Používate register adries na integráciu do svojich projektov?
V apríli tohto roku som robil malú databázu remeselníkov v kraji a podľa predošlých skúseností s ľudmi, že sú schopný napísať napríklad mesto “Moldava nad Bodvou” aj na 5 spôsobov som hľadal “slovník obcí”.
Jeden bol tu posta.sk/sluzby/postove-smerovacie-cisla ale nie celkom vhodný.
Namiesto “Družstevná pri Hornáde” je “Družstevná pri Horn.”, “Kamenica nad Cirochou” je “Kamenica n/Cirochou” alebo “Hrabovec n/ Laborcom”.
Potom som sa dopracoval k registru adries, minv.sk/?RA_MV ktorý by mal byť ten najsprávnejší.
Z neho používam
data.gov.sk/dataset/register-adries-register-obci
data.gov.sk/dataset/register-adries-register-casti-obci
data.gov.sk/dataset/register-adries-register-ulic
takže som bol spokojný ako budú dáta čisté a správne.
Počas používania mi hlásili nedostatky a niečo som objavil aj sám.
Vyskytujú sa preklepy v uliciach aj duplicitné ulice alebo už neplatné ulice. Preklepy som riešil s obcami niektoré opravili, niektoré sa na to vykašlali.
Duplicitné ulice, alebo už neplatné ulice nakoniec sa zistilo, že obce ich vidia ako ukončené a vo verejnej časti na data.gov.sk je validTo None, takže sa tvári ako platná ulica. Dá sa to overiť cez Pripomienkovanie kvality registra adries slovensko.sk/sk/detail-sluzby?externalCode=ks_333599 kde tie “chybné” ulice nevidím.
Napríklad Michalovce aktuálne platné ulice, validTo je None.
Februároveho Víťazstva, Júl. Fučíka, Júliusa Fučíka, Karola Marxa, Kl. Gottwalda, Klementa Gottwalda, Nám. 26.novembra, Námestie Červenej Armády, Trieda V. I. Lenina
obrázok https://framapic.org/Yqw3m7PBB0S7/NBlb401AoGbB.png
Košice-Staré Mesto aktuálne platné ulice, validTo je None.
Dimitrovovo Nám., Gen. Petrova, Gottwaldova, Leninova, Nám. Febr. Víťazstva
Chybu som nahlásil 4/2019 na minv a posunuli to pre nases, “opravili” to 25.9.2019.
Po oprave z 25.9.2019 sú tieto zmeny v data.gov.sk/dataset/register-adries-register-ulic
-
Prestala fungovať denná aktualizácia, predtým sa aktualizovalo takmer každý deň a dáta za 3 dni spätne. Napríklad zmena z pondelka bola dostupná na stiahnutie v stredu.
Teraz raz za mesiac bol vydaný súbor consstreetname.20190828.csv a consstreetname.20190929.csv
Je možné, že to exportujú ručne, nie je to až tak nevyhnutné. -
Zmenili formát dátumov
stĺpec validFrom a validTo má otočený dátum namiesto YYYY-MM-DD je D. M. YYYY.
Stĺpec effectiveDate ostal v poriadku YYYY-MM-DD.
obrázok https://framapic.org/bkasLOSbBMA1/taSnIdlD3clh.png
Dá sa to programovo “otočiť”. -
Skontroloval som námatkovo nahlásených niekoľko neplatných ulíc a pribudol im dátum ukončenia, takže sa javilo na prvý pohľad ako dobré, ale po importe dát sa objavili duplicitné ulice s preklepmi ktoré majú dávno ukončené a je to takmer v každej obci.
Obrázok https://framapic.org/b0IRrxPK0tWb/T95Pbh0Ufhnb.png
Súčasné dáta sú tak nepoužiteľné. Toto je zásadná vec a bez tohto je register ulíc nanič.
Otázky na vás, používate register adries a všimli ste si tieto chyby?
Mohol by niekto zistiť kedy to konečne opravia do použiteľného stavu, minimálne bod 3.?