Red Flags: Slovensko v mobile

V kontexte tej pripomienky MV SR, by som im pokojne znizil hviezdiku, mozno aj red flag. Ak MV SR bude mat vlastnu appku, tak aj tych mojich odhadovanych 10% penetracie je odvaznych.

1 Like

Pohral som sa s parametrami, skusil som nastavit take, ktore maju aspon trosku blizsie k realite. Nebol som az taky zly.

30% penetracie na zaciatok, prirastok tak 2%. Vysledna penetracia 46%. Pocet prihlaseni zmeneny na nieco co je blizsie realite som zmenil v zmysle odporucani. A navratnost investicie nam zacala pokulhavat. Zacala sa nam posuvat do vyrazne vyssich rokov. Ak by som mal cas, zrejme by som tam objavil aj dalsie kuzelne parametre.

Este som sa nepohral s takym parametrom, ako je medzirocny prirastok poctu podani. Nechcem byt zly, mozno tomu len nerozumiem, ale budem o 10 rokov podavat viac danovych priznani ako dnes, ked tam mame na pocet podania prirastok nad 5% medzirocne. Ja som si naivne myslel, ze budem moct komunikovat so statom coraz menej. Jedenkrat a dost sa nejako otocilo opacnym smerom? Lebo aj keby som zobral do uvahy, ze budeme rozsirovat sluzby statu, ktore sa budu dat urobit elektronicky, ocakaval by som, ze to minimalne bude vyvazovat znizovanie byrokracie a buzeracie statom.

3 Likes

Počítal niekto koľko by sa ušetrilo času a financií keby eID na OP fungovalo aj mimo slovensko.sk? Všade kde doteraz ručne osobne ďatlujú údaje z OP, ak by ich mohli načítať rovno z OP cez čítačku?

  • odberové centrá na vyšetrenie ručne prepisujú údaje z OP do PC
  • hotely, penzióny, ubytovne ručne prepisujú údaje z OP do PC
  • knižnice ručne prepisujú údaje z OP do PC
  • záložne ručne prepisujú údaje z OP do PC
  • mobilný operátor, banka (jedine 4ka na pošte mala možnosť natiahnuť údaje z čipu bez toho, aby ich opisovala ručne)

Na toto netreba nic programovat, taka citacka sa da kupit a cita tu zonu na zadnej strane OP dole. Zatial som videl, ze to pouzivaju v bankach, na hraniciach a pri testovani v petrzalke. Ono pokial toto nie je uzke hrdlo tak toto nikto neriesi. Recepcna v hoteli tam aj tak vacsinou len tak postava a tychto 20 sekund sa na jej plate alebo spokojnosti zakaznika nijako neodrazi.

OCR čítačka dokladov za 500€ dostanem meno bez diakritiky s veľkými písmenami, nedostanem adresu, takže bieda.
https://citacky-kariet.heureka.sk/f:q:OCR/

USB čítačka čipu z OP za 15€, dostanem všetky údaje ktoré mi štát prikazuje zbierať a ukladať.

V hoteli sa možno nudí a kúpia jej čítačku za 500€, ale v školskom internáte ak v lete príde autobus s turistami/dôchodcami tak to musí ďatľovať ručne a samozrejme pri tom sa robia aj preklepy, alebo zdržiava to.

1 Like

Nieco z toho zoznamu uz riesili Nová legislatíva umožňuje požiadať o občiansky preukaz pre deti slúžiaci ako cestovný doklad, Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

Podla mna uz ano. Ci?
Nestudoval som zakon, ale podla mna uz sa da poziadat aj pre dieta mladsie ako 15 o OP.

Prináša aj množstvo noviniek, ktoré ministerstvo vnútra pripravilo na základe požiadaviek verejnosti.Jednou z nich je možnosť požiadať o vydanie občianskeho preukazu aj pre dieťa mladšie ako 15 rokov.

Aby sme sa posunuli, MIRRI deklaruje, ze to teda idu prerobit, aby dobre bolo. Napisme si teda sem nejake odrazky, aby “dobre bolo”. Za mna:

  • zvazit alternativy (nielen DEUS, ale celkovy pohlad na trh a riesenia a technologie dnes dostupne). Napriklad webauth, ceska appka je postavene na opensource crypto knizniciach.
  • CBA - ten pocet prihlaseni je mimo, bude to podla mna problem v momente, ked spravia normalne prepinanie medzi schrankami. Budu musiet robit kreativne vykazovanie KPI a za prihlasenie vykazovat kazdy klik na inu schranku. Toto asi nechcu robit.
  • CBA - USB citacky - toto treba dat prec
  • doklady v mobile - toto podla toho co sa udialo na RV nie je zrejme, ze na co to ma vobec sluzit. Ak to ma byt vodicak, ktory je “obrazok” a policajt ma s tym posle doprec, tak to nerobme. Resp. treba najst iny usecase.
  • nejasna celkova strategia - MV chysta udajne spustit v 2021 nejaku appku na mobil a nove NFC obcianske. Ak sa tymto bude dat prihlasovat alebo nebodaj nieco podpisovat, tak CBA moze mat tiez problem. Kym sa toto nevyjasni, tak by SvM nemali podla mna pokracovat. Na pracovnu skupinu Lepsie sluzby som uz par tyzdnov dozadu eskaloval, ze tuto temu treba riesit urychlene.
  • mali by ist prikladom a minimalne spravit to, co nova vyhlaska MIRRI (z dielne BRISK) prikazuje pre uplne vsetky projekty.

Nejake dalsie napady? @rotteast pripadne @ObcanSK alebo @DusanM

2 Likes

za mna je toto problem, ktory treba vyriesit…o tom projekte MV SR sa nevie skoro nic

toto treba triezvo zhodnotit…ak na to nie je use-case, tak nech sa to teraz nerobi…dalsi rozmer je, ze by to teda bolo len pre uzemie SR platne + EU v tomto tiez robi nejake kroky

K tomuto bodu len jeden maly komentar. Za doklad v mobile mozme povazovat napr. aj vakcinacny preukaz alebo podobne typy dokladov - rozne potvrdenia, preukazy na vsetko mozne (rybarsky listok, polovnicky preukaz) a podobne. Pripadne aj rozne potvrdenia o platbach atd. Proste vsetko co si clovek vacsinou nechava v penazenke.

Disc.: Suhlasim, ze ak to nebude akceptovane kontrolnymi organmi nema to tam vobec zmysel. Uvazoval by som vsak nad tym ako platformou pre OVM, ktora im umozni obcanovi vystavit “nejaky preukaz” v digitalnej podobe.

Tejto casti ja rozumiem, dokonca som za. Ale CBA je postavena myslim na vodicakoch/OP.

podla mna je tam vsetko to MV je krucialna zalezitost, len doplnim na zvazenie

  • CBA - nielen pocet prihlaseni celkovo ale zrealnit aj podiel SVM na vsetkych prihlaseniach a zrealnit ocakavane rocne prirastky
  • CBA - zrealnit ePN, bude to naozaj takto dostupne?
  • CBA - vychadzat z udajov DCOM (pokojne nech sa zohladni ze SVM je pre celu statnu spravu, ale DCOM by mal dat nejaky zakladny pohlad, pripadne aj poucenie co treba urobit lepsie ako DEUS)
  • Alternativy - okrem MV vyriesit aj co s DCOM appkou (pohlti sa? zrusi sa?, myslim ze staci jedna takato app)
  • Co vnimam ako velky problem DCOM je ze ako keby zaspali. Dali produkt na trh a odvtedy nevnimam ziadne aktivity na adopciu riesenia (mozno ho uz ani sami nechcu :slight_smile: ). Cize aj ked len okrajovo spomenut co sa urobi pre adopciu (ATL, BTL kampane, praca s cielovymi skupinami) SVM u cieloviek. Napr. pre starsich obcanov videl som projekt na ich vzdelavanie od MIRRI tak im rovno ponuknut moznost instalacie alebo nieco podobne.
  • Tiez ohladom adopcie aj ked nepriamo, ak konecne donutia FR SR dorucovat do schranok na slovensko.sk, tak si vedia navysit pocetnost, kedze presmeruju velke mnozstvo pouzivatelov na slovensko.sk a vedia to aj napocitat, tie statistiky musi financna sprava evidovat.
  • Bolo by dobre povedat strategiu co so statnymi aplikaciami dalej. Bude si kazdy minister robit vlastnu? (nemyslim teraz jednorazove PR appky za 10 000)
1 Like

Na toto dava jasnu odpoved nova vyhlaska MIRRI (z BRISK). Je to zakazane pokial nemame responsive web, api, existuje appka na trhu alebo mirri nedalo vynimku. Uz by som tuto temu milionty krat neotvaral :smiley:

1 Like

Pridam z mojej oblasti : preukaz zdravotneho poistenia

Co mas na mysli “akceptovane kontrolnymi organmi” ? Policajt/kontrolny organ nemoze z principu verit zobrazenemu obrazku v aplikacii na cudzom zariadeni ( lebo mu zobrazim pekne naformatovany obrazok cohokolvek ).

Ma to zmysel, ak kontrolny organ bude mat moznost rychlo overit platnost toho dokladu na vlastnom zariadeni. Bud online alebo cez elektronicky podpis.

Musi to byt rychlejsie ako vytiahnutie plastovej karticky a preukazanie sa touto kartickou.

Teraz spat ku tomu preukazu zdravotneho poistenia. NCZI pripravuje povinnost pouzivat obciansky preukaz na preukazovanie pritomnosti pacienta u lekara. U lekara budeme zadavat BOK, v lekarni by to malo ist bez pouzitia BOK. Zatial som u ziadneho lekara tieto zariadenia nevidel Stránka neexistuje - ezdravie

Tento sposob si jednak vynuti vydanie obcianskych preukazov pre deti, prevydanie pre dochodcov, preukazy pre cudzincov …

Navyse to vydanie receptov v lekarni iba pomocou obcianskeho skomplikuje dnesny stav, ked mi staci dat niekomu karticku poistenca a on mi donesie lieky. Realny priklad su rodicia, jeden je s dietatom u lekara a druhy cestou domov z prace vyberie pre dieta lieky.

Bolo by idealne, keby bolo mozne pouzit mobil na tieto ucely mobil

  • rodic by mal vo svojom mobile preukazy svojich deti
  • syn svojej babky ( pre ucely vyberu liekov )
  • pacient by tym mobilom preukazoval svoju pritomnost u lekara

Stale vsak plati : Musi to byt rychlejsie/jednoduchsie ako pouzitie karticky

  • t.j. hovorim NIE pre push-notifikacie a preukazovanie sa pritomnostou odklikavanim v aplikacii na vlastnom mobile
  • t.j. hovorim ano pre NFC, pripadne nejaku formu ciaroveho kodu

V pripade pouzita NFC pre tieto ucely by bolo mozne nalepit NFC-chipy na existujuce preukazy poistencov, pre tych co nechcu/nemozu pouzivat inteligentny mobil.

Ak to ma mat zmysel, tak by bolo velmi vhodne predbehnut/stopnut aktivity NCZI v distribucii tych citaciek obcianskych. Inak to zbytocne predrazi implementaciu na strane poskytovatelov zdravotnej starostlivosti ( teraz citacky preukazov, potom citacky mobilov ).

Okrem priamych uspor na za preukazy pre deti a prevydanie pre dochodcov, by taketo pouzivanie mobilu vyrazne zvysilo pouzivanie aplikacie “Slovensko v mobile”. napr. 3 miliony receptov mesacne / 1% pouzivatelov => 30tisic pouziti mesacne.

Toto by malo byt riesitelne na par klikov elektronickym “splnomocnenim”/“suhlasom” na dany ukon pre kohokolvek. Idem po lieky pribuznemu? Ten to moze vopred zaznacit.

Dokument v mobile urcite nie je jeho sken, nech je to napr. QR/ciarovy kod podpisany vydavatelom, bude ho mat len ten kto ho chce takto mat a preukazovat sa nim. ANo nemoze si kazdy stat vymysliet, len svoju implementaciou a prides do Rakuska a poslu Ta s tym kade lahsie, tak ako sa dohodol DGC, tak sa daju dohodnut doklady, kym nie je taka sdohdoa v ramciu EU, tak by som to nedoporucoval robit. SKeny neioktori ludia maju aj dnes v mobile, nei je to vsak na oficialne kontroly,

1 Like

Mne je jasne, ze je to riesitelne. Akurat, ze navrhovana implementacia ide z jedneho extremu ku druhemu.

Dnesny extrem je Bezpecnost ziadna : Na vybratie liekov, potvrdenie pritomnosti u lekara staci rodne cislo (t.j. takmer nic ). Lekarensky system na zaklade RC urobi tri requesty ( do kazdej ZP ) a dostane zoznam nevydanych liekov. Zurnal pristupov eZdravie v NCZI o tychto citaniach neeviduje nic.

Planovany extrem je Nieco mat: Na vybratie liekov bude potrebny obciansky preukaz a na potvrdenie pritomnosti u lekara bude potrebne aj stlacit OK, pripadne zadat BOK. Na riesenie standardnych zivotnych situacii, “sato” v novom rieseni nemysli. Coho dosledkom je komplikovanie zivota obcanom a tiez zbytocne vydavky napr. na tie obcianske preukazy pre deti.

Este by malo byt ci ide o jednorazove/trvale splnomocnenie. Domysliet ako ho zrealizovat aj bez obcianskeho s chipom … a vela dalsich drobnosti. Riesenie existuje ( ak “sato” chce ).

1 Like

Ak by som mohol dať zopár myšlienok, tak by som odporučil aktuálne:

  • urobiť reálnu identifikáciu slabých miest súčasného stavu (minimálne SWOT analýzu alebo PEST analýzu)
  • urobiť biznis a technickú analýzu súčasného stavu (detailnejšie súčasného ekosystému eGOV - tak spoločných komponentov ako aj agendových a ich potrieb - nakoľko je veľa vytvorených paralelných riešení voči spoločným komponentom, ktoré aktuálny proj.zámer SiM veľmi nerieši, nie sú tam tieto veci ani spomenuté - napr. mob.aplikácie ktoré boli urobené v OPISe, aké sú s nimi skúsenosti, čo boli problémy prečo neboli úspešné alebo čo bolo naopak dobré a ľudia majú radi.
  • urobiť aj prieskum vecí, ktoré ľudia dnes využívajú voči štátu aj od komerčných poskytovateľov a teda či sa nenaruší trh, resp. ako doplniť tieto veci alebo ich podporiť a rozšíriť, ak sú to dobré veci
  • ja by som odporúčal lepšie zapojenie partnerov na projekte, aby boli motivovaní a mali aj budget v projekte - t.j. aby si na “svoju stranu” úprav nemuseli hľadať zdroje niekde mimo a boli aj motivovaní riešiť si svoje problémy (agendové)
  • pokúsiť sa urobiť s tej aplikácie nie len notifikačné centrum a úložisko obrázkov, ale naozaj centrum služieb pre občanov a podnikateľov (t.j. aby mohli jednoduché služby VYBAVIŤ PRIAMO CEZ MOBIL),
  • doriešiť aj platby za služby a úhrady štátu, vidieť svoje salda ak niekde sú v úradoch, dane, poplatky a pod.
  • zdieľanie dát o sebe / medzi aplikáciami (napr. deti / rodičia / príbuzný / zamestnávateľ), nahliadanie do svojich spisov pri konaniach a MyData koncept … čo s tým SiM?
  • cudzinci a SDG ako ich chceme implementovať do SiM
  • možnosti využitia aplikácie nie len na eGOV služby, štát predsa poskytuje aj kopec iných služieb a možno sú aj zaujímavejšie pre mobilné riešenie - chatcentrum a chatboat s úradníkom k nejakej agende, dneska sa robia papierovo štátne poukazy (vzdelávací, športový, kultúrny) čo s tým? hlasovanie a ankety pre štát

Cital som si tento post Verejné pripomienkovanie národného projektu „Slovensko v mobile“ - #285 by MilanK

Do nakladovej casti CBA urcite este patria naklady na strane UPVS, ktore su potrebne pre prislusnu funkcnost SvM. To znamena ak sa pocitaju prinosy z poctu prihlaseni na slovensko.sk a pre tento prinos musi byt okrem SvM realizovana uprava UPVS, potom naklady na tieto upravy aj ked nie su sucastou projektu SvM musia byt v CBA na strane nakladov. Podobne aj pre dalsie funkcionality.

1 Like