Red Flags: Slovensko v mobile

Podla funkcnych poziadaviek sudim, ze debata o onboardingu bola niekde rozhodnuta. Ak preberu teda nieco od DEUS, tak tam toho moc neostava.

Som zvedavy, ze naco posluzia tie stale trvajuce tance s CBA a alternativami. Niekedy v decembri si povieme, ze “aha, no hej asi sme mohli pred 2 rokmi zobrat DEUS/whatever, ale tak uz sme to zacali kodit no.”

6 Likes

o tomto sa tam niekde písalo ? mal som z textu skôr opačný dojem

Mozno sa pýtam “blbo”, niesom v tomto uplne zorientovaný, ale co je to modul “ePush”? Resp. co to znamená? Co som riesil aplikácie, ktoré integrovali napr. apple push notifikácie, tak na to je viacmenej uz roky hotovy a existujuci robustny system, API a developeri nemaju s touto konkretnou funkcionalitou “vela prace” …

Ano presne to to znamena push notifikacie… ale pravdepodobne to bude asi riesit (teda aspon si myslim) hlavne notifikacie o prijatych spravach do eDesku a to je teraz pri mailovych notifikaciach dost nestastne spravene ze to je naparovane na schranku nie na identitu, tak asi idu vyriesit ten backend prces na subscribnutie sa k odoberaniu notifikacii, alebo sa to mozno ide cele prerobit aj na UPVS neviem…

o toto ziadame MIRRI uz minimalne 3/4 roka, nech sa predstavi roadmapa a nech sa vysvetli ake su kroky, ake krabicky kde maju byt, co maju robit, ktory projektami maju byt delivernute, ake su zavislosti a pod…lebo pozerat sa izolovane na jednotlive projekty cez SU a pod. je nedostatocne…a co take OVMka, ktore do toho prostredia maju zasadit svoj IS

ani ja neviem, co presne ma napr. ten modul ePush robit…a tipujem, ze keby som sa opytal 4 ludi, tak kazdy mi povie nieco ine…ku mne sa v ramci nejakych debat dostalo toto:

  • chcu sa dostat push notfikacie do mobilnej aplikacie
  • neexistuje v ramci UPVS ziadna taka vec
  • chce to byt postavene mimo UPVS
  • ma to byt genericky komponent, aby ho vedel pouzit lubovolny IS VS a OVM pre svoje potreby
    ale co z toho je este pravda to neviem
1 Like

FYI: Mali sme este v auguste stretko k Mobilnemu ID s MIRRI.

Minimalisticky zapis:

  • Oslovili z MIRRI niekolko firiem (myslim 5), ktore by vedeli dodat mobilne id (medzi nimi aj SmartID z estonska). Dostali naspat niekolko ponuk. Tie sa vsak nedaju velmi rozumne porovnavat (ina struktura ceny), cize spravili druhe kolo a vyziadali si to v nejakej strukture. Este bude vraj aj druhe kolo oslovovania firiem (poslal som im tip na wultra.com - robili to pre CZ).
  • MV ma predstavit svoj zamer s mid - (medzicasom sa zvolala PS - MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby - #303 by jsuchal)
  • Podklady maju prijst na riadiaci vybor.

PS. Toto stretnutie este bolo v case, ked nebola podpisana zmluva so slovensko IT.

3 otazky

  1. DEUS im ponukol zdrojovy kod k ich rieseniu, cize by to teraz mali zdarma, preco platit za nieco co uz v state mam?

  2. Ak podpisali zmluvu so Slovensko IT, ten prieskum bol potom kryci manever?

  3. Nie to cele zbytocne ak MV chysta vlastne riesenie? A kym MV pride s riesenim pouzivalo by sa riesenie DEUS.

DEUS riesenie obsahuje asi 2-3 proprietarne casti, ktore zadarmo urcite nie su.

Toto mi nie je vobec jasne, ze co to ma znamenat, spytam sa ich to na najblizsom stretku.

Zatial je riesenie MV obalene ruskom tajomstva, ale z toho co som pocul, tak oni vlastne riesia len NFC ako novy pristup k podpisovaniu a prihlasovaniu, nic ine ich nezaujimalo - pokym sa MIRRI neozvalo. Snad sa na PS dozvieme viac.

1 Like

OK, ale ak tam nie je vendor lock, tak by vedeli obstarat len tie proprietarne casti, nie? Namiesto dodavky uplne noveho riesenia.

Podla mna sa z tohto vychadza, ze DEUS/Posam len posiela ponuku na tie casti, ktore uz stat nema. Ale nerypal som sa v tom, ze ktory modul co robi, len matne tusim, ze jeden ci dva sa daju celkom lahko nahradit resp. zvazit ci ich vobec potrebujeme.

1 Like

Dnes som na MIRRI dostal informáciu, že štúdia k SvM sa má opätovne schvaľovať “koncom septembra” a že “relevantné pripomienky boli zapracované”.

Zajtra je zasadnutie RV kde som oficialne clenom za odbornu verejnost ja. Podla dohody budem zverejnovat veci z RV az po oficialnych zapisoch. Ak niekto chcete, aby som sa tam nieco rozumne spytal, tak piste sem.

Podla zmluvy (ucinna od 1.9.) by mala byt analyza uz hotova a schvalena (zrejme k tomu bude aj RV), je mozne zverejnit tuto analyzu alebo jej casti (priority, funkcie, legislativne poziadavky na zmeny atd.)?

Nebolo by lepsie zacat so Slovensko API a potom uz nejak dosulichat to v mobile?

Hodne nejasne alibsticke formulacie, co kedy bude … vyzera to na nejakeho agile bastarda, nevieme co presne bude za pevnu sumu penazi, kde sprinty su “kvartalne” …

Tie míľniky/interacie tam sú inak popísané, že čo kedy bude.

Len to citam z clanku, tam vidim, ze miD a ePush maju byt hotove do konca mesiaca, co znamena hotove? A ostatne niekedy po februari a ked citam vyjadrenia, tak neviem neviem, nak su to skor moduly ako inkrementy/sprinty, pretoze cele moduly sa odovzdavaju naraz. Je to agile alebo je waterfall alebo “bastard”

Konecne sem pristali zapisy z riadiacich vyborov.

1 Like

celkom zabavne citanie, ale ak som to spravne pochopil tak nemaju k tomu ziadny biznis case kde sa da efektivne vyuzit SVM ?

1 Like