Register partnerov VS - OpenData

diky, este otazka k adrese kedze ako vidim su s IDckom
ked sa osobe zmeni adresa, tak sa mu prida zaznam s adresou a novym ID a budu tam 2 zaznamy, alebo sa ten aktualny prepise? Pretoze pri adrese nevidim platnost od - do, podla coho by sa dalo zistit ktora je aktualna ak tam budu dve.
Resp mi napadlo, ked osoba zmeni adresu, ci sa nezmeni cely zaznam koncoveho uzivatela vyhod s tym ze ten so starou adresou bude mat “uzavretu” platnost a vytvori sa novy zaznam pre tu istu osobu naviazanu na partnerID akurat s novou adresou a otvorenou platnostou

edit:
ked som rozbehnuty, este jedna otazka…ma nejaky vyznam verifikacne dokumenty poskytovat ako base64 miesto klasickeho stringu nejakej URL kde bude k dispozicii?

  1. nie, myslim, ak zmeni adresu, tak sa id osoby nemeni, iba id adresy, ale este overim
  2. bolo to rychlejsie :wink:

je nejaky ETA kedy by mohol byt stat doplneny?
zaroven som si vsimol ze API obcas vracia error 500 na prvy dotaz, druhy zvykne prejst…je nejaky dovod preco?

1 Like

Nevyznam sa velmi v SSL komunikacii tak sa skusim tu opytat.
RPVS API mi zacalo vraciat error
OpenSSL::SSL::SSLError: SSL_connect returned=1 errno=0 state=error: certificate verify failed

ked sa snazim stiahnut toto cez open-uri (ruby)
https://rpvs.gov.sk/OpenData/Partneri?%24expand=Vymaz

testovaco som vypol SSL pri komunikacii s RPVS ale to asi nie je idealne riesenie

rovnake metody pouzivam na vestniky zavesene na https://data.gov.sk bez nejakych problem, tak nemam pocit ze by som mal problem s certifikatmi na mojej strane, ale mozem sa mylit

je to chyba na API RPVS? Ma este niekto podobne problemy s tahanim dat z ich API?

ktory register si myslel? RFO?

ok po debate s clovekom co sa do ssl vyzna, problem je ze rpvs webserver neposiela CA certifikat a v beznom ca bundle nie je
po instalacii odtialto https://certs.godaddy.com/repository/ uz ssl funguje
takze ak niekto bude mat podobny problem, staci nainstalovat tento
GoDaddy 证书捆绑包 - G2 gd_bundle-g2.crt

este toto sem pridam
https://www.ssllabs.com/ssltest/analyze.html?d=rpvs.gov.sk

Rodné číslo neobsahuje RPVS, viď. §4.2 zákona 315/2016. Na MSSR hovorili, že ho tam úmyselne nedali, lebo ho jednak nepotrebujú na fungovanie registra, a keďže sú to citlivé osobné údaje, aj tak by ho nemohli zverejniť, čo je hlavná úloha registra.

akurat ze register stale neobsahuje ani datumy narodenia a potom vznikaju problemy identifikovat unikatne jednotlivych uzivatelov
pretoze adresy, tituly su tam casto vkladane podla toho ako sa dany uradnik vyspi a je v tom bordel…neexistuje unikatny ukazovatel ze aha, toto je ten isty KUV co je o 50 zaznamov dalej u inej firmy…a ked sa to snazim parovat podla titulov a adries, vysledok je neisty

…v ramci rozhrania RPO som si vsimol, ze osoba je identifikovana aj cez nieco ako “IFO”, nie je to planovany bezvyznamovy identifikator, ale je to vraj nieco ako strojove cislo osoby v registri…aktualne zistujeme, ze ci OR SR, ktory tlaci data do RPO, toto IFO ziskava z RFO a ze ci sa s tym da pracovat ako jednozacnym identifikatorom osoby, ktory nie je postaveny na RC a teda je siritelny, zdielatelny dalej…

Existuje “počítačové číslo osoby” (PČO), ktoré sa v skutočnosti používa ako jednoznačný identifikátor osoby v REGOB / RFO.

Viď. napr. www.minv.sk/?usmernenia&subor=224672 pojem “identifikátor”:


Hoci teda podľa zákona je RČ “je trvalý identifikačný osobný údaj fyzickej osoby, ktorý zabezpečuje jej jednoznačnosť v informačných systémoch”, vzhľadom na chyby v pridelených RČ, bol potrebný “viac jednoznačný” identifikátor, a aktuálne je to PČO. Vzhľadom na absenciu jeho legislatívneho ukotvenia sa však medzirezortne vlastne nemôže používať (priznám sa, nikdy som poriadne nepochopil prečo), resp. “oficiálne” sa používa RČ (alebo RČ v kombinácii s niečím ďalším, napr. meno/priezvisko viď. §3.n.1 z.305/2013), ale “v skutočnosti” sa interne kontroluje PČO.

1 Like

@miso kukaj

1 Like

takze ak tomu spravne rozumiem RC sa nemoze uverejnovat lebo ochrana osobnych udajov a PČO sa neuverejnuje lebo…lebo?
Existuje teda moznost nejak jednoznacne parovat osoby v RPVS? Alebo treba ziadat urady, aby tam ten unikatny identifikator pridali? Ako totiz pozeram, tak pozeram ten vystup z RPVS ale nejake unikatne cislo okrem cisla vlozky, cim paruju akurat zaznamy medzi svojimi tabulkami nevidim

ako pise vyssie @Lubor…v RFO je PCO…je to dostupne v napr. aj v rozhrani RPO…cize napr. pre subjekty z RPO by si vedel identifikovat rovnake osoby a bez potreby RC alebo datumu narodenia a pod., ak samozrejme je to dobre RFO, OR SR a nakoniec v RPO…

…ten retazec a do akej miery su tie data validne akurat overujeme v ramci nasho projketu, nakolko by sme to tiez vedeli vyuzit…

ok akurat ze ja hovorim o RPVS
https://rpvs.gov.sk/opendata/swagger/ui/index#/

neviem ci to prepoja nejak s registrom pravnickych a fyzickych osob, alebo ci priamo do rpvs zahrnu to PCO ale aktualne tam nic take nevidim, teda ziadna moznost ako unikatne identifikovat osoby

Dátumy narodenia - je potrebné počkať do 31.07.2017, do tohto dátumu platí prechodné obdobie - musia všetci aktualizovať údaje, inak budú z registra vymazaný. Čiže po 31.07.2017 by už všetci mali mať KUV aj s dátumom narodenia.

Adresy a tituly sa nevkladajú podľa toho ako sa úradník vyspí, ale podľa toho ako to je na podkladoch (formuláre a verifikačné dokumenty). Úradník iba kontroluje formálnu zhodu. Čiže ak je pri jednej spoločnosti zapísaný s titulom, pri druhej môže byť bez titulu. Záleží od právnika, ktorý robí zápis čo tam uvedie.

Integráciu na RFO pri zápisoch (PCO) sa plánuje, avšak neviem vôbec kedy sa to bude robiť.

Zakaznik toto nevnima ako prioritu, ci?

teraz cisto fakticka poznamka, toto je presne uraz pri nasej skvelej informatizacii
miesto toho aby ked uz raz osoba existuje v nejakom registri nejak zapisana, tak sa pouzije dany zapis, tak tu sa vzdy vytvara zapis podla papieroveho dokumentu a ano, vznikaju veci ako
Jozko Mrkvicka Adresa 1 Bratislava a potom Jozko Mrkvicka Adresa 1 stare mesto Bratislava
alebo
Ing. Fero Mrkvicka Phd a dalsi Ing. Phd. Fero Mrkvicka
opat sa len transformuju papiere do elektronickej formy :roll_eyes:

Faktická poznámka je správna.
Právnici to však vidia naopak: ku každému registru je zákon, v ňom sa presne hovorí čo sa eviduje a aj ako sa to do registra dostane a samozrejme že aj čo sa zverejňuje.
Bude teda treba pomeniť všetky tie zákony a interné procesy…
Alebo je na to skratka - stotožňovanie podľa zákona o eGov.

Pri RPVS je súčasný stav obzvlášť smutný, lebo je to nový register, kde to už od začiatku mohlo byť inak.

1 Like

Ja s vami súhlasím, pozitívne je, že pri RPVS sa od začiatku hovorí o 1xdosť, vrátane integrácie na RFO. MSSR to vníma ako cieľový stav. Chápem to tak, že žiaľ momentálne sú priority inde.

cize ten Siroky, ktory bol teda vraj identifikovany vdaka tomuto registru, tak vlastne nemusi byt on, nakolko register to nevie potvrdit…asi by sme to mali vnimat ako jeho dobru volu a ze sam od seba priznal svoje podiely atd. :slight_smile: