Red Flags: Digitálne vybavenie škôl

Možno existuje, možno nie. Keď to nie je zverejnené, akoby neexistovalo. Veď aj spomínaný Program informatizácie školstva do roku 2030 bol zverejnený až dlho po dokončení a schválení, nechceli ho zverejniť. Z celého postupu mám pocit, že ministerstvo školstva funguje v utajení, ako ministerstvo obrany. Len neviem, či bráni záujmy žiakov, učiteľov, alebo lobistov.

Prečo sa v tom dokumente píše, že štandardom digitálneho vybavenia je licencia Office365? To dáva zmysel ako diel skladačky. Centrálne úložisko viki.iedu.sk sa potichu spojilo s Riam kontom ministerstva pre všetých učiteľov (a potenciálne aj všetkých žiakov) a to je konto Microsoft365. Ďalej je veľký tlak na to, aby dištančné vzdelávanie prebiehalo jednotne cez MS Teams, bez ohľadu na to, že niektoré školy viac používali iné násroje. Ďalej veľa vzdelávaní pre učiteľov prebieha práve cez MS Teams a Office365. Nevidel som zrealizované porovnanie nástrojov a transparentnú verejnú súťaž pre nákup licencií.

Školský digitálny koordinátor (nová pozícia v škole) je metodik-učiteľ, ktorý má na starosti digitálnu transformáciu školy. Dobrý nápad, ktorý sa mal realizovať už dávno. Zastali sme na začiatku. Hlavný problém je nedostatok kvalifikovaných učiteľov (informatiky), preto digitálny koordinátor je vo väčšine prípadov ne-informatik, ktorý sa chce naučiť niečo z informatiky. Preto sme v úvodnej fáze “informatizácie”, v lepších školách v druhej fáze “digitalizácie”, ale “digitálna transformácia” je pre slovenské školy hodne vzdialená méta. Keď si dám dohromady Program informatizácie školstva do roku 2030 a školského digitálneho koordinátora, tak dostanem “Microsoft koordinátora”. Sarkasticky by som povedal, že za chváľu sa učitelia na dištančnej porade budú povinne hrať Minecraft.

Súhrn dokumentov k informatitácii školstva je vo vlákne: Informatizácia a digitalizácia školstva

Chýba tam otvorenosť, platformová neutralita, efektivita využitia verejných peňazí. Čo s tým chceme urobiť?

3 Likes