Proaktivita zmeny trvaleho bydliska v ORSR

Dnes mi prisla obsielka zo sudu. Ze mam v obchodnom registri staru adresu. Napisali mi, ze mi ju zmenia na aktualnu, aj spravne napisali aktualnu a nikam ani chodit nemusim. Ked zaplatim 66€. Poziadavka, aby urady nepytali udaj, ktory uz maju, je teda splnena. Este dosiahnut, aby ich bohajeho rovno pouzili, nevytazovali uradnikov, neminali 5 papierov a nepytali za to 66€. Chapem, ze ten opis nieco stal, ale tomtom sa mi zda byt absurdne.

https://www.facebook.com/adam.znasik/posts/10211739710110026

Na ORSR si vsimli RFO ako referencny register pouzili ho tak trochu naopak?

3 Likes

Z akeho sadzobnika sa zobralo tych 66€?

Podla mna to je poplatok za normalne podanie o zmene. https://www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/2351/category/obchodne-pravo/article/poplatky-obchodny-register-2016.xhtml

1 Like

neverim, ze by sud nieco spravil z vlastnej iniciativy. a hej 66 € je klasicky sudny poplatok za zmenu.

Paranoidny scenar: “Som ORSR. Vidim, ze RFO je vyhlaseny za referencny. Vidim, ze o rok uz to nebudem moct robit za poplatok. Co spravim?”

ale to ani teraz nemusia takto hrotit. existuje taka vec ako konanie o zhode udajov v ORSR - je to zadarmo a moze to zacat aj sud z vlastnej iniciativy (good joke), v nom sa daju zmenit taketo veci v pohode. len to by nesmeli byt pazerny na tych 66 ecok.

Nieeeee toto nie, to treba poslat Zitnanskej a zaradit to do sutaze najabsurdnejsi poplatok roka.

2 Likes

Toto je zly, velmi zly vtip…

Keby mal Adam aktivovanu schranku tak by mu to prislo tam, cele by sa to riesilo elektronicky a tym padom by to mal za 33€?

Veru neviem.

To je cudne, pretoze MSSR pripravuje automatizovanu zmenu udajov (nielen v ORSR), rozumej integraciu na RFO. Na to si spravili aj taku legislativnu upravu:

č. 757/2004 Z. z. o súdoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov, § 81:

(1)
Ministerstvo v spolupráci so súdmi aspoň raz ročne preveruje, či sú spracúvané osobné údaje naďalej potrebné na plnenie úloh ministerstva a súdov. Ak ministerstvo preverovaním alebo v priebehu spracúvania osobných údajov zistí, že nie sú potrebné na plnenie úloh ministerstva a súdov, bezodkladne takéto osobné údaje zlikviduje alebo anonymizuje.

(2)
_ _
Ministerstvo v spolupráci so súdmi preveruje správnosť údajov spracúvaných v centrálnom informačnom systéme využitím hodnôt referenčných údajov. Ak to povaha veci nevylučuje, možno opravu údajov v centrálnom informačnom systéme využitím hodnôt referenčných údajov vykonávať automatizovaným spôsobom. Opravu podľa predchádzajúcej vety vykonáva ministerstvo v spolupráci so súdmi; predpisy o konaní pred súdmi sa nepoužijú.

1 Like

Ono to vyzerá že už je to platná právna úprava a teda podľa :

podľa mňa vyplýva, že by nemalo byť konanie o zmene v ORSR a teda žiadny poplatok…

@jsuchal ja by som vyskúšal sa na toto odvolať a napísať im.

Vie to niekto právnický podkutý potvrdiť? Napr.: @ius

Výsledok ma teda fakt bude zaujímať

Smelo do toho!

Ak je to naozaj tak, že súd našiel v (referenčnom) RFO inú adresu TB fyzickej osoby ako je zapísaná v ORSR, potom je jednoznačné, že je podľa §52.1 z o eGov si to má súd opraviť podľa RFO a má to spraviť sám od seba, zadarmo a bez použitia ustanovení zákona o súdoch či inej špecializovanej legislatívy - viď. §52.6 z o eGov.

2 Likes

To sa mi páči, ešte by to chcelo nejakého sudcu na platforme, ktorý to potvrdí, lebo po pár stretnutiach so sudcami sa mi nezdá, že to bude také jednoduché :wink:

1 Like

Ako mi prišla tá obsielka zo súdu, tak som nakoniec zistil, že chyba bola na mojej strane, resp. u nášho právnika, ktorý nejako čudne podal zapísanie zmien ešte v lete minulého roku a v tomto type konania si súd poplatok vypýtať musel. Takže súd je v tom úplne nevinne.

Zastavte rotacky!

4 Likes