Rozfázovanie projektov

V UK robia projekty takto https://www.gov.uk/service-manual/phases cez 4 fázy. U nás je toto problém kvôli veľkým obstarávaniam, nedalo by sa to rozfazovat aspon interne?

1 Like

UK metodológia je odskúšaná a odladená. To Briti zaplatili za nás. Skúsme sa teda na to pozerať tak, že najlacnejšie je odstrániť všetky naše prekážky, aby sme ju reusli s minimálnymi nákladmi. Tak ju nepokazíme našimi “špecifikami, čiže korupciou, klientelizmom, atď.”, ale ponecháme ju v jej odskúšanom a odladenom tvare, ktorý ešte viac odskúšame a odladíme. Tým pádom prispejeme k jeho univerzalizácii, čo je vždy najrýchlejšie a najlacnejšie.

Vacsina projektov, na ktorych pracujem a dozorujem ma v sebe principy z RUP metodiky. Avsak prototypovanie, alfa a beta testy su vzdy vyhradne v internom prostredi zakaznika, alebo su zapojene limitovane skupiny odbornikov a komercnych subjektov, ktore budu sluzby vyuzivat. Napad so zapojenim laickej verejnosti do niektorych projektov je zaujimavy.

Jano mal možno na mysli fázu Discovery. V prostredí OPIS projektov užitočná vec.

1 Like

VO nie je problém - použijú sa nadlimitné metódy. Dialektická debata bude nad “delením” zákazky ale to pri dnešnej novele nebude neprekonateľný problém.

1 Like

Čo konkrétne máš na mysli pri tej “dnešnej novele zákona” ? Nejak mi nič teraz v rýchlosti nenapadá… Môžeš to prosím upresniť.

Novela zákona o VO platná od 1. novembra.

Viem ktorá novela. Zaujímalo ma čo z nej konkrétne si myslel.

Rámec ako taký, zákon o VO je OK, dá sa už dnes s ním pracovať - samozrejme keď chce byť obstarávateľ transparentný. Hľadať chybu v zákone je hlúposť. Zákon hovorí iba ako obstarávať (postup) nie čo (predmet). Problém je v tom, že veľa obstarávaní má predmet v stave v akom by nemal byť. Debatu o delení predmetu zákazky je možné posunúť v prospech jednej aj druhej strany. Cieľom je asi “rozbiť” veľký predmet na menšie logické celky a pri použití nadlimit metód obstarať jednodlivé kusy tak aby sa dosiahla kvalita a rozumná cena. Rozumná neznamená najnižšia.

To je presne to, čo hovorim kadiaľ chodim. :slight_smile:
Pýtal som sa preto, že v novele zákona ma zaujalo využitie dynamického nákupného systému, čo mi prišlo ako celkom vhodný nástroj na zvýšenie počtu potenciálnych dodávateľov pri dlhodobejších projektoch. Je mi jasné, že použitie by si asi vyžadovalo určitú “kreativitu”… A vadí mi v tom tá bežná dostupnosť. Ale nejakú predstavu, ako by sa to dalo využiť už mám. Zaujímalo by ma, čo si o dynamickom nákupnom systéme myslíš ty.

Úprimne si viem predstaviť aj jeho použitie aj to ako sa tomu dá brániť. Ako bolo povedané, zákon o VO dnes poskytuje dostatok nástrojov a samotný proces VO nie je pri IT problém.

Ano - rozpravame sa skor o usmerneni, ktore by ten zakon vylozilo pre oblast IT a zadefinovalo co je OK a co nie je OK. Viac aj tu: Usmernenie o obstarávaní IT, nie zmena zákona - #22 by Lubor

1 Like

Podotkol by som, že termín “fázovanie” sa aj u nás používa. Neviem nájsť dokument kde by fázy boli definované (možno nejaké usmernenie pre OPIS?), ale v tejto dobe sa ako “fázované” označujú tie projekty, ktoré začali podľa OPIS, ale pokračujú ďalšími fázami podľa OPII.

Už teraz je zopár známych fázovaných projektov:
http://www.informatizacia.sk/ext_dok-zoznam-projektov-po7-opii/22097c

Len neviem prečo tam nie je uvedený ESKN/ÚGKK, o ktorom sa už dlho hovorí, že ukončenie je posunuté do 2017.

OK - mali by sme asi zaviest ine meno pre to, co myslime touto diskusiou. V UK to volaju “Gate Review Process” - rozbitie projektov na mensie manazovatelne fazy. Alternativne to mozme volat “Agile light”

1 Like

Lebo on je len nedokonceny a nie fazovany… dalsi Opis pojem

1 Like