Prístupnosť IS VS cez IPv6

Kontroluje niekto, či sú IS VS nielen prístupné, ale aj funkčné IPv6-only?
Náhodná kontrola vlada.gov.sk, finance.gov.sk a katasterportal.sk dopadla katastrofálne.

2 Likes

Nie že by to nebol pekný cieľ (a tiež je to aj povinné od 2009, viď. §3.a štandardov ISVS), ale keď aj Google hlási podporu IPv6 na Slovensku iba 0,4%, otázka je nakoľko to je dôležité.
https://www.google.com/intl/en/ipv6/statistics.html#tab=per-country-ipv6-adoption&tab=per-country-ipv6-adoption

Za celosvetovým priemerom sme zatiaľ pozadu iba 5 rokov…

Tak potom naco mame nezmyselny a nevykonatelny predpis ? Aby sme predpisovo boli za svetovym standardom iba 3 roky ? Sup-sup zrusit paragraf 3 …

Dobrá otázka, smeruj ju na ÚPVII.
Moja odpoveď tu bola mienená trocha ironicky - nie voči @juradnicek , tiež si myslím že nereálne veľké ciele sú horšie ako príliš skromné.

Pred 5 rokmi bola “IPv4 address exhaustion” veľká téma. Vie niekto povedať ako na tom sme dnes? Nie s adresami, ale s funkčnosťou NAT64, potrebou IPv6 natívnych (eGov) riešení?

Po štyroch rokoch žiadna zmena.
Celá doména gov.sk nič. A to sú v tej doméne terajší aj bývalí gestori informatizácie ako MF SR, MIRRI, NASES.

a na koho sa bezny obcan moze obratit aby se to vyriesilo? Tim nemyslim list nespokojneho obcana, ale skor ci existuje nejaky postup veduci k sudnemu rozhodnutiu ktore bude aj prakticky vynutitelne vuci OVM?

Porušovanie štandardov ISVS môže kontrolovať a sankcionovať MIRRI.

to by potrebovali dalsich 300 zamestnancov :smiley:

Ved je tam moze, nemusi kazdy pripad, ma to urobit namatkovo na najhorsich pripadoch, vyrubit pokutu, ktora sa bude musiet zaplatit a dalsi si to postupne rozmyslkai, ale ked nei je kontrola a zaiden postih, tak sa proste na to vykaslu

1/ Aky zmysel ma, ked si stat prelieva peniaze z jedneho vrecka do druheho?
2/ Teraz dostanu pokutu a rovno o tolko navysia rozpocet na dalsi rok…

:joy:

Bez kontroly a mozneho postihu, nebudu na Slovensku dodrziavat, tak ked sa nechce kotrolovat a postihivat tych co to ignoruju, tak potom je zbytocne prijimat veci amozu si usetrit energiu, cas a peniaze

1 Like

malo by to zmysel keby sa pokuta zosobňovala … čo je podľa mňa aj povinnosť nadriadeného … ale kto je nadriadený šéfa nejakého úradu, ktorý si nesplnil povinnosť ?

Ma zriadovatela

Služby státní správy přestanou být v roce 2032 provozovány na protokolu IPv4
https://www.root.cz/zpravicky/sluzby-statni-spravy-prestanou-byt-v-roce-2032-provozovany-na-protokolu-ipv4/

1 Like