Rada vlády Slovenskej republiky pre digitalizáciu verejnej správy

Stručné zhrnutie zasadnutia rady 4.2.2016: (ozaj krátke, nemal som veľmi kedy zapisovať si)

  • prvé tri body programu - legislatívne dokumenty - leg. zámer z. o ITVS, NKIVS, OpenData stratégia - prebehli hlbokým mlčaním zo strany zástupcov rezortov (okrem MF)
  • uznesenie k leg. zámeru z. o ITVS: rada ho schválila, odporučila vláde schváliť
  • uznesenie k NKIVS: rada berie na vedomie, MF ju má predložiť do MPK do 12.2., potom opäť prerokovať v rade
  • uznesenie k OD stratégii: rada berie na vedomie, Nases má zapracovať pripomienky a predložiť do MPK do 12.2., potom opäť prerokovať v rade
  • k nášmu návrhu o prípravnej etape projektov zato bola búrlivá diskusia
  • viacerí hovorili že kvalitné štúdie sú ozaj potrebné
  • je treba rozumne nastaviť dolnú hranicu projektov pre ktoré už to bude povinné, aby cena štúdie nebola vyššia ako celý projekt
  • sú obavy zo zdržaní projektov
  • preto viacerí navrhovali, že pripomienkovanie nemá byť verejné, ale iba pre vybrané subjekty - až po názor, že súčasné mechanizmy schvaľovania projektov dostatočne umožňujú vyjadriť pripomienky, lebo veď v riadiacich výboroch sú aj zástupcovia IT sektora (čo mi teda vzhľadom na známe pomery príde ozaj ťažko pokrytecké)
  • nevyrábať nové mechanizmy, ale čo najpevnejšie to priradiť k veciam čo už sú - špeciálne ŠÚ podľa metodiky MF
  • v rámci tejto debaty mi viacerí vytýkali stredňajšiu tlačovku s.d s AFP - že čo to má byť deň pred zasadnutím rady, že sme sa ani o tých projektoch neinformovali, MŠ a MV obhajovali svoje projekty, že sme nekonštruktívni a šírime demagógiu a tak - z ich strany žiadny náznak korekcie v tých projektoch, alebo otázok o týchto projektoch medzi ministerstvami…
  • uznesenie k mat. o prípravnej fáze prj: rada berie na vedomie, členovia rady majú zaslať pripomienky do 26.2., následne ITAS (som jeho nominant) má zapracovať pripomienky a znova predložiť na rokovanie rady (a ak to potom rada schváli, niekto-asi MF to predloží do MPK a následne do vlády - alebo predtým ešte raz do rady?)
  • hovoril som že chápem systémový postup pri našom návrhu (rozumej pol roka pripomienkovaní a schvaľovaní) - ale že vzhľadom na počet/objem/nízku kvalitu obstarávaní teraz pred voľbami očakávame aj nejaký akčný krok ktorým sa to bude riešiť - k tomu ani náznak reakcie, ani od MF (pričom vieme že niektoré z tých projektov nie sú v súlade so strat. dokumentmi MF)
  • celkovo väčšina času rokovania bola o našom návrhu a kritika s.d - čo je teda dosť bizarné, môj pocit z toho je, že zatiaľ nie je celkom nájdený zmysel jej fungovania
  • Pellegrini hovoril o dôležitosti otvorenia eGov pre riešenia komerčného sektora - t.j. OpenAPI, super
  • ZMOS dal podnet že by sa rada mohla zaoberať aj VO až po prípadnú zmenu zákona, ITAS k tomu iniciatívne navrhol že spracuje tézy čo robiť vo VO ináč - na budúce rokovanie rady
  • hovorilo sa o digital single market - najmä ITAS a MF - zapojenie IT sektora do existujúcich štátnych skupín čo to riešia
  • spomínal som naše návrhy pre eID
  • navrhol som NBÚ spraviť stručný prehľad čo vyplýva z nariadení EIDAS - odpoveď bola že je pripravovaná novela z. o EP a že ak chceme môže k tomu byť workshop

Návrhy uznesení neboli vopred zaslané. Všetky uznesenia boli prijaté jednomyseľne. Prišlo tam veľa ľudí, odhadujem aj 30. Ďalšie zasadnutie bude zrejme až po voľbách.
Mal som dojem že viacerí si tieto veci na platforme čítajú (alebo sú im prerozprávané), tak želám pekný víkend a povzbudzujem zapojiť sa do diskusie, aj k iným topicom.

8 Likes