Registre cez blockchain

1 Like

…realne z odborneho hladiska by ma zaujimalo, ze na zaklade akych kriterii, potrieb a problemov im z analyzy vypadol blockchain…

ak je toto pravda, co je uvedene v clanku:

"Dodávateľ technológie chce FS vybrať na základe súťaže. V tomto období projekt dizajnujú, Imrecze odhaduje, že verejné obstarávanie vypíšu koncom roka.

„Ak by sme stihli alokáciu daní za rok 2018, to znamená zhotoviť projekt do mája budúceho roka, budem veľmi šťastný. Zatiaľ to neviem potvrdiť," hovorí prezident daňovákov s tým, že ptrebujú ešte zmapovať potrebné legislatívne zmeny."

…tak sa mi to nezda casovo…na konci roka 2018 vyhlasit VO, ktore musi nejaky cas byt zverejnene…plus musi byt cas, aby sa dali vypracovat ponuky, potom musi zasadat komisia, ktora bude ponuky posudzovat a v 05/2019 uz chce mat funkcne riesenie…

…cize uz len keby v novembri 2018 to VO vyhlasili, tak najskor v decembri maju ponuky, v decembri je kopec sviatkov, nech maju zaciatkom januara posudene ponuky a vybrateho uchadzaca…kym sa spravi administrativne koliecko so zmluvou a inym dokumentmi, tak je koniec januara 2019 a vitaz moze implementovat (moze robit aj do suflika)…v maji 2019, t,j. za cca 4 mesiace chce mat FS funkcne riesenie…za 4 mesiace mat funckne riesenie vo verejnej sprave, ktore nasledne ma pouzit pomerne velke mnozstvo ludi a bez casu na vacsiu evanielizaciu (cize UX musi byt priorita), je podla mojich skusenosti velmi ambiciozny plan…a to este neviem ake zmeny treba robit v legislative…

…teda vyzera to tak, ze FS okrem technologickeho “inovatora” v podobe blockchainu bude aj inovator v riadeni IT projektov…maly projekt, mini team, v ktorom biznis vlastnik vie co chce, agilne riadenie, rapidne prototypovanie, testovanie na koncovych pouzivateloch po kazdej iteracii a atd… :face_with_raised_eyebrow:

…FS sa chytila dalsej hype-temy https://www.zive.sk/clanok/133147/call-centrum-financnej-spravy-vylepsia-o-umelu-inteligenciu/

…kiezby cas a peniaze investovali do zlepsovania formularov a procesov zberu udajov, lebo je tam toho co zlepsovat…

5 Likes

Zacinam mat pocit ze Kazo s Imreczem zacali privelmi pozerat sci-fi.

A toto ostava beznym smrtelnikom https://dennikn.sk/blog/1162027/mam-plne-zuby-imreczeho-nezmyselnych-pokut/?ref=box

1 Like

niekto na FS “dobre” radi alebo to je zrkadlo ako sa chapu koncepcne materialy, ktore vznikli na pracovnych skupinach k eGovu

Ex šéf informatizacie Austrálie dal rozsiahle stanovisko k problematike.

1 Like

zaujimavejsia by bola stavkova kancelaria ako vestiaren :slight_smile:

1 Like

a teraz k teme, osobne mam podobny nazor ze blockchain na registre nedava zmysel. Centralizovane riesenie je efektivnejsie a lacnejsie.
Ale som zvyknuty svoje nazory preverovat, kedze sa vela krat ukazali ako mylne.
je teda nieco principialne zle na tom ze takuto ulohu dostane niekto ? Ak advocat diaboli mozem namietat ze blockchain ma aj vyhody, napriklad dnes tu riesime vymnu dokumentov na SLovensku, ale co ak chceme prejst do EU alebo do sveta. Skutocne by sa tu nedali najst vyhody ? Vytvorit svetovy centralny system je technicky jednoduche ale politicky a administrativne skoro nemozne. Blockchain by to mohol zmenit, ucastnici by pri tom mohli byt staty, firmy atd. Nastartovat iniciativu a vytvorit jadro by tak nemusela byt uplne marna idea.

Ono to vyzera, ze ta vestiaren ma aj iny problem. Vesti tak trochu minulost.

„Súťažné podklady sme na tejto adrese vyzdvihli dňa 2.5.2018 a dňa 11.5.2018 sme predložili ponuku na tento predmet zákazky. Dňa 18.5.2018 sme boli informovaní, že naša ponuka bola vyhodnotená ako úspešná,“ napísala Katarína Sekulová z firmy E&Y.

Dôležité je uvedomiť si, že nemusíte dôverovať nám na to, aby ste mohli overiť, že táto informácia bola dostupná najneskôr 9. júna 2018. Tento fakt overili mineri Bitcoin cash siete tým, že ho zaradili v tento čas do bloku. Tento postup je jedným z prípadov ako je možné zabrániť predpovedateľným víťazom súťaží vo verejnej sfére.
Výherca súťaže EY o štúdiu blockchainu vo verejnej správe bol známy pred vyhlásením výsledkov súťaže – Paralelná Polis

Tuto pri blockchaine si treba dat pozor na dve veci:

  1. Najst si cas a ist naozaj na technicku podstatu. Blockchain je drahy distribuovany nemenitelny audit log. Sucasne riesenia na ten isty problem (PKI + timestamp servre, …) su ovela lacnejsie na prevadzku a overene praxou. Maju zname slabiny, ktore sa ukazuju ako v praxi akceptovatelne.
  2. Ak je uloha “najdite kde sa da pouzit blockchain v state”, tak sa nejake miesto najde. Je to vsak uplne zla otazka. Otazka by mala byt “mame takyto problem XYZ, je blockchain najlepsie riesenie?”
3 Likes

no kedze som tu za advokata blockchainu :), tak len dodam :slight_smile:

  1. Ak to takto zuzis, tak ti nutne musia uniknut netrivialne vyhody. Ak povies ze pocitac je len drahy nespolahlivy nastroj na pisanie listov, tak pouzivanie husacieho brka je ovela lacnejsue na prevadzku a je starocia overene praxou. Slabiny ktore to ma su v praxi akceptovatelne.
    Ale skusim jasnejsi protipriklad, dnes akceptujeme posielanie dokumentov cez mail, ale napriek tomu existuje potreba mat aspon niekedy zarucene ze sprava dorazila a pri spore mat nieco co to povie pre obe strany. A na prvy pohlad by to mohli byt napriklad schranky na UPVS s nejakymi modifikaciami. Ale problem je ze tie to nezvladaju ani pre stat, ak by sa nieco taketo spravilo na blockchaine, tak vypoctovy naklad je urcite vyssi ale ten nie je rovnaky ako ekonomicky naklad, pretoze dnes uz ten pocitac ma kazdy a ked poskytne nejaky vykon na dorucenie tak nemusi vynakladat nove prostriedky. A vyhoda je ze s poctom zapojenych subjektov rastie dostupny vykon.

  2. A uloha moze zniet aj tak, pozrite sa na riesenia aby ked budeme riesit konkretny problem tak sme mali viac informacii.

V tej jednotke sa skor ukazuje, ze nevies ako to naozaj funguje lebo je to vo viacerych bodoch presne naopak.

  1. To nie je ziadne zuzenie, lebo to co ty popisujes ked to rozoberies na srobiky a chcel by si to naprogramovat, tak to riesenie bude potrebovat nejaky nemenitelny audit log. A mas moznost to robit cez blockchain alebo cez sucasnych X sposobov.
  2. Skalovatelnost naozaj nie je feature blockchainu, proste tie schranky na UPVS boli (pokial viem) postavene na scale-up architekture a nie scale-out. Aby to bolo skalovatelne naozaj nie je treba blockchain :slight_smile:. Resp. ono to je niekedy dokonca presne naopak, kedze s poctom zapojenych uzlov do blockchainu rastie zlozitost potvrdzovania (cez proof of work).
  3. Ad 2. Ano, pokial sa tam ukazu aj alternativy bez blockchainu proti takejto studii nic nemam. (Okrem toho, ze ju povazujem za zbytocnu a podruznu vec v dnesnom stave statneho IT.)

no je doba studii:), jedna hore dole. ciste prakticky ale pokial sa venuje jednej technologii, tak hlada jej moznosti. az ked pojde o konkretny problem, tak ma zmysel pozerat alternativy. dufam ze to nebude povinna alternativa:)

Pozrel som si clanok a to obstaranie a zaujala ma este jedna vec aj na stranke uradu. Je tam zverejenenych viac ako 10 takychto zakaziek a vsetky sa predpokladanou hodnotou blizia k 50 000 EUR. To je nejaka maximalna hranica za studiu? Pretoze ked si to spojis tak dokopy to uz zacina byt pekna kopka penazi a ktovie kolko z toho bude mat EY.

A co sa tyka Blockchainu, ten ma podla mna vyuzitie v statnej sprave ale zo sucasneho vyvoja zacinam sipit ze spolu s umelou inteligenciou je to novy sposob ako vytiahnut peniaze. Tazko sa meria jeho uspech a neuspech a este tazsie kontroluje rozpocet “blockchainoveho” projektu. Jeden krat a dost sme uz asi dosiahli tak podme na nove mety.

1 Like

Resp. “Stara dobra informatizacia” uz nie je vyhovorka na minanie milionov, ktora by lahko presla. :confused: Cim som vlastne napisal to iste ako @rotteast:

takto, mne sa len zda zabavny nas slovensky IThejtizmus, o blockchaine sa rozprava po celom svete, urobit jednu malu studiu o jeho vyuziti v state, nech sa debatuje trochu racionalnejsie je podla mna normalne.
Ok, ja si myslim ze sa to nema zmysel, suchal si mysli ze to nema zmysel ale ty si myslis ze to mozno ma zmysel. Ale ja si uvedomujem ze som sa mu venoval tak dve hodiny a keby ma niekto oznacil za experta tak sa budem branit. Kto je teda ten expert kto ma pochybnosti ?
Vyssie tu bol odkaz na https://www.themandarin.com.au/94825-blockchain-the-honest-bureaucrat/
Ale tam nie je kritika, naopak. Jasne, nie je to univerzalna odpoved ale odmietnut o tom uz len uvazovat ?
Zabavne, take slovenske

2 Likes

Takto, ja si myslim ze to (blockchain) ma zmysel aj studia ma zmysel, preco nie. Ale robit blockchain alebo umelu inteligenciu na call centrum v case ked ja sa musim prihlasovat na slovensko.sk a moja uctovnicka na portal FS, SP, zdravotiek, mna buzeruju za zmeskanie lehoty 1 den, kontrolu ti poslu automaticky ked nieco nesplnis, tak to je podla mna jemne povedane vysmech.

Preco nikde nevidim napr. taketo sci-fi - prihlasenie sa 1x pre splnenie si vsetkych oznamovacich povinnosti podnikatela?

2 Likes

a tato studia tomu brani? pretoze podla mna s tym nijako nesuvisi