Rozpracovanie programového vyhlásenia

Na MIRRI prebieha aktivita “Rozpracovanie programového vyhlásenia vlády”. Aktivitu vedie Jano Hargaš. Je to o tom, že tá zhruba 1 strana PVV, kde sa píše o eGov, sa má konkretizovať aby bolo jasné kto/čo treba spraviť, aby všetko na konci volebného obdobia bolo splnené. To je aj vcelku chválihodná vec, keďže v minulosti sa častokrát PVV po schválení dalo do šuplíka a koniec.

Aktivita prebieha už nejaký čas, škoda že MIRRI o nej viac nekomunikuje, preto zakladám tento topic.

Plán práce je nasledovné:

  1. PVV bolo rozdelené na strategické témy, ktoré sa ďalej rozpracúvajú samostatne.
  2. MIRRI spolu so zástupcami odborných združení pripraví drafty - táto fáza postupne prebieha, sú teda pri tom zástupcovia S.D, ITAS, SISp, PPP. Každá téma (aka. topic) sa rozpíše do predpísanej šablóny, zameranej na “uchopenie súčasného stavu”, t.j. nie úlohy, ale že o čo ide, v akom sme stave, kam sa chceme dostať (za tejto vlády)
  3. Každý draft prerokuje príslušná pracovná skupina - v tejto fáze plánuje MIRRI dokumenty zverejniť
  4. MIRRI si to interne uzavrie, spraví finálne dokumenty
  5. Víťazstvo je naše

Riziká vidím nasledovné:

  • príliš preferovanie vecí v PVV oproti iným eGov témam (t.j. prílišná preferencia politických cieľov), napr. aj menej sexi, ale dôležitých - za mňa keď sa tu témy/programy nejako formálnejšie rozpracúvajú, tak nech všetky, PVV je len jeden zdroj “dobrých nápadov”
  • príliš veľa úloh zo všetkých strán už je, bude treba silne prioritizovať, čo zatiaľ nevidím - za mňa čakám zo strany MIRRI čím skôr stanovenie priorít->úloh->plánu, za S.D podľa mňa vcelku zmysluplnú prioritizáciu máme
1 Like

Za S.D som iniciatívne pripravil draft k téme “Etika, transparentnosť a participácia”.
Je tu:https://docs.google.com/document/d/1AJX3do14YLg-N_s9rtS5jPQqDo8Jesi0yqAZsLn794k/edit?usp=sharing
Je to work in progress, každé komentáre uvítam.

1 Like

Urcite pre ministerstvo nema byt nic prioritnejsie sko PVV, ktore je vsak hodne vseobecne, takze maju si ho rozpracovat do konkretnych meratelnych cielov aby sa PVV dalo vyhodnotit a na ich naplnenie maju sluzit projekty/ulohy. Kazde ministerstvo by si malo svoj material nechat schvalit na vlade, zverejnit ho a k nemu na konci vlady robit odpocet (verejne)

Pri etike, trasparentnosti sactiez zrejme daju zadefinovat konkretne meratelne ciele. Napriklad pre VO co budu robit (kolko VO ukoncili v termine, bez namietok (uznanych z UVO), kazde VO moze mat hodnotenie - komisia, verejnost, it komunita). Kde sa ma viac dosiahnur etika a transparentnodt ako pri VO?

Som úplne za merateľné ukazovatele / konkrétne ciele.
Napr. “VO bez námietok uznaných ÚVO” je vcelku dobrý cieľ. K VO bude samostatný takýto dokumentík, preto som v tomto zámerne o VO písal iba málo.
Daj ďalšie návrhy. :wink:

No. Ja by som povedzme pred politickými deklaráciami preferoval dodržiavanie všeobecne záväzných predpisov. A že v eGov oblasti sa toho nedodržiava neúrekom.

1 Like

No v tom PVV sa píše že "Počas nášho vládnutia sa zaväzujeme vždy hovoriť pravdu a čestne konať. ". Máte pocit, aj v kontexte udalosti za posledných 30 dní, že na túto axiomu sa môžeme spoľahnúť ?
Ja som skôr za to, aby sa oživili, doplnili a aktualizovali podklady spracované v minulosti. Aspon raz sa dotiahli veci do konca. Bez bremena korupcie a nesystémového prístupu. Začať zase vyrábať niečo nové mi príde také sizyfovske.

3 Likes

A nestacilo by len urobit GAP analyzu dnesneho stavu v porovnani s NKIVS? Ak slovenskemu eGovernmentu a celkovo verejnej sprave nieco nemozno zazlievat tak je to produkovanie haldy dokumentov ako by co malo fungovat, ale skutocny pokrok ziadny. Mne to tiez pripada ako zbytocne mrhanie uz aj tak nedostatocnych kapacit UPPVII.

to je v podstate fajn aktivita. Je dobre mat jasne co su politicke priority, kde sa ocakava ze sa ministerka postavi za ne a pripadne problemy prerazi. A malo by to byt pomenej aby to ostali priority.
Zvysok sa zmesti pod :
Vláda SR bude pokračovať v napĺňaní cieľov e-governmentu v zmysle Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy.

A tam budu dolezite predstavy ako chce MIRI fungovat. to nie je priamo rozpracovanie PVV ale je to dolezite aby sme si vedeli nastavit ocakavania.

Inak pobavilo sic “Pri potláčaní kybernetickej kriminality ako celospoločenskej hrozby je nevyhnutné, aby špecializovaný policajný útvar spolupracoval s dotknutými štátnymi orgánmi, najmä s Národným bezpečnostným úradom, so Slovenskou informačnou službou a s Vojenským spravodajstvom.”

Lubor, a ciste prakticky je jasne ci tema etika patri pod MIRI ? Historicky to bolo vzdy na urade vlady. Vyrabat konkurenciu uradu vlady, to nemusi dopadnut uplne dobre.

Ide o tieto témy v oblasti informatizácie verejnej správy.

Súhlasím. Len by som pripomenul, že na MIRRI už nejaký čas beží “príprava novej NKIVS”. (Presne pri tom hovorím že stačí aktualizovať doterajšiu a viac sa sústrediť na reálne výsledky, než nové dokumenty.)

1 Like

Tak dam nieco do placu:

  1. Uspesne ukoncene VO (konciacich podpisom zmluvy) zo vsetkych vyhlasenych
  2. Uspesne dodane projekty (dodrzane termin, scope, cena) zo vsetkych podpisanych zmluv
  3. Trvanie VO max. do 1 roka od terminu prihlasky/podania ponuky
  4. VO zrealizovane bez namietok uznanych UVO zo vsetkych vyhlasenych
  5. VO s poctom uchadzacov viac ako 5 (plniacich technicke podmienky
  6. VO s poctom uchadzacov viac ako 3 (dtto)
  7. Pouzitie ekonomicky najvyhodnejsej ponuky, kde nie je jedinym kriteriom cena
  8. Vyuzitie podmienky „Best practice“ vo VO ako KO kriteria
  9. Vyuzitie „Technickych dokumentov“ ako hodnotiaceho kriteria