Red Flags: WiFi4SK

Ale potom planovany budget musi byt pre vsetkych (aj ked neprejavia zaujem) rovnaky alebo niekde podla poctu obyvatelov alebo ineho jasneho kriteria. TEda bude viacej ktorym sa to poskytne a tym padom toho bude menej alebo bude menej vyziev a rozumnejsich (budget nie je neobmedzeny)

Jody, myslim ze prehanas. mas lokalnu samospravu ( ale ta ma peniaze tiez z dani) a mas nadlokalnu spravu, ktora ma predstavy co je fajn a dava finacne stimuly aby to dosiahla.
Tie samospravy, ktore si to spravia same, tak uz netreba stimulovat, to nie je trest. A tie co to nechcu ani zadarmo zase nemas ako finacne motivovat.
Mozeme skumat co odlisuje tych co uz davno spravili wifi od tych co nie, mozno ide o tych co maju viac penazi, mladsiu populaciu ale z pohladu fondov je to az druhotne. Zlepsi sa pokrytie wifi za nejake peniaze.
BTW problem je ze o projekte sa hovori 6 rokov, keby sa vtedy vypisala jednoducha vyzva, poslali peniaze tak to mohlo davno byt. Tento sposob prace s fondami, ked sa 6 rokov straca cas a potom sa to snazia dobehnut za 2 a menej rokov je sialeny.

je možné získať prehľad o firmičkách, ktoré zarobili na projektovej príprave Wifi4SK? Čo som si guuglil, opakujú sa dve - tri firmy, čo vyúčtovali obci 1000 €. Dosť v porovnaní s tým, že celý projekt je ohraničený 15000€ na jednu obec. Nehovoriac o tom, že tie dokumenty boli asi len copy+paste, veď okrem ceny a názvu obce bolo všetko rovnaké.

Verejnú wifi ideálne wifi6 je treba nasmerovať do obcí, ktoré nemajú pokrytie signálom 3G/4G. Obyvatelia alebo návštevníci takýchto obcí by mohli využiť aspoň lacné mobily s podporou VoWifi.

Biele miesta kde nikdy nebude signál 3G/4G/5G treba pokryť verejnou wifinou.

1 Like

alebo do chudobných oblastí, kde ľudia, najmä žiaci nemajú doma internet/dáta…

1 Like

Áno, tie biele miesta sú najchudobnejšie. Ani 30 rokov sa tam neoplatilo dotiahnuť komerčný signál operátorov, tak to treba pokryť wifinou 6. Mali by to byť obce, kde je infraštruktúra - verejne osvetlenie, ale nie je žiadny signál. Na stĺpoch osvetlenia by boli antény.

A potom turisticky atraktívne oblasti v horách, vysokohorské chaty atď.

Nemala by sa do tych obci najprv na naklady statu dotiahnut optika? Kedysi sa to tak planovalo, nie? Potom si pamatam nejake memorandum ktore Pellegrini podpisoval s operatormi. Tak ak sa nesplnilo tak moze statu tu optiku dotiahnut az po domacnosti predsa.

Na optiku sa nenapoji návštevník, ktorý nemá signal v mobile, lebo komerčnému poskytovateľovi sa neoplatilo stavať stožiar. Wifi 6 má dostatočnú kapacitu pre miestnych aj pre návštevníkov. Naviac hlas na wifi v takomto bielom mieste porieši VoWifi - prakticky tak tvoje číslo funguje aj keď nie je signál mobilného operátora. (Už iba telekom nepodporuje VoWifi)

Ok ja som reagoval na tie chudobne oblasti. Tam treba podla mna dotiahnut optiku priamo do domacnosti a podporit uptake a k tomu samozrejme verejne wifi.