Pouzivanie ZEPf kontajnera v roku 2017

Ja mam teraz dost pochybnosti, ci ste videli bezneho ziveho cloveka robit nieco s xzep. Ja hej a nebolo to pekne na pozeranie.

Bezny pouzivatel by to zistil. Najprv by dostal napr. rozhodnutie, ktore by muselo mat po konverzii hned aj osvedcovaciu dolozku. Potom by dostal rozhodnutie s vyznacenim pravoplatnosti, ktore by mal ako dolozku a k tomu dolozku z konverzie.

a cele obsah konverzie musi byt zabaleny v ASiCE ÔÇŽ inak to nie je koonverzia ÔÇŽ .resp. konerzia proodukuje vystup, ktory nie je v sulade so zakonom.

Podla Dokument├ície funk─Źnosti CEP format xzep (XADES_ZEP) do asice/asics nedas (vid tabulka na str. 13)

tak problem ako ho vidim ja :

1. technicke detaily preco asic bezneho uzivatela nezaujimaju, to co chce je vidiet obsah, vytlacit si ho a nemat problem.
  2. A v pripade problemu mat istotu ze mu nebude nejaky uzradnik tvrdit ze je to neplatne.
  3. OVM su rozne, od malych uradov kde tak nejasne tusia ze tam je nejaky problem ale ani nevedia co by mali robit az po velke ministerstva kde sice vedia co by to chcelo ale maju desiatky aplikacii a prerobit ich vsetky naraz nejde ani casovo ani finacne
  4. Dalej mame v koncepci ze UPVS ma poskytovat centralnu podatelnu a niekedy v buducnosti by sa to aspon pre vacsinu OVM malo stat.
  5. Je jasne ze by to chcelo nejake upravy ale UPVS by vedel implementovat sluzbu transformacie ZEPx na ASic, mam pocit ze to chce len prehadzat metadata a extrahovat podpisy, samotny kontnajner nie je podpisany. Ak sa mylim tak potom to ide elektronickou konverziou.

Poznamka : EIDAS sluzi k tomu aby sa harmonizovala EU v oblasti edokumentov, a len tak pre zaujimavost by som chcel vidiet ake vynosy pre CBA by sa nasli. Ale to len bokom ze v IT sa nerobi vsetko len pre priame vynosy,

─îerstv├í info z ORSR Bratislava. Odmietli mi n├ívrh na z├ípis, ktor├Ż som podal na predp├şsanom formulari, v z├íkonom predv├şdanomm form├íte aj s pr├şlohami. D├┤vod, neboli v ZEP a XZEP form├ítoch. To, ze podate─ż┼ła mi nevygenerovala platobne ├║daje je v poriadku, k├║pim eKolok, doposlem v namietkovom konan├ş, ale to ze mi na sude regul├írne odmietli form├íty s├║borov pod─ża schv├ílen├Żch ┼ítandardov? Je to na smiech a z├írove┼ł dopla─Źu. Ak by som mal priestor, v namietkovom konan├ş s ORSR a mo┼żnom n├íslednom konan├ş pred regul├írnym sudom si to obh├íjim, ale to by ma klient zabil. Takze bohu┼żia─żÔÇŽ

hmmm ÔÇŽ nie je to nieco, na co S.D. moze upozornit urad podpredsedu ?

A v akom formate si to podaval?

Potom by som rad vedel na co su zakony a vyhlasky. Ked nieto male ovm, ale ani MS SR nedodrziava zakon, to je akoze pravny stat ? Ako moze ministerstvo VYZADOVAT podla zakona 2 roky neplatny format suboru ?

a eIDAS sice vznikol kvoli harmonizacii, ale stal sa aj zakonom na vnutornom trhu .
Halooo , organ dohladu (272/2016) kde si ?

tento typ zakonu je regulacny, nespochybnujem jeho platnost ale je dobre si najprv uvedomit co je jeho ciel a zmysel. A ci napriklad nevieme dosiahnut ciel aj jednoduchsie alebo ci netreba ziadat nejake zmeny v zakone. toto je totiz ukazka zakona, ktory mal vyznamne finacne dopady ktore neboli pokryte. ( k mssr by som sa nerad vyjadroval, ale zrejme tusim co sa stalo, vyznamne zdrzanie projektu noveho or, zaroven s tym ze ardaco v starom or neziskalo zatial certifikaciu nbu na novu podatelnu. a zrejme mala snaha najst nejake docasne riesenie)

Pades a asic-e jednotlive s├║bory, z├írove┼ł som im to duplicitne este poslal aj v jednom kontajneri asic-e na sk├║┼íku.

Este info k poplatku. Bol som ÔÇťpotrestan├ŻÔÇŁ za to ze som to poslal v t├Żchto form├ítoch a vyrobili mi poplatok 66EUR miesto z─żavnen├Żch 33EUR za podanie v elektronickej podobe :grin:

Hmmm celkom dobreÔÇŽ
Zda sa ze tento portal nejak zaspal v case pred eIDASom nahovoriac o standardoch pre IS VS.
(vsak aj tych 33 eciek sa hodi co tam po nejakych novych formatoch a komplikaciach s ich implementaciou)

Napr.
http://www.justice.gov.sk/Stranky/Obchodny-register-SR/Formulare-OR-pre-podania-v-elektronickej-podobe.aspx

Upozornenie platn├ę od 19.12.2016.
Pre podp├şsanie formul├íru zaru─Źen├Żm elektronick├Żm podpisom je potrebn├ę siÔÇŽ

toto vsetko je na podanie na NBU aj na UPVII, ktori mozu organy verejenej moci (vratane nedotknutelnych) pokutovat a usmernovat.
a btw, podatelne sa uz necertifikuju, ale vyrobcovia Deklaruju co ten ich softver robi. Je to napisane aj priamo v Deklaracii NBU. Staci precitat prvy odstavec.

dobre, tak su v procese posudzovania zhody, vid stranku nbu:)

M├┤┼żu by┼ą v procese posudzovanai zhody, ak chc├║ ÔÇŽ

Mne pripad├í smie┼ín├ę ┼że SR chce posudzova┼ą zhodu na v┼íetko mo┼żn├ęÔÇŽ To teraz budeme posudzova┼ą zhodu na v┼íetky softy z ka┼żdej krajiny EU ? Mne to nedava zmysel. Podpisova┼ą mozes hocicim (ak dodrzias formaty a postupy eIDAS) Overit mozes len apkou, ktora je v trusted Liste (europskom) A tam nech si dana krajina kludne posudzuje zhodu, skor ako apku do daneho trusted listu zaradi. Ale preco neviem najst nikde ziadnu sadu testov, ziadne testovacie data ktorou sa mozes na to posudenie zhody pripravit ? je to zatial najzahadnejsia cinnost vramci statneho IT, na ktoru som narazil ÔÇŽ
A len tak mediz nami, prosim Vas ktora statna sluzba, alebo lokalna apka OVERUJE u nas podla zakona a ma posudenu zhodu ? Takuto informaciu neviem nikde najst. Ak ju niekto viete, prosim dajte vediet.
Ja mam podozrenie ze ZIADNA. Ze momentalne proste stat nedisponuje aplikaciou ktora overuje elektornicky podpis podla zakonaÔÇŽ

Prave doslo z prevadzky:

Dobr├Ż de┼ł,

dovo─żujeme si V├ís informova┼ą o pripravovan├Żch ├║prav├ích na port├íli slovensko.sk (├ÜPVS) v s├║vislosti s prechodom na form├ít ASiC a o povinnostiach vypl├Żvaj├║cich z platnej legislat├şvy v oblasti d├┤veryhodn├Żch slu┼żieb.

Na prelome augusta a septembra 2018 pl├ínujeme pri vytv├íran├ş elektronick├Żch podpisov prostredn├şctvom klientskych aplik├íci├ş na ├ÜPVS v kon┼ítruktore spr├ívy prepnutie na nov├Ż predvolen├Ż form├ít: ASiC-E XAdES (.asice) z p├┤vodn├ęho form├ítu XAdES_ZEP (.xzep).

V rovnakom obdob├ş pl├ínujeme prepnutie na form├ít ASiC-E XAdES (.asice) aj v doru─Źenk├ích a potvrdeniach o odoslan├ş vytv├íran├Żch na ├ÜPVS. O presn├Żch term├şnoch V├ís budeme vopred informova┼ą.

Pokia─ż pou┼ż├şvate integr├íciu na centr├ílnu elektronick├║ podate─ż┼łu alebo pou┼ż├şvate vlastn├║ elektronick├║ podate─ż┼łu, je v zmysle platnej legislat├şvy potrebn├ę, aby ste si ako predvolen├Ż vytv├íran├Ż form├ít podpisu nastavili jeden z form├ítov vy┼żadovan├Żch pod─ża nariadenia eIDAS.

1.   Povinnosti na základe nariadenia eIDAS

Na z├íklade ─Źl. 27 ods. 5 a ─Źl. 37 ods. 5 nariadenia Eur├│pskeho parlamentu a Rady (E├Ü) ─Ź. 910/2014 (nariadenia eIDAS) a pr├şlohy vykon├ívacieho rozhodnutia Komisie ─Ź. 2015/1506 m├í subjekt verejn├ęho sektora povinnos┼ą prij├şma┼ą a validova┼ą kvalifikovan├ę elektronick├ę podpisy (QES) vo v┼íetk├Żch predp├şsan├Żch form├ítoch - CAdES ( .p7s, .p7m), XAdES (.xml), PAdES (.pdf), ASiC-E (.asice, .sce), ASiC-S (.asics, .scs). Z├írove┼ł m├í aj povinnos┼ą vyhotovova┼ą minim├ílne jeden z uveden├Żch form├ítov.

Z├íkon ─Ź. 272/2016 Z. z. o d├┤veryhodn├Żch slu┼żb├ích v ┬ž 14 ods. 3 a 4 ustanovuje pokuty a┼ż do v├Ż┼íky 3 000 eur za spr├ívne delikty v pr├şpadoch, ak org├ín verejnej moci odmietne prija┼ą alebo vytvor├ş kvalifikovan├Ż elektronick├Ż podpis alebo kvalifikovan├║ elektronick├║ pe─Źa┼ą vo form├íte, ktor├Ż nie je v s├║lade s vy┼í┼íie uveden├Żmi predpismi.

Form├ít XAdES_ZEP (*.xzep, *.zepx), definovan├Ż pod─ża legislat├şvy ├║─Źinnej do 30. j├║na 2016, nesm├║ pod─ża stanoviska NB├Ü org├íny verejnej moci vyhotovova┼ą po 1. j├║li 2016 pri komunik├ícii s ob─Źanom alebo pr├ívnickou osobou, teda mimo uzavret├Żch syst├ęmov (─Źl. 2 ods. 2 nariadenia eIDAS).

Ak org├íny verejnej moci vytv├íraj├║ alebo manipuluj├║ s form├ítom ZEPf (*.zep), nem├┤┼żu ho odosiela┼ą ob─Źanovi alebo pr├ívnickej osobe, ale pod─ża stanoviska NB├Ü m├┤┼żu podpis a podp├şsan├Ż dokument ulo┼żen├Ż v ZEPf ulo┼żi┼ą do form├ítu ASiC-S. Podrobnosti o jednotliv├Żch form├ítoch n├íjdete aj v ot├ízkach a odpovediach zverejnen├Żch na port├íli slovensko.sk.

To, ─Źi konkr├ętne aplik├ície pre QES umo┼ż┼łuj├║ postup v s├║lade s legislat├şvou pri vyhotoven├ş alebo validovan├ş QES, je mo┼żn├ę pod─ża stanoviska NB├Ü zisti┼ą aj na z├íklade vyplnenej deklar├ície v├Żrobcu aplik├ície pre QES, v ktorej musia by┼ą minim├ílne ozna─Źen├ę, ako splnen├ę, zeleno ozna─Źen├ę polo┼żky. (V pr├şpade pou┼ż├şvania kombin├ície viacer├Żch aplik├íci├ş musia by┼ą splnen├ę kumulat├şvne.) Formul├ír deklar├ície v├Żrobcu aplik├ície pre QES sa nach├ídza na webovom s├şdle NB├Ü a vyplnen├║ deklar├íciu zverej┼łuje v├Żrobca aplik├ície pre QES alebo je mo┼żn├ę o jej vyplnenie v├Żrobcu po┼żiada┼ą. - http://www.nbu.gov.sk/doveryhodne-sluzby/e-formulare/index.html

Z├írove┼ł sa odpor├║─Źa pou┼ż├şva┼ą najm├Ą aplik├ície, ktor├ę vyhovuj├║ pr├şslu┼ín├Żm bezpe─Źnostn├Żm po┼żiadavk├ím.

1.   Form├íty vytv├íran├ę na port├íli slovensko.sk

Podpisy vytv├íran├ę na port├íli slovensko.sk (├ÜPVS) v podpisovac├şch klientskych aplik├íci├ích D.Suite/eIDAS a D.Signer/XAdES, ako aj pe─Źate v doru─Źenk├ích a potvrdeniach o odoslan├ş vytv├íran├Żch na ├ÜPVS, sa s oh─żadom na ─Źasov├ę po┼żiadavky migr├ície integrovan├Żch in┼ítit├║ci├ş zasielaj├║ v p├┤vodn├Żch form├ítoch XAdES_ZEP (.xzep).

V obdob├ş na prelome augusta a septembra 2018 pl├ínujeme pri vytv├íran├ş elektronick├Żch podpisov prostredn├şctvom klientskych aplik├íci├ş na ├ÜPVS v kon┼ítruktore spr├ívy prepnutie na nov├Ż predvolen├Ż form├ít: ASiC-E XAdES (.asice). To znamen├í, ┼że v pr├şpade podpisovania, vr├ítane podpisovania mand├ítnymi certifik├ítmi, v elektronick├Żch formul├íroch vyp─║┼łan├Żch priamo v pou┼ż├şvate─żskom prostred├ş ├ÜPVS (napr├şklad ÔÇ×V┼íeobecn├í agendaÔÇť) a pre ich pr├şlohy, bude namiesto doteraj┼íieho form├ítu XAdES_ZEP (.xzep) vytv├íran├Ż form├ít ASiC-E (.asice). V pr├şpade opakovan├ęho alebo spolo─Źn├ęho podpisovania u┼ż existuj├║cich s├║borov, ktor├ę s├║ vo form├íte XAdES_ZEP (.xzep), sa prostredn├şctvom klientskych aplik├íci├ş na ├ÜPVS bude v najbli┼ż┼í├şch mesiacoch do─Źasne vytv├íra┼ą form├ít XAdES_ZEP.

V rovnakom obdob├ş pl├ínujeme prepnutie na form├ít ASiC-E XAdES (.asice) aj v doru─Źenk├ích a potvrdeniach o odoslan├ş vytv├íran├Żch na ├ÜPVS. O presn├Żch term├şnoch V├ís budeme vopred informova┼ą.

Centr├ílna elektronick├í podate─ż┼ła (CEP) podporuje z├íkladn├ę form├íty predp├şsan├ę vo Vykon├ívacom rozhodnut├ş 2015/1506, vr├ítane form├ítu ASiC, od roku 2016 a integrovan├ę subjekty ich m├┤┼żu prostredn├şctvom slu┼żieb CEP prij├şma┼ą a aj vytv├íra┼ą. Technick├ę inform├ície o konkr├ętnych podporovan├Żch form├ítoch podpisov a ich verzi├ích s├║ uveden├ę vo zverejnenej technickej dokument├ícii a podrobnosti o funkci├ích CEP s├║ uveden├ę v integra─Źnom manu├íli dostupnom na Partner framework port├íli.

Z d├┤vodu lep┼íej koordin├ície a rie┼íenia probl├ęmov uv├ştame, ak n├ís budete informova┼ą o va┼íej pripravenosti prechodu na form├íty predp├şsan├ę nariaden├şm eIDAS a o pr├şpadn├Żch probl├ęmoch s kompatibilitou.

1.   Vzorky a testovanie

S cie─żom zabezpe─Źi┼ą plynul├Ż prechod na nov├ę form├íty podpisov boli na ├ÜPVS v janu├íri 2018 zverejnen├ę pr├şklady vzoriek podpisov XAdES v podpisovom kontajneri ASiC (.asice) vytvoren├ę v Centr├ílnej elektronickej podate─żni ├ÜPVS. Vzorky ASiC-E XAdES obsahuj├║ podp├şsan├Ż s├║bor vo form├íte XMLDataContainer, ktor├Ż je pre informa─Źn├ę syst├ęmy verejnej spr├ívy v Slovenskej republike povinn├Żm form├ítom v pr├şpade podpisovania XML ├║dajov, vr├ítane ├║dajov vyplnen├Żch pod─ża elektronick├ęho formul├íra. T├íto povinnos┼ą vypl├Żva z ┬ž 57a a┼ż ┬ž 57c V├Żnosu o ┼ítandardoch pre informa─Źn├ę syst├ęmy verejnej spr├ívy ─Ź. 55/2014 Z. z.

Org├ínom verejnej moci, ktor├ę podp├şsan├ę dokumenty sprac├║vaj├║ vo svojich informa─Źn├Żch syst├ęmoch, registrat├║rach a podate─żniach odpor├║─Źame, aby si zverejnen├ę vzorky vysk├║┼íali a na pr├ícu s nimi pripravili aj svoje syst├ęmy. Na tieto ├║─Źely m├┤┼że N├írodn├í agent├║ra pre sie┼ąov├ę a elektronick├ę slu┼żby (NASES) na po┼żiadanie do elektronickej schr├ínky va┼íej organiz├ície zasla┼ą testovaciu elektronick├║ spr├ívu s objektom vo form├íte ASiC-E XAdES podp├şsanom v CEP. V pr├şpade z├íujmu o pretestovanie kompatibility s ASiC-E XAdES n├ís, pros├şm, kontaktujte na e-mailovej adrese prevadzka@nases.gov.sk.

Pre pou┼ż├şvate─żov elektronick├Żch schr├ínok na ├ÜPVS sa pri pripravovanom prechode na nov├Ż form├ít ASiC-E (.asice,.sce) ni─Ź nezmen├ş, s nov├Żmi form├ítmi m├┤┼żu u┼ż od roku 2016 pracova┼ą rovnako, ako s doteraj┼í├şmi form├ítmi XAdES_ZEP (.xzep, .zepx) a ZEPf (.zep). Pr├ícu s nov├Żmi form├ítmi umo┼ż┼łuje aj aplik├ícia D.Viewer, ktor├í je s├║─Źas┼ąou bal├şka klientskych aplik├íci├ş D.Suite/eIDAS.

┬Ě Bli┼ż┼íie inform├ície o pr├şpon├ích elektronicky podp├şsan├Żch s├║borov a mo┼żnostiach pou┼ż├şvania jednotliv├Żch form├ítov n├íjdete v naj─Źastej┼í├şch ot├ízkach a odpovediach.

┬Ě Technick├ę inform├ície o form├ítoch podpisov a podpisov├Żch kontajnerov podporovan├Żch v CEP s├║ uveden├ę aj v technickej dokument├ícii.

┬Ě Povinn├ę form├íty kvalifikovan├Żch elektronick├Żch podpisov a pe─Źat├ş (QES) pre subjekty verejn├ęho sektora pri vyhotovovan├ş a valid├ícii s├║ uveden├ę v dokumente zverejnenom NB├Ü.

┬Ě V pr├şpade komunik├ície smerom do zahrani─Źia sa pod─ża stanoviska NB├Ü odpor├║─Źa pou┼ż├şva┼ą pre podpisovanie alebo pe─Źatenie najm├Ą externe podp├şsan├Ż form├ít PDF (podpisom CAdES alebo XAdES) v podpisovom kontajneri ASiC alebo priamo podp├şsan├Ż form├ít PDF (podpisom PAdES) namiesto podpisovania XML ├║dajov vyplnen├Żch pod─ża elektronick├ęho formul├íra.

1.   Chyby v elektronick├Żch spr├ívach a vytv├íran├Żch podpisoch

V s├║vislosti s prechodom na nov├ę form├íty podpisov si dovo─żujeme upozorni┼ą na ─Źast├ę chyby, ktor├ę sa v praxi vyskytuj├║ v syst├ęmoch r├┤znych dod├ívate─żov a sp├┤sobuj├║ nemo┼żnos┼ą overenia podpisov alebo spracovania elektronickej spr├ívy.

Upozor┼łujeme, ┼że v pr├şpade nemo┼żnosti overenia podpisov (stav ÔÇ×Neoverite─żn├íÔÇť) v d├┤sledku tak├Żchto ch├Żb centr├ílna elektronick├í podate─ż┼ła odosielate─ża podania o tejto skuto─Źnosti neinformuje. Nemo┼żnos┼ą overenia podpisov v mnoh├Żch pr├şpadoch nie je sp├┤soben├í na strane pod├ívaj├║ceho, ale na strane ┼ípecializovan├ęho port├ílu alebo in├ęho syst├ęmu, ktor├Ż pou┼ż├şva. Samotn├Ż podp├şsan├Ż dokument m├┤┼że obsahova┼ą platn├║ autoriz├íciu, CEP ho v┼íak vzh─żadom na t├║to chybu nedok├í┼że overi┼ą. Odpor├║─Źame preto v pr├şpade, ┼że je podpis vyhodnoten├Ż ako ÔÇ×neoverite─żn├íÔÇť autoriz├ícia, informova┼ą pod├ívaj├║ceho o tejto skuto─Źnosti, najm├Ą ak dan├ę konanie nevy┼żaduje pod├ívaj├║ceho na t├║to skuto─Źnos┼ą upozor┼łova┼ą. NASES v s├║─Źasnosti zva┼żuje mo┼żnos┼ą zasielania v├Żsledkov overenia aj pod├ívaj├║cemu.

─îast├ę chyby:

•      Nes├║lad hodnoty v atrib├║te MimeType v elemente Object v elektronick├Żch spr├ívach so skuto─Źn├Żm form├ítom podp├şsan├ęho s├║boru: ┼ípecializovan├Ż port├íl alebo syst├ęm pri vytv├íran├ş elektronickej spr├ívy vytv├íra nespr├ívnu hodnotu atrib├║tu MimeType, napr├şklad hodnotu zodpovedaj├║cu form├ítu XAdES_ZEP (application/x-xades_zep), pri─Źom podp├şsan├Ż s├║bor je vo form├íte ASiC-E alebo PDF a podobne. D├┤sledkom tak├Żchto ch├Żb je neoverite─żn├í autoriz├ícia. Je potrebn├ę pou┼ż├şva┼ą hodnoty presne zodpovedaj├║ce form├ítu podp├şsan├ęho s├║boru pod─ża technickej dokument├ície.

•      Pou┼ż├şvanie chybn├Żch identifik├ítorov pri autoriz├ícii ├║dajov  vyplnen├Żch pod─ża elektronick├ęho formul├íra: 

Pri podpisovan├ş ├║dajov vyplnen├Żch pod─ża elektronick├ęho formul├íra je pre ├║spe┼ín├ę overenie autoriz├ície potrebn├ę pou┼ż├şva┼ą identifik├ítory (identifier), n├ízvy (description) a referencie uveden├ę v technickej dokument├ícii CEP.

•      Ozna─Źovanie podp├şsan├Żch elektronick├Żch dokumentov atrib├║tom IsSigned=ÔÇťfalseÔÇť. V tak├Żchto pr├şpadoch sa podpisy neoveruj├║ napriek tomu, ┼że je dokument podp├şsan├Ż.

•      Elektronick├ę ├║radn├ę dokumenty vytvoren├ę pod─ża elektronick├ęho formul├íra vo form├íte XML musia by┼ą v zmysle pr├şlohy ─Ź. 11 V├Żnosu o ┼ítandardoch pre IS VS ─Ź. 55/2014 Z. z. pri autoriz├ícii vo form├íte ASiC v┼żdy vlo┼żen├ę vo form├íte XMLDataContainer, ktor├Ż je ako celok podp├şsan├Ż. Form├ít XMLDataContainer obsahuje identifika─Źn├ę ├║daje pou┼żit├ęho elektronick├ęho formul├íra ako aj ─Ćal┼íie meta├║daje predp├şsan├ę ┼ítandardmi.

V pr├şpade ak├Żchko─żvek ot├ízok k dan├Żm t├ęmam sa m├┤┼żete obr├íti┼ą na sekciu prev├ídzky aplik├íci├ş ├ÜPVS prostredn├şctvom e-mailu zaslan├ęho na adresu prevadzka@nases.gov.sk .

S pozdravom,

ÔÇô

Sekcia prev├ídzky aplik├íci├ş

Odbor prev├ídzky aplik├íci├ş

Komisia pre ┼ítandardy ISVS - PS2 - Bezpe─Źnostn├ę ┼ítandardy

Nemáš to v PDFku?

toto by uz kto a naco robil ? podpisovy kontajner, obsahujuci iny NESTANDARDNY podpisovy kontajner ?
Asi ale niekto nepochopil ze co sa podpisu tyka, tak by rozhodoval podpis v ASiC-S subore nie v ZEPf subore ÔÇŽ toto je dost uletene

Myslim ze je to priloha 12 a nie 11 ÔÇŽ ale nie to som chcel. Tato priloha ma totiz jednu vaznu legislativnu CHYBU. Podla eIDAS totiz nie je predpisana ziadna hodnota MIME-TYPE, pricom priloha 12 Vynosu o standardoch definuje ako XAdES len dokument s mime-type application/vnd.gov.sk.xmldatacontainer+xml
Co je zle. Akykolvek XML, podpisany XAdESom totiz MUSI podla eIDAS statny organ akceptovatÔÇŽ(konkretne eIDAS definuje tuto normu: XML AdES - Z├íkladn├Ż profil XAdES ETSI TS 103171 v.2.1.1) . Ved ako by napriklad niekto z Nemecka ak posle XAdES, mohol tusit co je to slovensky xmldatacontainerÔÇŽ
je to jedna z anomalii, ktora deformuje tolko deklarovany jednotny digitalny trh. S lokalnymi predpismi ziaden jednotny trh nedosiahneme. Nie som pravnik, ale myslim ze Europska regulacia ma vysiiu pravnu silu ako lokalna vyhlaska, a teda tento bod DeJure aj tak nemoze platit, kedze je v rozpore s eIDAS.
Neviem koho upozornit, ale snad to tu niekto sleduje, kto vie ako postupovat v tomto pripade, aby doslo k naprave.

Cim sa stale podpisuju zakony na Slov-lexe ?
Rozhodnutia sudu ?
Rozhodnutia OVM, ktore prichadzaju do schranok eDesku ?

Ja byt pravnikom Gamatexu ÔÇŽ viem co mam robit ÔÇŽ :wink: