Red Flags: Register mimovládnych neziskových organizácií (MNO)

Len tak zľahka pripomienky “el. službe výpis z RMNO”:

  • elektronická služba NIE JE elektronický formulár, UX tohto elektronického formulára je slabý, nie je pri ňom dodržaný ani dizajn manuál, je tam kopa totálnych zbytočností, používateľovi to slabo pomáha realizovať službu
  • načo je položka “Predmet”? mám tam písať nejaké pozdravy pre MV?
  • prečo mám možnosť editovať “Žiadateľa” keď som prihlásený a autorizujem to mojou identitou? prečo tam vôbec je časť “Žiadateľ”, keďže kto presne žiada sa dá prečítať z autorizačných údajov? čo presne sa stane ak tam vypíšem vymyslenú osobu? alebo inú reálnu osobu ako som ja?
  • žiadateľ má podľa zákona zadať adresu trvalého bydliska, avšak z názvov položiek “štát/okres…orientačné číslo” to nie je jasné, v pohode žiadateľ zadá korešpondenčnú adresu
  • načo sú v popise žiadateľa aj “nepovinné” údaje? nie je ich podľa GDPR zakázané spracúvať? použijú sa niekedy na niečo? špeciálne načo sa použije telefón a email?
  • prečo musím vedieť práve IČO org. ktorú hľadám? - dnes snáď štandard je autocomplete podľa hociktorých vyplnených parametrov
  • bug report: keď som zadal platné IČO org. ktorá nie je v registri, “vyhľadanie” trvalo neúmerne dlho a vo výstupe vyhodilo nezmyselné “undefined” položky, keď to vyberiem, vyskočí “Error (RMNO003)”
  • položky “vrátane údajov org. jednotiek” / “bez údajov org. jednotiek” nie sú dva samostatné check-boxy, ale výber z dvoch možností (radio button)
  • položka “Dňa” je zbytočná, čas podania je jasný z okamihu autorizácie
  • ako si viem nechať elektronicky spraviť potvrdenie, “že v registri zápis nie je”? (viď. §5 ods.5 z.346/2018)
  • prečo nie je možnosť priamo zaplatiť? tuším to zákon o eGov tiež vyžaduje, nie?
  • prečo je vyžadovaný KEP? absolútne postačuje autorizácia klikom, KEP je na toto overkill
  • aké prílohy mám nahrať? nie je k tomu žiadny návod
  • rozpracované podanie sa automaticky ukladá do priečinku “rozpracované” (t.j. aj keď nekliknem na “Uložiť do rozpracovaných”)
  • prečo nemôžem odoslať podanie bez vyplnenia “povinných” položiek? v papierovej forme môžem uviesť čo chcem (ale chápem že toto je moja obsesia)
  • prečo nie je možné dostať odpoveď na žiadosť synchrónne?

Ako bonus: kam sa doručuje výpis ak nemám aktivovanú el. schránku na doručovanie? Čo o tom hovorí zákon o eGov?
Bonus 2: zákon vyžaduje zadať v žiadosti aj “dátum narodenia” žiadateľa - §5 ods.4/5 z.346/2018, avšak táto položka vo formulári povinná nie je, evidentne to aj tvorcovi formulára pripadala haluz

Dnes 23:00 to funguje dokonale:

Server Error in ‘/rmno’ Application.

The resource cannot be found.

Description: HTTP 404. The resource you are looking for (or one of its dependencies) could have been removed, had its name changed, or is temporarily unavailable. Please review the following URL and make sure that it is spelled correctly.

Requested URL: /rmno/pages/pages/search.aspx

Funguje adresa https://ives.minv.sk/rmno/

Pri organizaciach su k dispozicii uz aj dokumenty - stanovy, zmeny v stanovach a pod.

2 Likes