Právne záväzné registre na internete

ahojte, aký je pekný príklad niečoho na internete, čo je právne záväzné a nie iba na informačné účely?

aký text v zákone by mal byť, aby nejaký register bol aj na právne účely?

Pekny priklad to uplne neni, ale RPO po prihlaseni vie spravit pravne zavazny vypis.

snažil som sa z legislatívy vysomáriť, ale je to nejaké dlhé… čakal som, že to bude jedna veta.

po prihlásení to dá nejaké podpísané pdf s časovou značkou?

skor by som pouzil “po poziadani”, pretoze tu spracuje clovek, ktory tie udaje manualne este overuje a az potom poskytne…

“z legislativy” je siroky pojem kedze kazdy register (isvs) je definovany v nejakom svojom predpise, napr taky RFO v 253/1998 alebo RPO v 272/2015…
V tychto osobitnych predpisoch je carovna formulka, ktora znie nejak takto:
_…udaje v registri su uplne, pravdive a spravne az kym sa nepreukaze opak…_z nej vyplyva prezumpcia pravdivosti, ktora je vsak v praxi nepouzivana a vacsinou k nej byva este dovetok bud v zakone, alebo na vystupe, kt. znie asi takto:
_vypis/odpis z registra je pouzitelny na pravne ucely_a je to len o tom, ze vypis/odpis je poskytnuty na zaklade ziadosti a manualneho overenia zo strany uradnika.

Chlapci z MV sa napr dlho báli toho aby boli udaje z RFO referencne, lebo vedeli, ze nie vsetky udaje su napriek zakonom stanovenej prezumpcii pravdivosti, pravdive, uplne a spravne…

V skratke je tento problem o nedovere tych co udaje z isvs poskytuju, voci tym, ktori ich tam zapisuju

2 Likes

podľa mňa si nesprávne formuloval otázku. Ale napríklad ak dostaneš z OR SR výpis podpísaný ZEPom, tak ten je použiteľný na právne účely. Ale ak si myslíš, že sa pozrieš na OR SR a uvidíš právne záväzné informácie, tak zabudni. to je nezmysel.

Lebo čo? Urobíš printscreen a tým sa budeš obhajovať, alebo čo? Potrebuješ výpis do schránky. Ten je záväzný

napr na slov-lexe je “Obsah zobrazeného právneho predpisu má informatívny charakter, právne záväzný obsah sa nachádza v pdf verzii právneho predpisu.”

neviem v čom je to pdf špeciálne. ak by tolo podpísané a ja si ho uložím k sebe na disk, tak viem ním argumentovať. iba to nerieši revokovanie, teda nové verzie zákonov. jedine mať podpísané dokumenty každý deň, resp mať doklad o tom, že ten dokument som stiahol v ten deň.

co je to revokovanie u zakonov ?

“revokovanie”: že príde nová verzia a aj keď som si naštudoval starú verziu, už mi je to málo platné. akurát v čase vydania sa (zväčša) nevie, dokedy bude platiť, teda sa do hlavičky nedá dať “valid until”. ale zákony su blbý príklad.

mňa trápi register (v tomto prípade register organizácií, ktoré majú právo používať r.s.p. za názvom, ale to je z technického pohľadu jedno). takýto register niekto spravuje (v tomto prípade mpsvar), a otázka je že ako ja (nie štát) si dokážem jednoducho overiť, že niekto v tomto registri je v čase x (napr v čase podpisu zmluvy) a ako potom dokážem, že som si to naozaj overil.

register organizacii bol defnovany v zakone o statistike tusim v par. 27…ale len v rovine zapisovania udajov nie ich poskytovania…
to co uvadzas ako priklad (podpisany dokument) je vseobecne upraveny postup pri vydavani odpisov a vypisov podla egovu a isvs…

poskytovanie je v §7 (ako so písal hore v druhom poste). ale má to viac ako jeden riadok…

offtopic: V UK na toto idu uplne inak.

https://openregister.github.io/specification/

Toto inak adresuje ten problem co spomnal aj @anton-somora - “ako dokazem, ze to co mam z registra som si nevymyslel”

1 Like

Dokážeš to výpisom podpísaným elektronickou pečaťou príslušného OVM, ktorý spravuje register. Jednoduché, nie?

Revokovanie alias aktívne a pasívne derogácie :slight_smile:

to je najdrahsi sposob, v praxi vela problemov

no najskor sa aspon poriadne nato pripravia :wink: my vyhlasime registre a teraz budeme spekulovat co to vlasnte znamená

Register partnerov verejného sektora to vyriešil huncútsky a zjavne skôr to je cesta - §3 ods. 2 Zákona o RPVS: “Údaje zapísané v registri nie je potrebné pred orgánmi verejnej moci preukazovať.”

Potom v registri máš už na stiahnutie vžy len výpisy, ktoré neobsahujú ten text o ich informatívnosti.

See for yourself: Aktuálne údaje - rpvs

1 Like

No a aby som ti dal aj príklad toho, čo chceš, tak dá sa vyžiadať elektronický výpis z OR cez slovensko.sk ktorý je podpísaný pečaťou súdu, avšak v slovenskom .zep formáte, čo pre väčšinu ľudí nie je otvoriteľné. Samozrejme, dá sa z toho extrahovať prosté PDF, ale to už potom zase nemá tú istú právnu silu (ale keďže vyzerá ako originál, tak na Slovensku ho ľudia nevedomky akceptujú).

V Česku si vieš z obchodního rejstříku stiahnuť priamo PDF s elektronickou pečaťou súdu (vždy dole na stránke - stáhnout PDF). Dokument je to potom takýto.