Reálne skúsenosti s GreenPassom a aplikáciou

Podeľte sa so svojimi skúsenosťami s využívaním slovenskej GreenPass appky!

1.7. začalo platiť nariadenie o digitálnom covid preukaze EÚ. Súčasne bola na Slovensku aj spustená aplikácia GreenPass, ktorá slúži na uloženie takýchto certifikátov v digitálnej podobe. Napriek tomu, že už ubehol viac ako mesiac, zatiaľ sme zo strany štátu nevideli žiadne vyhodnotenie jej používania.

Skúsme si spraviť aspoň menší prieskum v našej facebookovej a platformovej bubline -

Budeme radi, ak nám v tomto vlákne, alebo diskusii na Facebooku bližšie popíšete vaše skúsenosti s využitím tejto appky, pri akej príležitosti ste ju použili (napríklad pri prekročení hraníc, pri vstupe na podujatie a podobne) a ako prebiehala kontrola certifikátu.

Alebo namiesto štátnej appky používate alternatívnu aplikáciu?

Alebo ste sa stretli s tým, že sa vyžaduje len papierová verzia covid certifikátu?

Za všetky odpovede ďakujeme!

Dajte nám vedieť aj v ankete na Facebooku - Redirecting...

Appka je jednoduchá na použitie, využil som ju len raz - pri prechode AT-SK hraníc. Policajt sa pozrel, prečítal (nenačítal však QR kód) a pustil nás všetkých ďalej.

Zdravim,
zopar cisel za SKIT som tu uz posielal v inom vlakne. Pridam par aktualnych. Aplikacia ma momentalne zhruba 860k aktivnych pouzivatelov. Zhruba polovica z nich bola aktivna v poslednych 7 dnoch:

Co sa tyka rozlozenie uzivatelov tam jasne vedie Android - takmer 2/3 pouzivatelov:

Detailne vyhodnotenie pouzivania aplikacie aktualne pripravujeme a budeme v najblizsich dnoch komunikovat. Mozno taka pikoska, druhou najcastejsiou lokalitou kde sa aplikacia vyuziva je Taliansko. Usudzujeme, ze v Taliansku je preukazovanie sa DGC vyzadovane striknejsie ako momentalne na Slovensku. Ak mam byt uprimny, osobne by som bol najradsej pokial by to tak aj ostalo.

Pridam este moju osobnu skusenost. DGC som vyuzil v PDF formate ked som ho prikladal ako sucast registracie pri vstupe do Chorvatska. Potom mi stacil na chorvatskych hraniciach pas a pravdepodobne na zaklade toho sa chorvatom vsetko nacitalo. Na slovenskych hraniciach som bol kontrolovany pri navrate a overenie QR prebehlo mne aj mojej manzelke bez problemov.

Samozrejme aj v SKITe budeme radi za akukolvek skusenost, pripadne podnet na zlepsenie. Tuto diskusiu budeme urcite pozorne sledovat, podobne ako sledujeme vsetky komentare na storoch, pripadne dalsie diskusie.

Prajem vsetkym pekny den!

5 Likes

Toto su dobre stats. Aktivna znamena, ze si ju pouzivatel aspon raz spustil vsak?

Viac-menej, je to definovane takto:

An active user has engaged with an app in the device foreground, and has logged a user_engagement event.

2 Likes

Este by som doplnil mozno Milana, ze postupne aplikaciu updatetujeme a rozsirujeme o nove funkcionality.

V najblizsej dobe sa mozete tesit na:

  • Pravidla - aplikacia podla aktualne platnych pravidiel ukaze ci je test resp. ockovaci certifikat validny.
  • Automaticke stahovanie - ak tuto funkcionalitu user povoli, pri starte aplikacie mu zobrazi pripadne nove certifikaty automaticky

Ak je nejaka funcionalita, ktoru by ste si velmi zelali a bude to davat zmysel, dajte nam tip, vieme pridat do backlogu.

Tu su stats z CZ.

https://twitter.com/NAKIT_sp/status/1422589155478024196

Ja som nemal dovod si instalovat aplikacii, Som poistencom ZP, autoamticky mi tam prisiel certifikat, pouzil som ho 3x pri prechod cez hranice a konstatujem, ze nic co sa tyka GDC nepotrebujem a dostal som bez ziadne aktivity, pretoze appku ZP som mal uz davno predtym

To su unikatni users? Je mozne zistit, kolko ludi ma aj stiahnuty DGC do app?

Ja mam app od ZP. Zaujimave by bolo porovnanie, ktore aplikacie alebo ine sposoby sa realne pouzivaju na ucel preukazania DGC. Pretoze vela ludi ma apku ZP a nemusi ju pouzivat na preukazovanie DGC a na druhej strane moze mat vela ludi stiahnuty green pass a tiez v nom nemusi mat stiahnute DGC.

Cestoval som do Chorvatska 1. 7. 2021 nad ranom a uz sa presne nepamatam, ci Green Pass uz fungoval, kedze sa mal oficialne spustat az v tento den. Kazdopadne som si radsej zvolil PDF variantu, ktora uz bola v tom case funkcna. Ked som ale absolvoval celu torturu s overovanim a nechal si poslat dane PDF do mailu, tak neprislo (resp. prislo az po cca. 20-30 minutach - a to bolo o 1 hodine rano). Pre istotu som si ho este aj stiahol z webu. To sa ale ukazalo ako prekazka, kedze dane PDF bolo v tomto variante (stiahnute z webu) zaheslovane a potreboval som ho uploadnut do Chorvatskeho formularu, kde by sa takemu dokumentu isto nepotesili. Po tych cca. 20-30 minutach prislo aj PDF do mailu, ktore zaheslovane nebolo (vynara sa otazka, preco jedno bolo a druhe nebolo zaheslovane). Kazdopadne, ani pocas cesty tam, ani pocas cesty nazad, nikde nikto nic nekontroloval. Teda som uplne zbytocne poskytol NCZI a UVZ SR (a bohvie komu vsetkemu to zase poskytli oni) svoj e-mail a telefon. Doteraz mi nie je zname, ci je dostupna aj nejaka varianta bez poskytnutia tychto udajov. Vo vysledku teraz musim absolvovat torturu v zmysle GDPR, aby som ich donutil tieto udaje (e-mail a tel. cislo, ostatne udaje su mi ukradnute) odstranit. A obdobne aj s Chorvatskou protistranou.

@MilanK, @pmirossay:

Pani, vidim ze mate inside info, tak mam 2 otazky:

  1. Je appka uz dostupna aj pre Android bez GMS - t.j. Android bez Google Play Store, resp. bez Google Play Services. Davnejsie som v mediach postrehol info, ze sa chysta verzia aj pre Huawei App Gallery, ale dalej som o tom uz nepocul. Rad by som teda vedel, ci je appka dostupna aj pre cisty Android - AOSP, napr. ako APK na stiahnutie z webu prevadzkovatela.

  2. Vidim, ze mate aj nejake grafy, tak by ma zaujimalo, odkial mate tieto data. Je to len nejaka analytika nad access logmi, resp. query logmi z DB alebo je to plnotucna telemetria (a nebodaj este je do toho zatiahnuta aj nejaka 3. strana)? Ak je to telemetria, je riesena ako opt-in alebo opt-out? A da sa tento suhlas udelit/odobrat (aj ked odobranie, resp. opt-out nieje z hladiska GDPR koser) este pred tym, ako sa realne nejake data odoslu?

Dakujem.

My s @MilanK pracujeme v SKITe, takze mame pristup k statistikam vo firebase :wink:

  1. Appka je uz dostupna na Huawei App Gallery - GreenPass. Z nasho webu sa APK stiahnut momentalne neda, ale nevidim to ako nieco, co by nemohlo byt pristupne.

  2. Su to zakladne analytics vo Firebase k aplikacii. So ziadnymi uzivatelskymi datami nepracujeme.

Appku som si stiahol hned ako bola dostupna, podla navodu som si rychlo aktivoval a pridal svoje potvrdenia, s tym problem nebol.

Appku som odvtedy nepouzil, ajked sme boli na dovolenke z nasledujucich dovodov:

  • Akonáhle som zistil, že existuje možnosť si vytvoriť Covidpass vo formáte kompatibilnom s Wallet app (https://www.getcovidpass.eu), s priatelkou a kamaratmi sme si to vytvorili a pouzivame to

  • Neviem si predstavit, ze by som na letisku, alebo pri rychlych kontrolach, kde mam plne ruky, este hladal nejaku appku, riesil “brightness” ak nevedia precitat QR kod a podobne, v tomto je ta aplikacia nesikovna

  • Viem si predstaviť, že do appky integrujete aj homescreen widget, kde sa bude zobrazovať QR kód, to by mierne zvýšilo usability

Vyhoda Wallet passu je:

1. Integrácia do systému, bez potreby aktivovania app → je možné do passu pridať lokácie, v ktorých sa bude “objavovať” automaticky na lockscreene
2. Walletpass sa automaticky zobrazí a nastaví sa systémovo max brightness a tým pádom odpadajú potencionálne problémy s načítaním QR kódu z obrazovky
3. Je možné pass updatovať cez push notifikácie (to pravdaže cez generovaný pass nejde, preto som od začiatku navrhoval, aby sa vytvoril systém na generáciu passov a bol “live”)

@pmirossay:

Dakujem za objasnenie. Ak by to teda bolo mozne, tak rad by som navrhol zaradit do backlogu aj verziu appky formou APK balicka, co ja osobne povazujem za prijatelnejsiu variantu ako nutit uzivatelov pouzivat uzavrete ekosystemy 3. stran. Navyse by to mohlo v buducnosti posluzit aj ako precedens pre ine “statne” appky.

Stale patram ci mi nieco unika, ale na co potrebujem dalsiu aplikaciu na zobrazenie PDF suboru?
Je tam nieco extra co pdf viewer nevie? Alebo je tam este nejaka dalsia funkcionalita?

Import z nczi po zadaní kódu je celkom ok feature. A keď pribudne ešte aj automaticky update certifikátov tak to bude fajn.

Apropo mobilné appky: Máme niekde popísané open api smerom na nczi?

Zdrojáky niekde budú?

Kontroloval niekto váš GreenPass? Ako to prebiehalo? Ak ste tak ešte neurobili, dajte nám vedieť Vašu skúsenosť!

Na náš príspevok o používaní aplikácie GreenPass, ktorá slúži na uloženie digitálnych covid preukazov EÚ, reagovalo mnoho z vás. Ďakujeme všetkým, ktorí ste sa podelili o skúsenosti.

Tento raz by nás zaujímalo, či ste už aplikáciu využili pri kontrole (či už na hraniciach, na kultúrnom podujatí a podobne).

Ak totiž GreenPass nie je načítaný overovacou aplikáciou, kontrolór nemôže vedieť, či nejde o podvrh, napr. iba obyčajný obrázok.
Ak nie je takto overená totožnosť, kontrolór nemôže vedieť, či človek neukazuje platný GreenPass niekoho iného.

Dajte nám reakciou na našom Facebook statuse vedieť, ako to bolo vo Vašom prípade.

Načítali appkou a overili totožnosť cez občiansky preukaz/pas?
GreenPass si načítali overovacou appkou?
Ukázali ste len GreenPass na Vašom mobile/papieri?
Nikto to nechcel ani vidieť?
Iné?

Budeme radi, ak nám aj naďalej v komentároch tu na Platforme bližšie popíšete, ako prebiehali kontroly Vašich certifikátov.

Za všetky odpovede opäť vopred ďakujeme!

iba vizualne.

@pmirossay feature req. (alebo skor req. na zrusenie feature):

  • moznost zrusenia uvodneho PIN kodu - su to moje udaje, moj telefon, mam ho zabezpeceny adekvatne ako potrebujem, nechcem ziadny dalsi PIN (ktory navyse ma paranoidne poziadavky “co nesmie obsahovat”) - nepoznam nikoho, kto by si kvoli tejto appke vymyslel unikatny PIN a nemal ho zaznaceny na papierku alebo podobne, zato poznam viac ludi (citaj: dochodca), ktori fakt maju problem ze co a preco tam maju tukat a navyse nefunguje ich standardne 00000

  • pri exporte cert do PDF neziadat dalsie absurdne ciselka pristupovy kod, RC - v pohode moze byt treba znova zadat ten vstupny PIN

  • uvodny setup bol ciselkove peklo, doslova (ale tuto @jsuchal mi hovori ze uz sa to nejako vylepsilo) - tomu kto toto vymyslel by fakt mala byt udelena verejna pochvala, Glory to Arstotzka!

… ze sme tu sami ITckari, nedas normalne linku na issue tracker? Pozri, napr. tu im to funguje uplne normalne: Issues · Institut-Zdravotnych-Analyz/covid19-data · GitHub

4 Likes

Inak dá sa vlastne cez EU digitálne covid preukazy preukázať, že osoba spadá do kategórie “osoba najmenej 14 dní po aplikácii prvej dávky očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19, ak bola prvá dávka očkovania proti ochoreniu COVID-19 podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19” (podľa slovenských opatrení a Covid automatu patria do kategórie plne zaočkovaných)?