie.

Toto ani tak ale nie je problem informatiky skor filozofie, preferovat rychlost na ukor kvality ?

No to mozno v pripade ready-made firmy a jej prepisania na noveho majitela. Preco to dnes trva tak dlho nie ziadnou vecou bezpecnosti, ale neefektivnostou byrokratickeho statne aparatu. Nehovoriac o tom, ze sa to nerobi na jednom mieste, ale treba riesit vela veci na roznych uradoch.

@CrakeN je na toto expert, urcite rad napise viac.

rad by som to pochopil, mne sa tri dni zdaju uplne dostatocne pre kazdu normalnu firmu. Online zakladanie firiem sa mi zda skor riziko podpory kriminalnych aktivit, ( zalozim firmu, zalozim ucet, pridu mi peniaze, poslem dalej, zlikvidujem firmu )
Samotny casovy faktor je teda bezpecnost, a neefektivnost statneho aparatu ? V tomto pripade toho tak vela nerobi, snad len skontroluje ci su zmluvy v poriadku. A ked ma na to 3 dni, tak to naozaj nie je ukazka neefektivnosti. Dalsi krok je uz len stat z toho vypustit.

Zakladal som firmu sice davnejsie, ale 3 dni to neboli ani omylom. A to sme sli cez platenu sluzbu od profikov. Napriklad tu http://www.srocky.sk/zalozenie-spolocnosti/slovensko/sro/ sa pise o

Poskytneme vám odpovede na vaše otázky, spracujeme za vás všetky potrebné listiny, vybavíme všetky potvrdenia a najneskôr do 4 týždňov môžete podnikať.

Trosku nerozumiem ako tento problem riesi to, ze to bude trvat dlhsie.

tak neviem, ale pri normalnej splocnosti ju stat zapise do troch dni,
https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2003/530/20151101

ak zalozenie firmy trva par dni, tak je sanca nieco podozrive zastavit. Ale otazka bola, pre koho je take dolezite zazlozit firmu on line, do par minut. Kde je ta bussines vyhoda ?

Ale oni tam tie tri dni nic podozrive nekontroluju predsa. To je cisty paperwork.

iste, to mas len dopravne oneskorenie. V tom case moze konat banka, policia atd. Cista karantena.
Skus si v anglicku zalozit ucet v banke, ci to bude na pockanie

Cize firmu mozes zalozit okamzite/online. A ucet nech trva kolko treba. Aj ked pokial si dobre pamatam, tak u nas to je na pockanie.

ked mas firmu :), kedze anglicania nemaju id kartu, tak tam overenie robi banka

Nevidim nejaky velky zmysel sa porovnavat s horsimi krajinami. V Estonsku teraz dalsi rok idu robit zakladanie uctov ani nie osobne, staci rozhovor cez Skype.

Ale spat k teme, aky presne problem riesi to, ze sa to neda online? Policia vysetruje ciny aj davno potom ako sa stali. To ci firmu medzicasom zrusis vobec nikoho nezaujima.

a otazka je ci je to lepsie alebo uz ide o ciste marketing. Preto sa vraciam k otazke, k comu je to dobre ?
To ze sa nieco da spravit rychlejsie, neznamena ze to je nutne lepsie. Obetou je pravna istota, cim je vyvazena ? Ja osobne nevidim prinos, ale preto sa pytam. Evidenciu firiem nemusi viest stat, a tu zrejme staci povedat ze poslanim oznamu o tom ze mas firmu na statisticky urad uz firma existuje. Ale potom treba zrusit aj povinnosti ako spolocenske zmluvy a pod.
Ja som mozno trochu konzervativny a chcel by som najprv vidiet ake fraudy to v Estonsku prinieslo, ake benefity a az potom ziadat aby sme to zopakovali.

Ja suhlasim s tym, ze zakladanie firmy je vec co clovek spravi tak 0.5 krat za zivot v priemere. Preto by som skor tlacil na zjednodusenie ako to, ze to ma trvat kratsie. To, ze to bude kratsie je tak trochu dosledok toho, ze to ma byt jednoduchsie.

2 Likes

to znie rozumne, preto som si precital co hovori zakon, ( vyssie som ho nalinkoval), co by sa dalo zjednodusit ? Podla mna tam nie je ziadna byrokraticka prekazka, to co chyba je to spominane prepojenie s dalsimi registrami aby sa zmeny v adresach a pod vykonali automaticky. Spominaju sa tam platby, tak urcite aj moznost platit priamo cez internetbanking a pod. Ale ten tlak na on line zakladanie firiem mi nie je jasny

Skúsim sa vyjadriť ako človek, ktorý za posledné dva-tri roky založil cca. 500 firiem a popri tom ďalších kopec zmien atď. Zároveň riešime firmy v 12 krajinách sveta, takže to viem porovnať.

Nie, bohužiaľ nedá. Ak by sa dala, nebol by to problém. Dnes reálne založenie firmy trvá 3-4 týždne, poviem prečo: po podpísaní dokumentov je nutné zriadiť účet v banke a vybaviť potvrdenie o splatení vkladu (1 deň, po novom roku odpadá). Okrem toho súbežne riešime živnostenský register (3 pracovné dni) a súhlas správcu dane (5 pracovných dní). Keďže sa o súhlas nedá požiadať elektronicky, resp. nie je ho možné obdržať elektronicky, často trvá 2 týždne, kým sa internou poštou presunie na poštu a dostane k nám. Ďalej - podám podanie na súd. Pár hodín trvá, kým sa spracuje podanie, schváli podateľňou a vygenerujú platobné informácie. Ak to človek robí poobede, už to v ten deň neuhradí, takže to posielame na ďalší deň (teda dokopy 2 dni od poslania elektronického formulára). Deň trvá spracovanie platby a pridelenie úradníka. A ten má na to 2 dni zo zákona, no stáva sa nám, že ani toto nedodržujú.

Obrovský problém je ľudský faktor - podania nám zamietajú v 95% bez zákonného dôvodu, resp. niečo zle pochopia, neprečítajú si, nepozrú druhú stranu atď. Potom sa to naťahuje o ďalší týždeň až dva.

S týmto sa ako tak dá súhlasiť. Ťažko hodnotiť, či je systém zakladania firiem do 3 hodín (ako v UK) alebo do jedného dňa (Estónsko) ten pravý. Navyše v UK sa napríklad nepodpisuje absolútne nič a podľa mojich skúseností sa to ani veľmi nepreveruje. Funguje tam potom iný kontrolný mechanizmus, ale to je na inú debatu. Nevidím dôvod v tom, aby bolo nutné firmu založiť takto rýchlo, ale dĺžka trvania u nás je tiež zbytočne dlhá.[quote=“risop, post:17, topic:384”]
to znie rozumne, preto som si precital co hovori zakon, ( vyssie som ho nalinkoval), co by sa dalo zjednodusit ?
[/quote]

  1. Zrušiť živnostenský register. Vo veľa krajinách sa bez neho zaobídu, nevidím dôvod, prečo je u nás nutný. Musím ohlasovať aj živnosti, ktoré sú zo zákona voľné. Nevidím logiku tohto kroku, viazané živnosti vedia efektívne kontrolovať inštitúcie, ktoré už dnes musia zo zákona vydávať povolenia/licencie/oprávnenia.
  2. Zrušiť povinnosť predkladať súhlas správcu dane. Toto si vie efektívne vytiahnuť štát bez toho, aby s tým otravoval občana. Ak si už dnes vie živnostenský register vytiahnuť výpis z registra trestov, nerozumiem tomu, prečo by OR nemohol overiť bezdlžnosť automaticky na Finančnej správe.
  3. Vytvoriť unifikované podania tak, ako napr. v UK. Tam Companies House vydá vzorové Memorandum & Articles, ktoré sú v súlade so zákonom a pri 99% firmách to nie je nutné meniť. Zvyšok prechádza schvaľovacím procesom. V tomto prípade by sa zabránilo tomu, aby musel každé podanie úradník preveriť, lebo každá listina vyzerá inak, obsahuje iné údaje atď.

K tej podpore kriminálnych aktivít - dnes sa bežne zakladajú firmy na biele kone (bezdomovcov), pričom dokonca samotný notár overuje podpis tohto človeka a je krytý len vyhlásením, že vie, čo podpisuje. Na založenie stačí, aby niekto, kto má záujem o tohto “koňa”, vyplatil jeho dlhy na DÚ (ak si nenájde takého bezdlžného). Neoveruje sa sociálka, zdravotka, exekúcie, nič. Takže či sa firmy zakladajú rýchlo alebo pomaly je asi úplne jedno.

5 Likes

ok, tak som rad ze sa ozval niketo s realnymi skusenostami. Nieco sa da zrejme vyriesit IT, zvysok je skor na zmenu legislativy