Pripravujeme zoznam prioritných API, ktoré by mal štát sprístupniť. Napíšte nám vaše návrhy

Známe komplikácie pri niektorých tu spomínaných API. Ja som samozrejme za ich vytvorenie.

@Val API na eID autentifikáciu:
Áno, “dá sa to pripojiť”, ale celá byrokracia, čo je v tomto skutočný zmysel slova “integrácia” je zbytočná. Prečo by nemohlo byť úplne priamočiare API eID klienta, ktoré vie ktokoľvek použiť? Asi tak, ako toto API dnes vieme vytvoriť hackom, kedy sa na pozadí vykoná štandardná autentifikácia na ÚPVS. Za mňa štandardné API vytvoriť treba, a jeho súčasťou majú byť aj funkcie overenia prítomnosti karty v čítačke a offline scenár, kedy API poskytne iba bezvýznamový (ale stabilný) identifikátor karty.

@Val API na hromadné overovanie platnosti dokladov:
MV nechce z dôvodov bezpečnosti sprístupniť dávkový prístup. Príklad z ČR je dobrý argument. Ináč kde reálne dnes pri overovaní dokladov nie je možný online režim? Najmä ak tie “dávkové údaje” treba často aktualizovať, ináč kontrola stráca zmysel.
Je však pravda, že dnešné “API” za web stránkou nie je nijako podporované a môže sa kedykoľvek zmeniť, t.j. nie je spoľahlivé na produkčnú prevádzku.

@Branislav_Welter Katastrálne konania:
Nuž, o tomto s ÚGKK hovoríme už dávno. Naposledy pred zopár mesiacmi. Pre sledovanie katastrálnych konaní netreba vidieť žiadne osobné údaje a dá sa to aj dnes cez web “ručne”.
Je to smutné, ale u nich stále pretrváva hlboké nepochopenie a nezáujem o OpenData. Vypočul som si všetky klasické argumenty od “nemáme kapacitu toto robiť”, cez “náš web nikto scrapovať nebude”, až po “veď o to nikto nemá záujem”. A to mal pôvodne Mrva veľké OpenData vyhlásenia…
A že teda zriaďujú “pre firmy” (platené) API (dostupné po integrácii). :frowning:

@maly Nevymazávanie doc. z CÚET / archív CÚET:
Toto naráža na formálny, ale reálny problém, že všetky na úradnej tabuli zverejňované dokumenty majú “lehotu zverejnenia”, t.j. aj dátum “zvesenia”. Odpoveď samozrejme je, že ak si aj už_zvesený dokument vypýtam infožiadosťou, tak ho dostanem, takže kde je problém s automatickou prístupnosťou?! Odpoveď: problém je nedostatok záujmu, resp. super nízka priorita pre toto v Nases.

@davidbenko Poloha vlakov:
Áno, ako sa píše v príslušnej diskusii, ŽSR stále úmyselne tieto údaje nesprístupnila, hoci teda API majú vytvorené a umožnia ho použiť komu sami chcú.

1 Like

K ZSSK nie sú žiadne informácie? Tam by to dávalo výrazne väčší zmysel, pretože oni majú údaje o svojich vlakoch v reálnom čase z GPS. ŽSR má údaje iba o tom, že výpravca v nejakej stanici vlak videl, keď prišiel alebo odišiel – na regionálnych tratiach to znamená update raz za pol hodinu.

Dodávateľ softu nám nechcel integrovať kontrolu OP cez https://www.minv.sk/?stratene-a-odcudzene-doklady&druh=1&cislo=001234&seria=AB
Má urobenú kontrolu podľa českého systému, že porovnáva pri registrácii klienta, alebo pri akejkoľvek aktivite s ním stiahnutú tabuľku neplatných dokladov. Tabuľku dokladov si automaticky každú noc sťahuje z webu mvcr.cz

Preto som asi 5 rokov používal okľuku, že som porovnával databázu klientov s OP so stránkou https://www.minv.sk/?stratene-a-odcudzene-doklady&druh=1&cislo=001234&seria=AB v priebehu dňa stovky dokladov podľa toho ako prichádzali zákazníci a cez víkend tisícky dlhšie neskontrolovaných dokladov, stále po jednom doklade každú sekundu a pri nájdenej zhode zapísal poznámku ku klientovi.

Keď som pozeral lekársky program tam mali peknú funkciu jedným klikom odoslal všetky rodné čísla pacientov ktorých mal evidovaných pre danú poisťovňu a odpoveď bola s ktorými RČ už nemá poisťovňa zmluvu.

Posledná kontrola dokladov cez fopen alebo wget https://www.minv.sk/?stratene-a-odcudzene-doklady&druh=1&cislo=001234&seria=AB prebehla 28.03.2023 potom už je hláška “Časový limit pre spojenie vypršal.” takže aj túto možnosť automatickej kontroly “zarezali”.

Offline kontrola je rýchlejšia a nezávislá od aktuálnej funkčnosti webu, tiež nemusí MINV vedieť kedy ktorý občan navštívil/využil naše služby lebo prebehla kontrola jeho OP.

Presiel som celu tuto diskusiu a este ine zdroje a zacal to spisovat sem.

Nasledne kroky budu:

  • poslem toto MIRRI ci taketo poziadavky eviduju a ci sa tam nieco deje
  • oslovime jednotlive urady, ze v akom su stave pre jednotlive API.

Samozrejme tento zoznam sirte a doplnajte, budem sa to snazit drzat zive a aktualne. Napady a pripomienky vitane!

1 Like

Nenasiel som, tak doplnam:

  • Obchodny vestnik
  • Kataster
    Na FRSR ich musime spracovavat sami a hodilo by sa mat ich uzivatelsky pristupnejsie.

Vies tu spisat trosku viac scenare/procesy, ktore riesite? Lebo OV API na data ma.

A ten kataster - chces podania? Data? Ake?

Vestnik by sme radi mali vo forme, ktoru ponuka napr. Register UZ, kde si mozem napr. pri znalosti ID konkretneho sujektu odsledovat/stiahnut UZ popr. dalsie dokumenty. Aktualne Vestnik ponuka “len” exporty jednotlivych podani, ci inych dokumentov vo forme .xml. Mozno na to len ideme zle a mali by sme na ich uskladnenie skusit inu ako relacnu DB. Ide nam napr. o aktualnu informaciu o pravnom stave (likvidacia, komkurz…) ale aj o dalsie potencialne zaujimave “veci”.
Kataster by bol idealny, ak by verejne poskytoval hromadny vystup, kde si zadam napr. meno, ci seriu adresnych bodov a vyhodi mi prisluchajuce listy vlastnictva. Alebo sen - dam si cislo LV+uzemie na jednoznacne urcenie a ono mi to “vypluje” historiu :relieved: Pritom s velkou pravdepodobnostou poskytuju aj vacsie export, lebo aj v sukromi som riesil seriu roznych ponuk s odpredajom pody pred aktualnou komasaciou.
Do detailov kvoli danovemu tajomstvu ani ist nemozem, ale ako skor datovy analytik vidim, ze nam to na oddeleni brzdi niektore procesy.

API na ekasu - cenovky z QR kodu … “bločky nemusíte opisovať, ale stačí oskenovať QR kód a viete z neho vytiahnuť všetky položky aj s cenami” To myslis ekasu Frantiska Imreczeho a jeho bandy, ktora bola teraz zadrzana NAKA do vysetrovacej vazby, lebo sa ukazalo, ze na tom isli len vyryzovat, a preto sa to presadilo? Riziko z USA: chlapik kupil pomocou kreditnej karty benzin, zapalovac a naradie. Zatkli ho, odsedel si skoro rok nez ho pustili, lebo to nebol pachatel. Cesta do pekla je dlazdena dobrymi umyslami. Ano, je to zasah do sukromia, brutalny. Ano, jedna sa o pravnicke osoby. Ano, aj pravnicke osoby su osoby a maju pravo, okrem ineho na “obchodne tajomstvo”. Pri uniku takychto dat si netrufam domysliet nasledky. V prvom rade sa taketo data nemali ani zbierat, nebyt bandy lupeznikov, v podstate zlocincov. Odmietam kategoricky stavat systemove riesenia na niecom, co prislo z pohnutok osobneho zisku, a vobec neberie v uvahu to, o com vsetci snivame: zjednodusenie procesov. Ziadajme ekasu zrusit, nie podporovat dalsou nadbytocnou pracou…

3 Likes

V USA maju ekasu? Ci to bola nejaka sukromna kartova spolocnost co tie udaje OCTK poskytla?

Klasicky zakon, ktory umoznuje policajnym zlozkam a inym organom pristup k elektronickym zaznamom. Kludne aj 15 rokov spatne. Kludne aj potom, co bude vo vlade fasista.

Dobre teda, debatku o zruseni ekasa tu uz mame, cize tu to nemusime dalej rozvadzat.

Našiel som dnes náhodou: Zoznam nezistených vlastníkov - Slovenský pozemkový fond

Asi aj super, že to zverejňujú, ale tak 7 zipiek (rozdelených podľa zaciatocnrho pismena katastrálneho územia)? Není to málo, Antone Pavloviči? Mohli by snáď aj nejako lepšie.

obrázok

Len taky detail, ze system dopravnych nehod patri pod MV, nie MD.

1 Like

Kompletna statistika nie je na urovni lokalit, ale len okresov. To je nepouzitelne pre akukolvek detailnu analyzu. Samozrejme, o tom zdroji davno viem a je zbytocny, presne taky uradnicky - nieco musime zverejnovat, tak zverejnujeme, aj ked analyza sa na danych datach uz len tazko robi na urovni miesta, pocasia, typu havarie a pod., lebo tieto data nezverejnuju (aj ked ich maju).

Minule som zhanal a nenasiel API na legislativu (zbierku zakonov). Jednoduchy GET /<rok>/<zakon id>?paragraf=<paragraf id>&clanok=<clanok id>&pismeno=<pismeno id>.

Aktualne je potrebne parsrovat stranky. Napr:

  • https://www.zakonypreludi.sk/ maju pekne IDcka HTML elementov (napr. cl4-2-b), ale odkazuje to vzdy na susedny element, nie na ten, kde je obsah (takze datelne, len sa treba trosku pohrat).
  • https://www.epi.sk/ to iste ako https://www.zakonypreludi.sk/
  • https://www.slov-lex.sk/ ma sice pouzitelne ID, ale trosku dlhe a krokolomne (napr. prilohy.priloha-k_oznameniu_c_238_2003_z_z.op-zmluva_medzi_slovenskou_republikou_a_ceskou_republikou_o_zamedzeni_dvojiteho_zdanenia_a_zabraneni_danovemu_uniku_v_odbore_dani_z_prijmov_a_z_majetku.op-clanok_2.op-bod_3.op-pismeno_a.op-odrazka_i.text), ale obsah je dnu. Netreba nic znasilnovat.
1 Like

Určite by niekto mohol otvoriť tému API na Úrade pre reguláciu sieťových odvetví. Všetky vydané povolenia, potvrdenia, registracie, údaje o spotrebe, výrobe a pod zverejňujú v pdf, v horšom prípade ako obrázok. Za všetky oblasti Energetika, Plynárenstvo, Tepelna energetika, Vodne hosporadárstvo. Ďakujem veľmi pekne.

Ahojte @Witchery_Zuzka, @kiblik, @dusoft, @samuel a @michal_bel a vlastne vsetci. Dakujem za super navrhy, nie vsetko je to open api (v zmysle, ze to su nejake chranene data, ktore vyzaduju autentifikaciu), ale s tym som isiel do toho, ze koncovy pouzivatel toto nevnima.

Ak sa da, snazte sa popisat aj blizsie scenar, ktory chcete riesit, lebo moja skusenost je, ze na uradoch treba presviedcat a tazko sa mi argumentuje, ked neviem uplne na co to ma sluzit. Asi chapeme, ze urady tiez maju limitovane zdroje a potrebuju prioritizovat to, co ma najvacsi potencial na nejaky dobry efekt.

Spisujem ziadost do takeho ziveho dokumentu sem, kde sa budem snazit drzat aj stav. Na platforme/fore sa to edituje dost zle, cize tam to preklopim raz za cas - ked sa nieco dostane do prevadzky alebo zamietne :wink:

Moja osobna motivacia bola jednorazova - nepotrebnost opakovania (a teda by bolo mozno aj zbytocne, aby kvoli tomu znikala API). Mal som zaujem porovnat Zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia. Ked sa zacnete o tuto temu zaujmat, tak zistite, ze vsade sa pise ”no, ale vzdy si precitajde zmluvu, lebo ta je pre kazdy stat ina”. Ja som sa chcel zamerat konkretne na pravidla urcenia rezidencie. Vsimol som si, ze priklad (prioritizacia faktorov ako ”staly byt” ci ”stredisko zivotnych zaujmov”) z webu FS je zhodna s 3 zmluvami, ktore som si studoval. Chcel som si teda spravit statistiku pocetnosti, v kolkatich statoch sa pouzivaju dane paterny. Zmluvy su pisane jednotne - rezidencia sa urcite vzdy podla clanku cislo 4. Takze stahnut z kazdej zmluvy dany clanok a porovnat ho by splnilo ciel.

Ked som rozmyslal nad inym scenarom, napadli ma len take nice-to-have veci (realna uzitocnost je otazna):

  • nakolko zakony sa mezisebou vzajomne na seba odkazuju, chcel som skusit zistit, ci nahodu niekde nevznikaju cyklicke definice pojmov (nemyslim, ze sa to deje, ale preco to neskusit)
  • vizualizacia prepojeni zakonov teda odvolavani sa na seba navzajom - Su nieco ako clustre zakonov? Su medzi sebou clustre ciastocne prepojene, ci su nezavisle?

Keď tam platíš kartou, tak máš komplet kategorizáciu nákupu. Banka ti na výpise rovno kategorizuje platby a to robí len zlomok z toho, čo v skutočnosti dáta obsahujú.