RSS služba na weboch územnej samosprávy

Na uvod prosim vyplnit malu anketu o RSS, kym nie ste ovplyvneni obsahom a dlzkou postu :wink:

  • Neviem, co je to RSS.
  • Nikdy som RSS realne nepouzival(a).
  • RSS bolo fajn, ale uz je obsolete.
  • RSS stale pouzivam.
0 voters

Zaujima ma nazor komunity na RSS sluzbu celkovo a konkretne aj na jej implementaciu na weboch uzemnej samospravy.

Nemam na mysli informovanie o novych clankoch na webe, ale notifikacie povinne zverejnovanych informacii. Ako su napriklad zmluvy, faktury, objednavky a hlavne dokumenty na uradnej tabuli. Pre lepsiu predstavu zopar ukazok:

Summary

MC Lamac - uradna tabula RSS
MC Nove Mesto - uradna tabula Úradná tabuľa
MC Stare mesto - zmluvy, objednavky, faktury Bratislava-Staré Mesto (zmluvy.egov.sk)
MC Petrzalka - uradna tabula Informácie o verejných vyhláškach – Petržalka
Zlate Moravce - uradna tabula Zlaté Moravce Feed
Zlate Moravce - dalsie dedikovane feedy: mesto Zlaté Moravce RSS
Senica - dedikovane feedy: RSS - Really Simple Syndication | Mesto Senica – oficiálne stránky
Dalsie najdete cez Google search: “obec rss” a “mesto rss

Prinos RSS je v tom, ze uzivatel nemusi opakovane kontrolovat web, aby mu neusla nova zverejnena informacia. Konkretne pri samosprave zverejneny dokument na uradnej tabuli. RSS funguje ako pseudo push notifikacia (podla toho aka frekvencia obnovenia sa nastavi). Je to lahko integrovatelny nastroj do e-mail klienta alebo ako plugin do weboveho prehliadaca. Advanced users mozu mat RSS citacku ako samostatny sw.

Ziadat teda od samosprav, ktore RSS sluzbu nemaju, aby si ju implementovali? Napriklad, ked budu modernizovat web alebo nasadzovat uplne novy web? Mala by to byt jedna z „povinnych“ features? Chapem, ze nasadit RSS na existujuci custom web moze byt problem.

Ti, ktori ste v ankete odpovedali: „RSS bolo fajn, ale uz je obsolete.“, co podla vas RSS v sucasnosti nahradilo alebo vie nahradit? Napadaju mi tieto alternativy k RSS sluzbe:

  1. dedikovany newsletter alebo viacere newslettery podla temy alebo kategorii dokumentov zverejnovanych na uradnej tabuli. Vyzaduje to technicke riesenie na strane samospravy a e-mail registraciu od uzivatela.

  2. RSS generatory - toto nie je vseliek. Niektore weby to nepodporuje, napriklad uradna tabula Bratislavy. Nepodarilo sa mi ju nacitat cez ziadny znamy free RSS generator (skusal som Feedly, RSS.app a FetchRSS).

Umyselne som z temy vynechal statnu spravu, lebo ta zverejnuje informacie vo vacsich poctoch/objemoch, ktore nie je myslitelne sledovat cez RSS. Priklad: CRZ (keby sa dal aspon zvolit parametricky feed na konkretne ICO).

Dakujem za aspon kratke reakcie a pripadne mi napiste aj osobne, kto chcete riesit tuto temu detailnejsie.

RSS je v dnesnej zahltenej dobe vyborne, prinavratil som sa k RSS pred par rokmi a strasne mi to sprehladnuje vsetky spravy. Co sa tyka obce, tak na nasej je RSS pre uradnu tabulu a obecny rozhlas, co je skvele. Urcite podporujem iniciativu oslovit samospravy, ktore RSS nemaju, aby ich implementovali.

1 Like

Taktiez si myslim, ze RSS sa vrati. AI vdaka nemu vie napr. krasne pracovat s obsahom. Pokial ide o obce, tie standardy pre ne mam pocit ze zasadne chybaju. No nesiel by som hned cestou povinnosti RSS ked ostatne veci maju v neporiadku.

Mnohe obce pouzivaju web od moderneobce.sk a oni RSS maju.

2 Likes

RSS je vyborne pouzitelne, kedze je to rokmi odskusany a dobre standardizovany format. Navyse nie je potrebne vytvarat API napojenia.

Negativom je jeho nedefinovana struktura, co sa tyka informacii v nom poskytovanych - niektore CMS tam davaju vsetko (full text), niektore utrzky (excerpts) a niektore len pridaju URL, ale uz bez dodatocnych info.

Za mna by RSS malo byt zahrnute vo funkcionalite webovych sidiel statu a verejnej spravy, optimalne aj s filtrom podla kategorii (ak ide o rozne tabule a nastenky a pod.).

2 Likes

RSS je vynikajúca funkcionalita webu. Lenže v poslednom období má čoraz väčšie výpadky pri prestavbách webov nemenovanou skupinou dodávateľov. Spravia to tak, že v kontaktoch webu RSS nechajú, ale novinky webu / pripravované akcie nejdú do RSS.
Všimol som si to, že mi prestali prichádzať novinky, respektíve čítačka RSS začala hlásiť chybu. Pritom prístup správcov webu je prípad od prípadu diametrálne odlišný.

Napríklad:

  1. Fakulta elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave mi za upozornenie poďakovala a v priebehu niekoľko dní RSS začalo znova plnohodnotne fungovať. Napríklad dnes tam idem na prednášku o Fukušime, o ktorej som sa dozvedel práve cez RSS.

  2. Fakulta matematiky, fyziky a informatiky Univerzita Komenského v Bratislave mi po upozornení odpovedala, že mám každý deň navštevovať ich web a tam si pozrieť časť „Najbližšie udalosti“ a po druhom upozornení odstránila link na RSS z informácii o fakulte.

Pritom obe školy by mali byť zbehlé v IT, takže to nie je technický problém.
V prípade FMFI UK im zrejme ide o dosiahnutie maximálnej návštevnosti webu a nie o poskytovanie informácií relevantným spôsobom. Pričom výsledok tohto konania je presne opačný.

Tento istý problém majú aj weby štátnej správy. Niektoré majú funkčné RSS aj mail list niektoré ani jedno.
Všetko záleží od marketingového vedenie organizácie, ktorá im spravuje web.

Jozef Drahovský

2 Likes

Ja tiež trolujem FIFUK a UK, lebo ich RSS feedy obsahovali random správy - na PR oddelení ani netušili, čo to je, ale tiež to začali riešiť (a používať!). Vtipné bolo, že jeden feed sa volal “Najnovšie novinky” a druhý zasa “Posledné novinky” - tak som ich poprosil, že nech tú školu ešte nezatvárajú :smiley:
Treba evanjelizovať, RSS opäť vojde do siene slávy, keď sa ľudia prejedia insta-storiek a iných drog.

1 Like

Za mna, k RSS v kontexte “pribudli nove data”: Kludne, lebo 1) asi lahke a 2) moze sa zist.

Sirsie: Lepsie by bolo “stabilne URL”, ale ak viem “up-to-date URL” zistit cez RSS (alebo SPARQL ci inak), tak “jeden API dopyt navyse ma nezabije”.

Chapem, ze http://dedina.sk/data/faktury.csv sa nie vzdy da, alebo ak sa aj da, tak nie vzdy je to optimalne: Ak dedina zije, tak faktury pribudaju. A teda 1) subor rastie, 2) OS&co. ma svoje limity a ked uz to ma radovo GB, tak su problemy, 3) tie problemy ma obratom aj ten, co si to stahne, atd. a pod. A teda ze realne potom doiterujeme skor k niecomu typu http://dedina.sk/data/faktury/2024/04.csv pre “bulk download” a/alebo nejaku sadu volani “API”.

Nuz a napr. htttp://dedina.sk/faktury.rss by som potom chapal ako “jeden API call navyse” vdaka ktoremu sa dozviem, ze pribudli FA za 2024/04 a ake je konkretne URL na download.

disclaimer: Majuc uz so standardizaciou IT v SK eGov nejake skusenosti, tak by som to rad drzal v rovine “moze sa”, nie v rovine “musi sa”.

1 Like

Áno. Navrhnutie štruktúry pre súbory dát, obrázkov, videa ap. je veľmi dôležite.
Osobne navrhujem …/RRRR/MM/… podľa GMT a to preto, že mesačne máme daňové povinnosti, mzdové povinnosti, dôchodky atď.
Občas mi niekto povie, že nechce v adresárovej štruktúre žiadne /RRRR/MM/, že tých niekoľko súborov bude mať v jednom adresáre, respektíve v adresároch podlá typov súborov.
Zo začiatku im všetko finguje. Postupom času ako pribúdajú súbory sa všetko spomaľuje, až otvorenie adresára im trvá dlhšie než je nastavený timeout. Nehovoriac o problematickom zálohovaní.
Potom už súhlasia s /RRRR/MM/, ale chcú zachovať doterajšie URL, lenže to sa už tak jednoducho nedá spraviť.
Treba všetko doterajšie pretriediť na novú štruktúru a spraviť redirektovač starej štruktúry.
Jozef

1 Like