Pouzivanie ZEPf kontajnera v roku 2017

Oznam o ASiC v pdf - s linkami:
ASIC_oznam.pdf (142.4 KB)

Bolo by mozne to dat do formatu, kedy budu funkcne aj tie linky (to PDF sa sprava ako jeden velky obrazok)? Zaujimaju ma napr. tie vzorky, ale neviem linku na akej su vystavene. Dakujem.

V predošlej odpovedi som zmenil verziu na takú s linkami.

1 Like

Vedel by niekto napisat par dovodov naco je ZEPf kontainer dobry? Preco este niekto uvazuje o jeho pouzivani?
Nedavno som sa s nim stretol v cerstvej sprave, len akosi stale nechapem preco…
(dokument inak citaelny sa najprv musi vybalit z jedneho “kontainera” aby sa nasledne musel vybalovat aj z druheho nez sa k nemu dostane uzivatel…)
Nebolo by lepsie obmedzit sa na ciste formaty eIDAS a tieto specialitky ponechat len na tom, ze centralna podatelna ich v pripade ak by ich aj potom niekto pouzil, vedela overit a spracovat.?

nuž a mali by sme prejsť na PAdES, lepšie by sa nám žilo

2 Likes

V civilnych konaniach posielam uz len padesy, obchodny register zacne pades spracuvavat na urovni podatelne v priebehu jula, asice (na xml formulare) od augusta. Posunulo sa im to, prislub zo strany MSSR bol uz jun 2018 komplet, ale podla info z minuleho tyzdna tam boli komplikacie. Ale je pozitivne, ze sa tam nieco deje…narozdiel od MVSR, ktore zivnostensky register absolutne zanedbava a tam sa ZEPf nezbavime ani do r. 2030.

lenže ministersaka žitnanská ti nakázala používať formuláre, a tie s PAdESom nepodpíšeš.

iba v niektorych pripadoch a aj tam bude cochvila zavedene asice miesto zepf. na SAK aktivne bojujeme proti formularom.

1 Like

milujem kontajnerové riešenia sú také user friendly :slight_smile:

bohuzial, na stretnuti s ludmi z MSSR sme im vraveli, ze PDF+XML by asi bolo lepsie riesenie, ale vraj po zlych skusenostiach z ciech od tohto upustili.

v čom konkrétne spočívali zlé skúsesnoti v ČR? PDF je priemyslený štandard úradných dokumentov v celej EŮ

Aj PDF je vlastne len kontajner na rôzne veci (napr. podpis, a to aj viacnásobný). Ty máš v skutočnosti problém s malou rozšírenosťou softvéru, ktorý by natívne - a spoľahlivo- zobrazoval súbory .zep, .xzep, .asice a podobné.

ja mám problém s užívateľským komfortom iných riešéní ako je PAdES. preto je priemyselným štandardom v EÚ. nepodporujem proprietárne riešenia, ktoré o pár rokov hodíme do koša a za ktoré teraz pálime eurofondy a dane.

acrobat reader môže byť v každom PC, MACu, Linuxe, pades je vizualizovaný ale hlavne sa používa pre bežného užívateľa zrozumiteľná prípona .pdf ktorú pozná 99 konečných užívateľov a ktorá je interoperabilná v EÚ.

nie som zástancom technicky zložitých riešení, som zástancom jednoduchých user friendly riešení

1 Like

Budeš veľmi sklamaný, keď zistíš, že použitie “formátu PDF” samo o sebe garantuje iba veľmi málo. Problémy s interoperabilitou má aj PDF, napr. tu nejaký článok z pred 2 týždňov: https://blogs.datalogics.com/2018/06/18/pdf-interoperability-problems-6-common-causes/

Toto eIDAS rieši vo vykonávacom 2015/1506, odkazom na ETSI TS 103 172 a to odkazom na ISO 32000, ale stále to nestačí. Preto v SK máme napr. v štandardoch §57a.a.1 a b.1. (Ináč, vieš si overiť, či prijatý PDF dokument spĺňa eIDAS a naše štandardy? Robíš to?)

Áno, toto som kedysi počul aj o formáte .doc. A dnes je to presne proprietárne riešenie, ktoré chceme čím skôr hodiť do koša.

Ale držím palce, aby sa Ti vždy keď klikneš na PDF tento súbor zobrazil, a ešte aj správne.

ako hovoria archoivari, jediny garantovane ineteroperabilny je pergamen :slight_smile:
a druhy najblizsie tomu je ascii.

Ale tu je spor asi iny, PDF je fajn pre ludi, XML pre pocitace. Ak sa ma nieco automatizovat, tak je logicke ziadat formular. Ak sa to ma len citat, tak Pades. Ale co ked je to tak medzi tym.
Ale prave na vstupe do IS je XML podla mna prirodzenejsi.

Ak už máme “národný formát” - el. formuláre, prípadne zabalené v podpise - tak samozrejme správne riešenie je mať ľahko dostupný a použiteľný softvér, ktorý s ním vie pracovať (napr. klik na súbor = zobrazenie).

1 Like

je to jednosmerná cesta, riešenie “Flarion”, jednoducho bude to stáť veľa a budú to vyhodené peniaze.

asi máš na mysli D.viewer :slight_smile:

prečo do kontajnera asic balíme .pdf keď ho vieme rovno podpísať? to je ako škrabať sa za pravým uchom ľavou nohou

1 Like

s tym sa neda nesuhlasit :), len to ma tiez nejake drobne uskalia. napriklad ako tam rozumne pridavat vizualizaciu. Ale za pomerne male peniaze by sa dalo vela dosiahnut, vyrobit par pluginov.

Pre prácu s podpisovými kontajnermi (ale aj podpisovanie a overovanie), môžete zadarmo vyskúšať a používať Podpisuj.sk. Je to poskytované ako služba, ktorej som jedným zo spoluautorov.

1 Like

Btw updatnute štandardy podporujú PDF/A-1 a A-2 vo všetkých variantoch (tz. a/b/u). Validujem PDF/A cez Preflight + veraPDF