Potvrdenie o výške dane na základe podaného daňového priznania a potvrdenie o zaplatení dane

O toto potvrdenie som už žiadal niekoľko krát, ale zakaždým to bol hotový pôrod, tak som si povedal, že to spíšem, aby som mal o rok jasno. Snáď to niekomu pomôže.

Potvrdenie o výške dane a potvrdenie o zaplatení dane je potrebné napr. pri vybavovaní hypotéky. Formulár je pravdepodobne jednotný pre všetky banky a podľa mňa pochádza priamo od FS, ale tam som ho nenašiel. Pre istotu je asi lepšie im ho do žiadosti priložiť. Aktuálna verzia sa dá veľmi rýchlo vygoogliť (pozor, sú dve verzie - pre fyzické a právnické osoby): https://www.google.com/search?q=potvrdenie+o+vyske+dane+2019

Aktuálna verzia formuláru za rok 2018-2019 je napr. tu.

0. Zaplatiť

Za podanie žiadosti je potrebné zaplatiť správny poplatok. Možnosti sú rôzne, viď.: Platenie cla, dan... - PFS

Pred platbou je potrebné vedieť za čo platíme. To sa dá nájsť v číselníku, ktorý by mal byť dohľadatelný niekde na linku vyššie:

S trochou štastia sa dá ukecať osobu čo to vybavuje, že zaplatíte pri preberaní (áno, stále pre to treba prísť osobne), mne to raz vyšlo, ale manželka napr. nepochodila. Posledne som skúsil platbu cez ekolky a prekvapivo mi to prešlo:

  • https://m.ekolky.gov.sk (treba si tam vytvoriť účet)

  • Funguje aj vyhľadávanie (“143c”), alebo postupne preklikať:

    • Agenda Colných a Daňových úradov

    • Agenda Colných a Daňových úradov I.

    • Doplnenie údajov na predtlačenom tlačive - položka 143c

    • Doplnenie údajov na predtlačenom tlačive, ktoré predloží žiadateľ - podľa osobitného predpisu

  • Potom už len zaplatiť pomocou karty a potvrdenie uložiť ako PDF. Bude ho treba priložiť do žiadosti.

1. Prihlásiť sa do FS: https://www.financnasprava.sk/

2. Katalóg formulárov → Všeobecné podanie - Správa daní


3. Vyplniť adresáta podania: Správa daní - Daň z prájmov fyzickej osoby - Žiadosť o vydanie potvrdenia

4. Doplniť osobné údaje (ak treba, odporúčam aj tel. číslo) a text:

Týmto Vás žiadam o vystavenie potvrdenia o výške dane na základe daňového priznania k dani z príjmov pre FO za zdaňovacie obdobie 2019 a potvrdenia o zaplatení dane.

Správny poplatok bol uhradený cez platobný systém e-kolok, potvrdenie posielam v prílohe.

Prilohy:

  • Potvrdenie o výške dane a potvrdenie o zaplatení dane (elektronicky - súčasť podania)
  • Potvrdenie o úhrade správneho poplatku (elektronicky - súčasť podania)

5. Upload príloh

6. Podppísať KEP-om

7. Podať podpísané KEP-om

8. Vyzdvihnúť si potvrdenie.
Keďže FS nemá povinnosť komunikovať späť elektronicky (veď načo), treba si po ten zdrap papiera ísť osobne. Moja skúsenosť je, že keď to majú hotové, zavolajú (v priebehu týždňa). S trochou štastia to možno budú schopný poslať poštou, alebo dokonca naskenovať a poslať mailom, záleží od osoby na druhej strane (neskúšal som).

9 Likes

a toto z čoho vychádza ? Pamätám iba že majú výnimku na formuláre (PDF) …

To mi povedala pani, ked som sa spytal preco mi to nemozu poslat elektronicky. Viac som nezistoval.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2013/305/#paragraf-2.odsek-2 , neviem ci som dostatočne právne fundovaný, ale vo výlukách finančnú správu nevidím, preto mi to príde ako že povinnosť komunikovať elektronicky majú …

Tak som si dnes bol po tie papiere. Spýtal som sa znova pani úradníčky, že prečo to nemohlo ísť elektronicky a dostal som úplne identickú odpoveď ako predtým od inej úradníčky v inom meste - “Nemáme povinnosť komunikovať elektronicky”. A vraj ona by aj chcela, ale nedá sa.
Viac im argumentovať neviem, to by musel skúsiť niekto fundovanejší. :man_shrugging:


tu sa o tom píše …

Taketo som uz pocul viac krat a nateraz chapem (“prekladam”) ako “s el.schrankou na urade nevieme robit”, pripadne dokonca ako “ani sa do nej nevieme prihlasit (statutar nema eID, nevedia nainstalovat, nevedia priradit opravnenia, …)”.

pisal som dnes cez chatbota na financnu spravu … Pani nerozumela otazka. tak este raz polopate …
nastalo ticho a potom mi zavolali … vyvetluju ze nemusia . ze ich system to nevie … a furt mi neodpovedali na zakladnu otazku, z akeho predpisu vychadza tvrdenie ze financna sprava NEMUSI komunikovat elektronicky … Pani to nakoniec vzdala, povedala ze ludia chcu preto osobne, aby to urychlili. A ze mi nevie odpovedat, Ze to posiela na nejaky iny odbor a ze mi odpovedia. Za mna tipoujem, ze tymto to skoncilo…

1 Like

Podľa § 60b ods. 2 zákona o o e-Governmente je finančná správa od 1.novembra 2016 do 31.januára 2018 oprávnená pri výkone verejnej moci postupovať podľa osobitného predpisu ktorým, je zákon č. 563/2009 Z. z. o správe daní (daňový poriadok) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „daňový poriadok“).

Novelou č. 238/2017 Z.z. účinnou od 1.11.2017 sa mení a dopĺňa zákon o e-Governmente. Doplnilo sa ustanovenie § 60f, ktoré upravuje odosielanie dokumentov orgánov verejnej moci, ktoré majú vlastnú podateľňu.
Finančná správa ako orgán verejnej moci, podľa citovaného ustanovenia nie je povinná pri agende, ktorá ide procesne podľa daňového poriadku do 31.12.2020 používať modul centrálnej elektronickej podateľne (ústredný portál verejnej správy), pretože má vlastnú podateľňu. Teda finančná správa zatiaľ nie je povinná (do 31.12.2020) doručovať dokumenty elektronicky.

Z uvedeného vyplýva, že správca dane zasiela svoje písomnosti daňovým subjektom poštou, prípadne po dohode je možné prevziať písomnosť aj osobne na daňovom úrade.

Zákon bol takto schválený NR SR.

viď. info materiál

https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Zverejnovanie_dok/Aktualne/Elektronicka_komunikacia/2017.11.07_e_Gov.pdf

Uvedená odpoveď má informatívny charakter a bola vypracovaná na základe informácií poskytnutých daňovým subjektom v jeho žiadosti.

1 Like

blíži sa silvester … a tak som zvedavy ako sa prejaví koniec účiností par. 60f, a to nielen na finančnej správe. je dosť OVM, ktoré majú vlastné podateľne …

1 Like

Tak uvidime, co na to @Jozef_Ivanic a Lukasom Sojkom na FS :slight_smile: Ja to tipnem na predlzenie lehoty “lebo covid”.

uvidíme , poďakoval som za odpoveď a dal som doplňujúcu otázku. Či vzhľadom k dátumu už začali testovať … :slight_smile:

Dobrý deň,

lehota by sa mala predĺžiť o 1 rok, v súčasnosti sa čaká na novelu.

Pekný deň

S pozdravom
JUDr. Martin Ďuračík

1 Like

Veľká vďaka!!! Potom, čo som nad tým presedela polovicu víkendu je tento návod veľkou pomocou.
:+1:

2 Likes

Super návod, pomohol. Dik moc :+1:

Prosim, nema niekto skusenost, ze co dalej ked mi pride toto potvrdenie z danoveho uradu do elektronickej schranky? ked dam stiahnut podpisany dokument tak mi stiahne .asice kontajner ktory viem prehliadat cez d.viewer ale neviem z toho dostat .pdf aj podpisom alebo niecim takym. alebo staci do banky poslat cele to .asice?
Dakujem za odpoved.

Dakujem za navod, zafungovalo! Podal som to len s potvrdenim o zaplateni kolku (eKolok), formular na danovom uz nejaky mali.

Podaval som v piatok vecer a v pondelok rano mi volala pani z danoveho, ci to chcem do e-schranky alebo osobne, povedal som ze do e-schranky a o 14:00 som to uz mal.

Da sa to “vytlacit” u notara (zarucena konverzia), vyslo ma to na cca 4.50 € za 2 vyhotovenia. Spravia to aj na niektorych postach, tipujem ze o par centov lacnejsie.

Posielat priamo Asice subor banke som neskusal, ale tipol by som si, ze s tym nebudu vediet robit.

2 Likes

Velka vdaka :slight_smile: Sice aj stymto navodom to nebolo uplne jednoduche, ale po hodine trapenia sa som rad, ze som ho nasiel a ulahcilo mi to pracu s tymto systemom s doby kamennej.

V súčasnosti už automaticky pošlú ľuďom čo majú zriadenú elektronickú schránku potvrdenie tam. A tý čo nemajú tak poštou.
Do žiadosti som nepridával žiaden formulár na koľko mi povedali, že oni maju univerzálny. Tak som pridal len text.

Týmto Vás žiadam o vystavenie potvrdenia o výške dane na základe daňového priznania k dani z príjmov pre FO za zdaňovacie obdobie RRRR a potvrdenia o zaplatení dane.

Správny poplatok bude uhradený bankovým prevodom na účet finančného riaditeľstva SR.

Poplatok sa nemusí hradiť cez eKolok ale stačí zadať bankový prevod podľa inštrukcií zo stránky finančného úradu časť Zaplatenie správneho poplatku.
Do kolonky špecifický symbol vkladáte ID platby, čiže v tomto prípade ako bolo už spomínané ide o platbu 0,50€ a jeho ID je 1088.
A do správy pre prijímateľa, napíšete číslo podania. Čiže zaplatiť viete až odošlete žiadosť a v schránke odoslané dokumenty, nájdete toto číslo.

Este tak na slovensko.sk mat rovno platobnu branu ako v eshope, ale to by clovek cakal od statnych developerov a “inovativnych” v MIRRI asi privela.
(kazdy formular naviazany na konkretnu sumu, resp. 0€, ak to je bezplatne vystavovane…)

1 Like