Red Flags: Centrálne obstarávanie licencií a licenčnej podpory pre vybrané služby PaaS vládneho cloudu

to nejde o zatracovanie :slight_smile: ale o nepochopenie motivatorov a obmedzeni. Ale este mi nie je jasny pojem “prietokovy ohrievac” v tomto kontexte. V krcmach sa hovori ze nikto talend nechce, ale to moze byt dane aj faktom ze s nim nemaju skusenosti, budu musiet vyskolit ludi a ziskat potrebne know how ale marzu za predaj ziska niekto iny. Ale ak je pouzitie natolko efektivne a ma dostatok nastrojov aby aspon dodatocne priniesol efekt, tak to nemusi byt problem. Ale na druhej strane to moze byt skutocne len marketing, talend nie je ani market leader a na zaklade toho co som o nom cital ani nie som uplne presvedceny ze ide o dobry nastroj na tento ucel ( teda na prepajanie rozsiahlych heterogennych systemov v roznych domenach a pod roznymi dodavatelmi). A to ze generuje kod na pouzitie je take “velmi marketingove” :), instinkt mi hovori ze v takomto pripade istota je skor market leader Informatica, navyse ETL co je silna stranka Talendu je skor na fazu migracie, nikto nema snahu dlhodobo mat data v “zbordelizovane”. Ale nechcem sa hrat na “google experta” tak zdoraznujem ze ide o moj “dojem” nie argumenty.

necital som diskusiu vyssie…spisem len, co ja viem o tom a dalsich suvislostiach

  1. ziadna PaaS sluzba neexistuje…to ze take nieco je zapisane v katalogu sluzieb vladneho cloudu je vlastne chyba

  2. v ramci studii, ked mal niekto planovane vydavky na MDM a podobne veci, tak mu bolo zo strany UPVII/MIRRI povedane, ze si nema budovat nic vlastne, ale ze bude mat povinnost pouzit PaaS sluzbu pre MDM, ktora bude k dispozicii, napr. takto bola usmernena SP

  3. niektore OVM automaticky ratali, ze pouziju PaaS sluzbu a zdarma, cize nemaju ziadne vydavky planovane vo svojom projekte, napr. taky UVZ

  4. kedze neexistuje PaaS sluzba, tak sa obstaravaju subskripcie vo forme ramcovky. V ramci ramcovky teda si MIRRI kupuje potrebne subskripcie pre zabezpecenie prevadzky CSRU + ramcovka je teda moznost pre tie OVM, ktore chceli pouzit PaaS sluzbu pre MDM si nakupit subskripcie, aby mohli zacat implementovat projekty a nemuseli cakat na PaaS sluzbu. Ale teda museli na to mysliet a vyclenit si na to peniaze v studiach a nasledne v projektoch

  5. v ramci projektu CIP ma byt implementovana PaaS sluzba pre MDM za cca 2,5M EUR. Projekt CIP sa este nezacal

abstrahujem teraz od Talendu…skor mam uvahu, ze CIP deliverne nieco v case, co uz mozno ani nebude treba, resp. aky dodatocny naklad to vyvola, ked niekto zaveli rozkaz, ze treba zacat pouzivat PaaS sluzbu z CIP a teda ci uz toto VO pokryva aj potreby pre CIP a jeho delivery

1 Like

To je ina tema, centralne moduly. A tu karneval este len pride, ale to je opakovanie problemov OPISu, len v zlozitejsich podmienkach. V studiach sa na to nedali vyclenit peniaze, v projektoch to musia kalkulovat v risk budgete, ak to neurobili tak to skonci zle.

Je to dane tym, ze nemaju ludi, ktory by sa venovali kvalite dat a nechcu si priznat, ze v nuich maju slusne povedane “bordel” a nechce sa im ho riesit. Ak zakaznik ma 5 systemov, kazdy svojich uzivatelov a kazdy tvrdi, ze tie jehoi su prave tie dobre (no ani jedne ich nema dobre), tak radsej ako robit poriadok, tak im sa vidi, ze radsej do toho nevrtat. Bez kvalitnych dat, ziadna datova integracia nema zmysel a kvalitne data budu, le ak budu kvalitny ludia a budu mat k tomu odpovedajuci tool (ktory sa stale moze robit na mieru a poc castiach), ale vidiet pravu, je pottrebne a zatvarat si oci pred nou asi nie je to najlepsie. JAsne, ze Talend nie je jediny, ale patri do TOP5. No, ale na co kupovat Mercedes, ked chodime na bicykli.

poznas konkrektnu instalaciu talendu? ake su skusenosti z nasadzovania a ake s prevadzky?

Na Slovensku neexistuje realna Case study (ja poznam len pokusy s produktom), ale kedze vo svete je ich na mraky (tak urcite okrem dobreho marketingu, maju urcite svoj zmysle, pretoze by ich tolko nebolo): https://www.featuredcustomers.com/vendor/talend/case-studies

urcite ano, ale tu hovorime o potencialne najvacsom moznom integracnom projekte na slovensku.
A z minulosti mame priklad ked ako zakladny bus pre spravy niekto zvolil bizztalk co ma tiez mraky casestudy a nebol to dobry napad

Je to v prvom rade o ludoch na strane statu, zakaznika a dodavatelov, nie je to v provm rade ci je to Talend, Informatica, Oracle ci Open source varianty ci dokonca len vlastna tvorba. Niekto rozhodol, bavit sa dalsi rok o tom ci nie je lepsi variant, tak to sa bude dat aj o rok aj o dva: Najhorsie co moze byt kazde dva roky menit rozhodnutia a smerovanie.

takto postavene ano, debata o tom ci je to fajn je skutocne akademicka. rozhodnutie padlo a je dobre ze sa aspon nieco pohne, este dokupit hw do cloudu a zacat riadit centralne moduly v krizovom rezime kde je nutne odstranovat prekazky a nie ich vytvarat.

Ze dokupit hw do cloudu :smiley:

Prave som sa docital, ze smahom ruky znizili v Tajove odhadovane naroky na Fabasoft o dvetisic vcpu. Len tak, asi sa aj im uz tych povodnych 5875 vcpu zdalo vela. Toto znizenie je mimochodom patina celeho Tajova. A na zaklade takychto ciselok z excelov tu nakupujeme hw.

Netreba nic nakupovat. V prvom rade by mali okamzite zacat fakturovat OVM za sluzby vladneho cloudu. To by bol fukot, ako by sa hned cloud vyprazdnil nebolo by treba ziadne obstaravanie enterprise-grade hw do cloudu. Na tom facepalmuje cela komunita, co tu stava privatne cloudy. A snad ked tu mame dnes v hybridnom cloude certifikovane privatne IaaS sluzby, tak sa uz nemozeme ani tvarit, ze to neexistuje (ako pred rokom).

1 Like

A co je presne ten use case, na ktory OVM potrebuju Talend, resp. na ktory je potrebny pre prevadzku CSRU? Vieme?

Kvalita a cistenie dat (na to musia mat ludi, Talend je len tool kt. im to umozni, ak nemaju a nebudu to robit, tka nema zmysel) plus datova integracia medzi systemami

Obstarko oprava https://www.uvo.gov.sk/vestnik/oznamenie/detail/474171

IV.2.2) Lehota na predkladanie ponúk alebo žiadostí o účasť
Namiesto:
Dátum: 27/11/2020
Miestny čas: 10:00
Má byť:
Dátum: 11/12/2020
Miestny čas: 10:00

image