Povinné hlásenie výrobcov elektriny pre URSO

Vazeni, mam to potvrdene aj zo ZVEES ze uvazujem spravne… (neoficialne, ale mam)

Takze, momentalne nas Slovenska Energetika obstastnila ZAKONNOU povinnostou nahlasit cez nejaky amatersky XLS formular data pre URSO co sa tyka produkcie a odhadovanej BUDUCEJ produkcie na nasich (firemnych) elektrarnach (napriklad FVE).

Je to uplna nadhera, ked statny organ sa Vam dokaze vyhrazat zakonnou pokutou vo vyske 500-50000 EUR za to, ze MATE SPRAVIT ICH ROBOTU !!!

Totiz, URSO a OKTE o Vasej elektrarni vedia vsetko - kde je, aka je velka, vsetko maju nahlasene a este aj poplatky za to vyberaju, Distribucna - ta vie uplne vsetko o Vasej produkcii, spotrebe a cokolvek co jej elektromer nabonzuje a SHMU - ti zase maju meracie stanice slnecneho ziarenia… A vedia robit prognozy…

Takze tieto 4 organizacie, ktore su platene z nasich dani (vratane ich ludi) maju vsetky potrebne udaje na to, aby si uspokojili svoju potrebu - ale nie, budu buzerovat obcana pod hrozbou nemalej pokuty, ze ak im to cez ten amatersky excelovy subor neposle, ze mu naparia pokutu.

Ze ked de facto nespravite pracu ich uradnikov, tak Vas budu pokutovat.

A ked zistujete, preco to tak nerobia, ako maju, tak sa len chabo vyhovaraju na “zaklonnu povinnost”.

Ako to kde uz sme, aby uradnik pod hrozbou zakonnej pokuty za to ze nespravim jeho pracu chcel odo mna nieco, co uz davno maju v systemoch, len su uplne krepi si to medzi sebou povymienat, nebodaj ze dokonca spravit jeden system, kde by to cez hoc aj API-cka bolo nalinkovane dokopy ?

A to nehovorim o tom, ze najnovsia informacia je, ze oni zavadzaju novy system, kde to sice pojde cez portal (ci uz OKTE, alebo iny) - ALE AJ TAK TO BUDEME VYPLNAT ZA NICH !!!

Ako vazne ? Uradnici, nebudu nic robit, len nas buzerovat za zle vyplnene data (lebo metodicky pokyn je chaby az na zaplakanie) alebo dokonca pokutovat ? (a to dokonca so zakonnym pozehnanim !!!)

Ako vazne na URSO chcu, aby som prognostikoval slnecny svit NA DVA ROKY DOPREDU ?!?!?!?!

Toto je vizitka nasich zakonodarcov, nasich uradnikov, nasej republiky ? Tak parada…

Kto vie kam by sa toto mohlo poslat na interpelaciu ? Sak to je normalne arogancia najhrubsieho zrna, ked Vas uradnik zakonom zaviaze urobit jeho robotu a este Vam za jej nespravenie napari pokutu !!!

Debilizmus najhrubsieho zrna !!!

Z ktorého ustanovenia zákona to vyplýva?

Vedel by som rozpravat o podobnej buzeracii a neschopnosti statnych uradov v inej oblasti ako je energetika. Tiez sa to tyka vykaznictva, statistiky, odovzdavania udajov zo strany podnikatelov statnym uradom pod hrozbou pokut.

mas to vsetko vo vyzve…

https://www.urso.gov.sk/povinne-hlasenie-vyrobcov-elektriny

jj tiez ma s tym natahovali par rokov… kua jako jednoosobovu sro bez nakladov jako ozaj naco ? co ja spravim nejaky danovy unik v radoch desiatok milionov ? a ozaj to bola buzeracia… plus samozrejme vyssie naklady na uctovnicku…

to platí aj pre malé súkromné FVE ? s virtuálnou batériou ?
Inak však:

  • máme poslancov NRSR, treba sa nahlásiž na konzultáciu a predniesť im problém aby ho riešíli, ako ľahko zákon prijali, tak šahko ho môžu aj novelizovať
  • treba dať podanie na MIRRI, že sa nedodržiava vyhláška o štandardoch v ISVS …
    Netvrdím, že sa niečo hneď vyrieši … ale iná možnosť je len asi nadávať pri pive v krčme…

… alebo to vziať ako príležitosť a ponúknuť im softvérové riešenie, ktoré im to spočíta…

netusim ci aj pre sukromne, toto som riesil za firemnu FVE… ale myslim ze kazdy kto tam spada bol oboznameny… (dufajme pre nich…)

  • ano, reisim to s panom zo ZVEES-u, cakam na odpoved, potom skusim nieco zosmolit pre zakonodarcov… neni predsa normalne aby sme robili robotu za uradnikov a este nam za to aj hrozila pokuta…

  • ad MIRRI - to je super napad, diky, idem pozriet komu to tam poslat…

  • ad softverove riesenie - nerealne, neviem si ani predstavit (teda predstavit ano), koho by som musel oslovit a co mat od koho potvrdene a podpisane aby mi z kazdej z tych 4 organizacii vedel niekto poskytnut take relevantne data (API aj navod k nemu), aby som to vedel poskladat… principialne je uloha jednoducha - ale teda ked vidime ako ten uradnicky simel u nas funguje… no, obavam sa ze to by som len par rokov vybavoval a aj tak by mi hadzali polena pod nohy… ale skusim to zakomponovat do spravy pre MIRRI len obavam sa ze len previerky by mi trvali neumerne dlho… tymto by sa malo zaoberat nejaka statna programovacia institucia… :slight_smile: keby som mal za kamosa Peleho, to by asi slo, ale inak…

to bolo myslené pre softvérové firmy, že ich obchodníci môžu niečo vymyslieť (návrh projektu a produktu) a ponúknúť URSO. … Zjavne je zakladny problem ze to potrebuje URSO, ale dáta majú distribučky, dodávatelia /štátni aj súkromný) a neexistuje legislatívny základ, ktorý by im prikazoval dátovú integráciu nedzi týmito orgánmi vybudovať … Aj keď je jeden všeobecný zákon, ktorý hovorí jedenkrát a dosť, ale ked sa potom niečo ozaj vybuduje adá do produkcie, tak sa to predstavuje s veľkou pompou ako úspech vlády a MIRRI, aj keď by to malo byť apriori primárnym princípom … :slight_smile: ale ako účastník takýchto projektov chápem, že to nie je ľahké, a rozdiel medzi nami a západnejším záapdom je ten, že u nás čo nie je v zákone vymenované, to úrad neurobí, kým tam západnejšie tí úradníci sami prichádzajú s iniciatívou, že toto by sa dalo vylepšiť, toto prepojiť …
Aspoň taký bol moj dojem z dlhoročného pôsobenia v korporáte, kde sme sa stretávali aj s rakúskymi a nemeckými úradníkmi… a ešte jedna skúsenosť z pred 20 rokov, keď v rakúsku vyhrala voľby opozícia a otáčalo sa kormidlo o hodne veľa stupňov, tak na úrade kam sme dodávali systém sa vymenili len 3 najvyšší manažéri, celý staff pod tým, čo poznal doménu, vedel čo má robiť, poznal procesy robil bez narušenia ďalej … u nás sa vymení po voľbách 20% (a niekedy aj viac ) ľudí, často decision makerov, a “SME” expertov a projekty sa prerušia, predefinujú, nedodajú, nedokončia, osekajú … Kým sa toto nezmení (a netuším žiaľ ako na to) tak budeme takéto vlákna vyrábať aj naďalej.

1 Like

do eDESK schránky MIRRI … oni si to už interne rozdistribuujú :slight_smile:

do 11kW nie je potrebné hlásiť
ale haluz je to riadna :slight_smile:

Dakujem, este ze tak.