Rozvoj MetaIS - studia uskutocnitelnosti

1) Najskôr všeobecnejšie

MetaIS je podľa mňa kľúčový ISVS z pohľadu zabezpečenia integrácie/interoperability všetkých dát jednotlivých registrov jednotlivých rezortov, pre efektívne poskytovanie dátových služieb. Interoperabilné OpenData, systematické riešenie 1xdosť, a ostatné.

Tento systém už podľa mňa urazil kus cesty, verím že dosť aj narovnaním kormidla práve na LinkeData. Teraz sú jeho vyhliadky podľa mňa dobré. Tento jadrový systém informatizácie by sa mohol stať úplnýn príkladom ako sa majú robiť ISVS. Resp. ako to spraviť najlepšie možne doteraz. A to potom je vždy je čo vylepšovať.

2) Krátko k histórii

K MetaIS som sa dostal na konci jeho vývojového cyklu vo verzii 2.0, na základne toho, že sme na PS1 začali riešiť LinkedData (potreba správy URI). Postupne viacerí členovia PS1 (@gla , @hanecak @panda dokonca asi aj @Lubor začali zastávať názor, že by správa URI mala byť zahrnutá do MetaIS a za to som im veľmi povďačný. Postupne som sa dostal k tomu, že sme urobili pre Anext analýzu subsystému URI ako subdodávateľ a to vďačím najmä @panda že ich presvedčil, že to tam treba.

3) Krátko k aktuálnemu stavu

MetaIS momentálne okrem iného poskytuje subsystém URI, ktorí už bol využitý pre schválenie prvej verzie Centrálneho modelu údajov a rovnako, všetky entity v MetaIS obsahujú URI, čo je perfektné: povinné osoby, štúdie uskutočniteľnosti, elektronické služby, …, čiže je už na čom stavať aj pre potreby realizácie 1xdosť a aj pre potreby OpenData.

obrázok

Publikovaný LOD Slovakia tu na fóre obsahuje MetaIS spracovaný čisto v grafe, ale samozrejme, tieto RDFka si zatiaľ žijú svojím samostatným životom. Ak chce ale niekto nahliadnuť do dátových útrob MetaIS, kľudne to môže spraviť cez LinkedData.

http://lod.slovpedia.com/data.html (hneď prvý dcat:Catalog je MetaIS, ktorý obsahuje 17 dcat:Datasetov)
obrázok

Druhá vec je ale architektúra celého MetaIS, ktorú si dovolím zatiaľ nazvať ako netrafená. MetaIS bol postavený síce na grafovej databáze neo4J, ale bez podpory LinkedData (a to myslím že štát má kúpené nejaké licencie na Virtuoso), resp. mohol to byť GraphDB, alebo niečo iné. Na druhej strane chcieť hneď perfektné riešenie sa asi ťažko dosahuje, keď vlastne ešte dnes tu bojujeme sa LinkedData, že? Na druhej strane, keby sa možno MetaIS 2.0 od samého začiatku lepšie komunikoval, určite by bol dnes lepší, čiže tu nám ostáva sa už len poučiť.

Mám silný pocit že to bola aj prvá väčšia implementácia Neo4J, pretože napr. spôsob, akým funguje insertovanie údajov - že chodia napr. pri uložení osoby notifikácia spôsobom (1 uložil som meno, 2 uložil som priezvisko, 3 uložil som email …) je teda dosť divný, ale ďalšia vec je, že MetaIS obsahuje aj osobitnú SQLDatabázu aby sa popísala sémantika grafu. :wink: Ďalšia vec ktorá nie je podľa mňa celkom efektívna je dosť ťažkopádna realizácia CRUDu (aspoň v subsystéme URI), keď sa nedajú veci vymazať, zmeniť, …, záznam sa dá síce zduplikovať, ale celkovo sa človek veľmi stráca. Navyše niekedy, keď systém pomalšie funguje, tak vidím ako sa do zoznamu postupne selektami dopĺňajú údaje, namiesto jednorazovej odpovede. Atď …

4) Čo ďalej

Podľa mňa je teraz klúčové posilniť rolu MetaIS v oblasti interoperability, tj. správe URI a podobne. Aj keď má MetaIS ako som už naznačil nie celkom trafenú architektúru, zatiaľ nie som presvedčený že sa má totálne prerobiť. Dôležité bude skôr jeho systematické vloženie do procesov spojených s OpenData, 1xdosť a podobne jeho integráciou na data.gov.sk. Resp. treba vyjasniť si jeho vzťah a Modulu otvorených dát. MetaIS obsahuje registrované všetky URI, aj centrálneho modelu, ale či má byť správa Ontológií v MetaIS neviem presne. Toto chce širšiu debatu, a som veľmi rád že tu vzniklo o tom vlákno.

Každopádne, čo viem, tak zdrojové kódy sú už na strane UVPII a podľa mňa by ich bolo možné sprístupniť. Dokonca by som navrhol, že ani nepoďme do MetaIS 3.0, ak sa nedostaneme ku kódom 2.0. Čo na to povieš @panda? Na úrad môžeme napísať nejakú oficiálnu žiadosť, v ktorej zdôrazníme, že nechceme hejtovať, ale efektívne ovplyvňovať informatizáciu. Neviem či je nejaký štátny systémový github, ale zatiaľ by sa to zverejnilo niekde, a potom by sa to dostalo tam.

1 Like

Z uradu mam stanovisko v zmysle, ze nie je priamy suvis medzi studiou uskutocnitelnosti a zdrojovymi kodmi povodneho systemu. Co dava zmysel, aj ked ja osobne by som bol skor za zverejnenie. Kazdopadne, pre SU to nie je potrebne.

V ramci studie sme pripravili draft dotaznika pre pouzivatelov. Buduci tyzden by sme ho chceli rozposlat pouzivatelom. Pripadne pripomienky su vitane…

1 Like

“Ktorá oblasť podľa Vás potrebuje zlepšenia?”

Presonalna: Ludia co to na UPPVII mau na zodpovednosti (nie ani tak system samotny, ale jeho naplnanie zmysluplnym obsahom) s tym niekedy nechcu alebo nevedia poriadne robit: jeden nieco dava do Wiki, druhy do SharePoint, jeden dava von vsetko proaktivne a vopred, dalsi len retroaktivne, treti sa o to nestara takmer vobec. atd. (Tot moj pohlad cloveka, co chodi na PS, pricom teda ale PS nie su jedninou oblastou, ktoru MetaIS obhospodaruje a o tych ostanych nemam az tak prehlad.)

Kludne napisem aj do formulara, ak tam bude na to policko. :slight_smile:

1 Like

Toto mas uplnu pravdu, vsimol som si to aj ja, konzistetnost tam ziadna nie je, a to je skoda. Tiez mi pripada divne, ze jedine miesto, kde sa o novych dokumentoch z PS dozviem je toto forum (ale vdaka aspon zan).
Ale ako pises, to je o ludoch, nie o systeme. Pocul som taky nazor, ze napr. v word online sa pracuje ovela lahsie ako v confluence (najma ak na dokumente pracuju viaceri).

Opat sme pri ludoch: Mne vadi, ze pre SP (a ten online word) akosi nevedia zapnut RSS feed. V Confluence ide, takze potom mam “dvojaku kvalitu” notifikacii.

A tiez som nie ze pocul, ale videl, ako dvadsat ludi na zasadnuti riesi, kde su v tom online worde tlacitka na zobrazenie a pridavanie komentarov. “Huge productibity boost.”

(displaimer: S Confluence robim cca 10 rokov, cize urcite su veci, ktore mne problem nerobia, ale inym ano. A kedze som v SOIT, tak “nemam rad Microsoft” - resp. aby som bol presny, vadi my “de facto” vynucovanie uzatvorenych standardov zo strany VS.)

:slight_smile:

(A uz sme off-topic. Hura.) Takze spat:

Mozem si to teda vylozit tak, ze 2.0 zahodia a pod “rozvojom” si predstavuju kompletne novy 3.0? “Hodnota za peniaze”. (Aspon to potom daju inemu dodavatelovi, nez ten 2.0?)

Zatial uvazujeme tak, ze nech rozhodnutie rozvoj vs komplet novy je na uchadzacovi vo VO. Obidve alternativy mame rozpracovane, ale myslim ze toto rozhodnutie najlepsie spravi dodavatel. Ak to vie niekto spravit lacnejsie rozvoj, tak da taku cenu, niekto druhy mozno este lepsie naceni novy system…

offtopic: v MS onedrive settingoch som si vsimol, ze si vies napr. nastavit aby ti word online ako default ukladal do ODT :slight_smile:

Ja len dodam k tomu co pisal @panda ze momentalne sa vynorilo nejake obstaravanie na MetaIS a este jedno na nejake zlepsenia. Smutne je, ze sme sa o tom dozvedeli z fora a nie od zadavatela studie :man_facepalming: . Ja tomuto slovenskemu IT niekedy vobec nerozumiem. Snad sa dopracujeme k podrobnostiam tych veci aby sa dali potom nejako zapracovat aj do studie.

1 Like

Ak by som sa ale chcel uchadzat o to byt dodavatel a pritom dat rozumnu cenu, tak by som siel asi moznostou “rozvoj” (ibazeby 2.0 bol komplet “garbage”). Nuz ale na skompletovanie relevatnej ponuky na “rozvoj” je dostupnost aktualnych zdrojovych kodov nanajvys dolezita. (Idalne by bolo, ak by boli k nahladnutiu aj pred ziskanim zakazky, aby bola ponuka co najpresnejsia.)

Inak to samozrejme dopadne tak, ze najlepsiu ponuku da alebo existujuci dodavatel, niekto s dlhodobym planom (ze teraz prerobi ale neskor zarobi, nadalej ratajuc s nejakym tym “lockom”) alebo potom uz len sarlatan (ktory da prinizku cenu a nakoniec nic slusne nedoda).

1 Like

Jasne, ak by sa slo touto alternativou, tak vsetka dokumentacia, aj zdrojove kody musia byt k dispozicii pre danie ponuky.
2.0 podla mna nie je garbage, su tam vsak pouzite nie uplne standardne technologie (Neo4J+cypher)…

1 Like

Bola nahodena rozpracovana verzia studie na MetaIS : https://wiki.finance.gov.sk/pages/viewpage.action?pageId=23986638

Tato verzia sa zameriava na napln pripadneho projektu aby sa v prvom rade utriasla funkcionalita a az v nasledovnych fazach budu dorobene zvysne casti. Feedback je vitany.

1 Like

Nie som si istý, či feedback má zmysel. ŠU je len pre verejnú diskusiu a MF SR sa nechystá ju rešpektovať. (Vyjadrenie MF SR k námietke, že 48 mesiacov podpory nie je nutné kupovať ak sa má meniť MetaIS.)

1 Like

No ano, tych 48 mesiacov je zaujimavych… A kde napisali tu namietku? Vies dat nejaky link?

1 Like

V ramci tvorby studie sa pouzivatelom posiela aj jednoduchy dotaznik na ziskanie spatnej vazby od pouzivatelov. Ak niekto z tu pritomnych pouziva MetaIS (napr. len na ziskavanie informacii), tak budeme radi ak ho vyplnite.

1 Like

Tu su vysledky dotaznika.Dotazník pre používateľov MetaIS.html (252.1 KB)

1 Like

Ja mam jednu taku banalnu poziadavku. Chcel by som RSS alebo ine notifikacie na zmeny. Napriklad chcel by som vediet, ked sa zmeni/prida hocijaka studia. https://metais.finance.gov.sk/studia/list - tym ako to je spravene, sa to neda ani z toho html poriadne vykusat. Damn you Angular, you broke the web.

1 Like

Vdaka za poziadavku. Je to v plane - napisane v studii v casti notifikacie.

  1. ano, ja som mal uplne to iste…nemusiet chodit pozerat MetaIS kazdy den a sledovat, kde nastali zmeny…proste zaujima ma studia/reformny zamer, tak sa prihlasim na odber zmien, ktore sa s danou studiou deju

  2. ocenil by som, keby sa upratala obrazovka zoznamu prilozenych dokumentov a bolo jasne vidiet, co je rozpracovany dokument, co je stary, historicky dokument a co su finalne schvalene dokumenty…teraz napr. https://metais.finance.gov.sk/studia/detail/1cfe7e9d-1abf-4fab-acb4-6ebc303d7f61?tab=documents stav = Vytvorene, u mna neevokuje, ze ide o schvalene dokumenty

  3. fajn by bolo urobit ciselnik typov dokumentov a v zoznamoch by sa pouzivatel mohol riadit podla tohto typu, nakolko nazvy tych dokumentov mozu byt rozne a pouzivatel ich moze pomenovat rozne…cize potom musim otvarat dokument, podla obsahu sa sanzim identifikovat, co to je za dokument a si ho premenuvam

  4. moct stahovat dokument priamo z riadku alebo moct stiahnut viac dokumentov naraz…ked si pozeram studiu, tak aj tak nakoniec si stahujem vsetky dokumenty postupne…keby bola moznost si v zozname ozancit, co chcem stihanut (zaskrnutim checkboxu) a potom jednym tlacidlom stiahnut by som stiahol vsetky naraz

  5. chybaju mi na MetaIS aspon zakladna statisticko-analyticka cast = sumy jednotlivych studii musim dolovat z dokumentov, nevidim to v prehlade, neviem teda za kolko penazi uz boli schvalene studie, za kolko penazi si studie v schvalovani, a pod.

  6. s ITMS2014+ by sa dalo dohodnut, aby sa napr. na ZoNFP/projekte povedalo, ku ktorej studii patri, nakolko nemusi platit, ze 1 studia = 1 ZoNFP/projekt…nasledne by ste z OpenData API ITMS2014+ mohli tu na MetaIS publikovat “siet” studii a z nich realizovanych projektov a aj dalsimi udajmi, ktore su v OpenData API dostupne - ako je cerpanie, nezrovnalosti, plnenie projektovych ukazovatelov a pod.

  7. v detaile studie nikde nevidim subjekt, ktory ju predlozil…vidim zo v zozname studii, ale uz nie v detaile formularu konkretnej studie

  8. a najvacsi problem, ktory vidim ako niekto zo strany sukromneho sektora, MSP, a kto by mal zaujem sa podielat na realizacii, tak az do momentu schvalenia studie, nemam k dispozicii konkretnejsie informacie…na zaciatku studie ako je zapisana do MetaIS (zodpoveda tomu stav “Rozpracovana”) neviem aky je aspon high level harmonogram studie, neviem aky je high level harmonogram VO, aky sposob VO sa planuje, aky je high level harmonogram implementacie projektu, odhadovany rozpocet a strucny biznis popis pripravovanej studie/obsahu projektu…bez tychto info si ako MSP neviem planovat kapacity, robotu a cas…ak sa chce, aby sa zapajali aj MSP do VO, tak taketo info v ovela vacsom predstihu napomozu MSP, aby sa pripravili a sledovali tie studie, ktore ich zaujimaju a aby si sklbili investiciu do takejto neistej aktivity s niecim z coho preziju…takyto stav nahrava potom velkym firmam

napr. tuto studiu Red Flags: Zvyšovanie úžitkovej hodnoty digitálnych služieb pre občanov, podnikateľov a inštitúcie verejnej správy som na MetaIS kukal uz cca 6 mesiacov…az v dnesnych dnoch som sa dozvedel, ze to je za 25M a zo studie mozno pochopim na co to vobec je zamerane…ked som si pred cca 6 mesiacmi precital nezov tej studie tak som si hovoril, ze to mozu byt aktivity od 500k az po niekolko M ämoj tip bol tak 2,5-3M), ale 25M ma celkom dostalo a je mi jasne, ze pri tejto sume to VO bude nastavene tak, ze ziaden MSP nebude mat sancu tam dat ponuku, nakolko nesplni podmienky a zaroven ziadne seriozny MSP by do sutaze za 25M nesiel, nakolko to je asi nad jeho kapacity…keby som to mal na zaciatku tieto info, tak rovno to ide prec z mojho hladacika biznis prilezitosti

1 Like

K bodu 1. - ty mas ucet v MetaIS, takze si to vies spravit v Confluence, kde si zapnes notifikace na cely space, kde sa nachadzaju SU. Alebo iba na konkretnu SU. A notifikacie ti budu chodit. Hacik je, ze iba na zmeny, ktore sa stanu v Confluence.

nemam…som mimo statu…som firma na trhu, ktora sa zaujima o moznost podielat sa na eGove

p.s. a ak mam nahodou, tak som zabudol pristupy, ale urcite mi bloknite konto :slight_smile: