RPO - Register pravnicky osob

Viete niekto o “rozumnom” sposobe stahovania dat z RPO?

Co som zistoval na Stat.urade tak maju rozne API, napr.aj na stahovanie zmenovych davok ale spristupnuju ich len pre organy verejnej moci, co sa mi zda dost zbytocne obmedzenie.
Neskusali ste niekto dohodnut sa s nimi na spristupneni dat?

1 Like

Aké sú tam API vieme. Štatistický úrad sme oslovili už začiatkom marca. Bohužiaľ komunikácia zatiaľ nie je veľmi konštruktívna. Navrhli, že spravia z toho nové datasty na data.gov.sk, a že to celé máme zaplatiť. Odhad práce: 180MD :open_mouth:

Tu je celý ich list: 15_2016_Slovensko_Digital_list_2.pdf (42.0 KB)

RPO je jasný kandidát na OpenData. Je chyba že sa to nespravilo v samotnom projekte - zrejme nedostatok odbornosti už pri písaní štúdie. V novom pláne OGP je RPO zaradený ako prioritný dataset, čiže budú mať úlohu OpenData spraviť (ale poznáme že “iba” nejaké uznesenie vlády je fakt slabá páka).

Ja len dodam, ze obmedzenie na tie sluzby je najskor preto lebo podla dokumentacie vystavuju takto inym systemom verejnej spravy aj osobne udaje. Zrejme sa nedomyslelo, ze toto bude chciet niekto iny ako systemy co tie osobne udaje mozu spracovavat.

Dakujem za info. Dufam, ze sa to podari rozhybat spravnym smerom.
Ak by ste mali novsie info alebo by ste potrebovali s niecim pomoct, dajte vediet.

1 Like

Super! Dik za info

Tomu celkom nerozumiem … 140 Eur / MD … je sadzaba interneho zamestnanca predpokladam, sucastni dodavatelia im davaju urcite 3-nasobne aj viac … Z toho vyplyva ze to chcu dat robit niekomu, platenemu zo statnej kasy pocas pracovneho casu … inak by robil co (za statne) ?

toto je pocin hodny zvlastneho zretela :slight_smile: pekne.

1 Like

alebo ich dodávateľ má štipku rozumu
ale vráťme sa na zem :slight_smile:

Ináč ŠÚ dal na RPO oficiálne licenciu CC-BY:

prave som zistil ze v RPO nie su notari… no zabava tento slovensky egov

1 Like

A keby len notari, vselico tam nie je. Jednoduchsie je povedat ze tam je teraz len ORSR, ZRSR a registre pod minv - OZ, n.o., a ďalšie.
Napriklad obce, štátne úrady, samostatných roľníkov, advokátov pokiaľ nie sú v ORSR, exekútorov a iné podobné vychytávky tam ani nehľadaj.

Dalsie registre pridavaju postupne. Celkovo ich je okolo 70 a vsetky by mali byt napojene do 1.11.2017 - taky je plan :slight_smile:

select source_register, count(*) from rpo.organizations 
  where source_register is not null 
  group by 1
  order by 2 desc

3 Likes

@jsuchal co tak spravit gist.ekosystem.slovensko.digital, ktory by hostoval taketo queries aj s vysledkom v tabulke a dal by sa linkovat? Ak treba, tak rad prilozim ruku k dielu.

1 Like

a naopak sú tam živnostníci (čo nie sú právnické osoby), ktorí nikdy neboli zapísaný do Obchodného registra. :slight_smile:

Možno treba chvíľku počkať, pár týždňov. Pracujeme už na vytvorení API nad dátovými setmi RPO z ekosystem.slovensko.digital + API na register adries.
… všetko bude open source a pomocná sila vítaná. :slight_smile:

3 Likes

Nachadza sa niekde zoznam zdrojových registrov, ktore este nie su integrovane na RPO a harmonogram ich pripojenia? V zmysle zakona uz mali byt vsetci pripojeni. Realita je, ako byva zvykom na Slovensku, uplne ina. Takze ak nie su naintegrovane na RPO, nemaju zriadene elektronicke schránky, potom bude pokracovat klasicka listinna korespodencia ako dosial.
A este jedna vec - vie niekto prosim poskytnut vyznamovy popis poloziek RPO pre biznis pouzivatelov?

Ospravedlnujem sa, toto som si tu vsimol az teraz. Co tymto myslite? Ktore polozky su nejasne z pohladu biznisu?

Napisal som na SU, dam vediet ked odpovedia.

tak nova sutaz nam tie ceny MD trochu zvýsila, cca okolo 600 eur bez DPH

Zaujimave je ze zo zmluvy niesú zrejmý žiadny subdodávatelia, co je celkom zaujímave nakoľko Globaltel robil takmer vsetko vzdy v subdodávkach.