PostgreSQL

Zdravim,

vo verejnej sprave (VS) je tazke presvedcit ludi o tom, ze OSS moze byt adekvatna nahrada komercneho produktu. Nie som zaryty zastupca OSS, skor sa na to pozeram tak, ze treba hladat vhodnu technologiu na zaklade poziadaviek…

Myslim si, ze vhodnym dialogom a hlavne poukazanim na niektore technologie sa vie tato problematika lepsie priblizit statu. Idealne je vsetko jasne demonstrovat a ukazat, kde sa co pouzilo a ze to zije, bezi a pod.

Napriklad pri debate o DB - PostgreSQL vs. ORACLE, som sa stretol s takymito tvrdeniami, argumentmi, ktore su prezentovane ludom na strane statu a hlavne netechnickym ludom:

  • ORACLE je ako mercedes, BMW medzi DB a ma teda lepsi servis, vykon,
  • pri PostgreSQL nie je zaruka, ze ten produkt prezije a ze bude k nemu servis/support,
  • ORACLE je overene tisickami instalacii a pod.,
  • pri miliardach zaznamov je PostgreSQL pomala a pod.,
  • nasadenim PostgreSQL sa hazarduje s celym riesenim a skolabuje a pod.

Moje skusenosti s VS su take, ze ludia akceptuju najma postupy, veci, riesenia, ktore uz boli pouzite niekde inde a funguju. Je malo ludi (podla mna), ktori su ochotni riskovat, zmenit zauzivane veci, skusit nieco “nove” a pod.

Preto si myslim, ze by bolo fajn pozbierat co najviac argumentov, benchmarkov, ukazat konkretne projekty, kde su pouzite alternativne technologie, popisat vykonove parametre a pod., aby sa tieto info mohli lahko sirit medzi ludmi.

Ako s prvou genericky pouzitelnou technologiou navrhujem zacat s DB PostgreSQL.

Cize bolo by super, keby ste vedeli zdielat info typu a z tychto oblasti:

  • idenitifikaciu projektov v SR a aj mimo SR, ktore bezia na tejto DB,
  • zaujimave info o projektoch, ktore povedia nieco o velkosti projektu, o zatazi, ktoru uvedena DB tam musi zvladat a pod.,
  • benchmarky tejto DB voci ostatnym, najma ORACLE, nakolko toto sa v SR pomerne dobre predava,
  • pozitiva a negativa z oblasti ako je adminnistracia,
  • uzitcne ficury, ktore ma iba tato DB,
  • ficury, ktore ma tato DB lepsie ako ine konkurencne produkty,
  • hocico co vas napadne a je vhodne zdielania…
1 Like

K veľkosti a skalovatelnosti postgresql mám toto. https://www.pgcon.org/2016/schedule/track/DBA/923.en.html

Oracle má paralelné queries, postgresql začína od 9.6 ale rád by som videl kde toto je problém pri štátnom projekte. Okrem BI podľa mňa bullshit.

Podpora je isto menšia. Najmä kvôli cenovke.

PS. Všetky dáta v ekosyateme čiže niekoľko registrov sú v pohodicke v jednej db. Postgresql.

ok, ideme do startupu na support? :slight_smile:

1 Like

A co sa poctu instalacii tyka… toto treba brat s rezervou lebo tipnem, ze su to vacsinou male vecicky.

What we’ve observed from running the largest fleet of Postgres in the world (over 750k databases) and heavily engaging with the Postgres community
Connection Limit Guidance | Heroku

Pripadne z Quory vyberam

Stats from Skype deployment
Over 100 database servers and 200 databases
Largest table has several billions of records.
Over 10000 transactions per second.
Databases are used mainly for web store, billing and other centrally provided services.
All accessed through stored procedures.

Here at Altos Research, we use Postgres as our primary storage service for our real estate market data. Our repository of approximately 5 years of US housing data and derived statistics currently occupies about 1.8T of disk.

I would think one of the biggest installation of PostgreSQL (besides Skype, of course) is probably Caixa Bank in Brazil. One “Caixa” employee told me off the records they serve around 190 millions of Brazilian people with a system which backend is PostgreSQL.

https://www.quora.com/What-is-the-largest-production-deployment-of-PostgreSQL-for-online-use

Viac sa mi hladat nechce.

Z mojej skusenosti ked niekto zacne mavat takymito argumentami, tak sa ho treba ako prve spytat, ze aky tam cakaju load a kolko tam bude dat a co s tym chcu akoze robit co Oracle ma a hocico ine nie.

2 Likes

Instagram bezi vela veci v Postgrese, ale nieco ako uceleny clanok na
ich blogu o vyhodach tam budete hladat tazko, vacsinou je to o tom ako
skaluju pri poctoch uzivateloch ktore su hodne nad ramec poctu
pouzivatelov statnych informacnych systemoch v tejto krajine. Napriklad:

Co sa tyka success stories v nasom regione, pani z CSPUG by mohli pomoct:

http://cspug.cz/

namatkovo

Petr Jelinek zo 2ndQuadrant by mohol tiez pomoct, pravdepodobne ale bude
v CSPUG komunite.

EnterpriseDB ma layer ktory by mal byt kompatibilny.
http://www.enterprisedb.com/solutions/oracle-compatibility-technology a
teda potencionalna migracia business logiky napisanej v PL/SQL by nemala
znamenat prepis celej aplikacie, alebo by nemala trvat tolko co panom z
Yandexu.

r.

1 Like

Backend data.gov.sk je CKAN + PostgreSQL.

State media company Rossiya Segodnya and Moscow’s regional government switched from Oracle database systems to open-code PostgreSQL software supported by local programmers, according to Digital Russia.

niekedy stačí na open source trošku nacionalizmu, neskúsime to po tej línii?

http://www.bloomberg.com/news/articles/2016-09-27/moscow-drops-microsoft-outlook-as-putin-urges-self-sufficiency

2 Likes

Registratura na ministerstve kultury (mksr), zarucena konverzia na mksr, elektronicka podatelna a dlhodobe doveryhodne ulozisko na mksr bezia na postgresql. A navyse uprednostnuju open source.

3 Likes

vies mi dat aj info, ze ako dlho to tam takto bezi, kolko podani napr. tyzdenne vybavia alebo nejake ine zaujime ukazovatele vykonnosti, pouzivanosti.

dik

Vedel by som to zistit, ale musem sa opytat na mk ci to mozem zverejnit.
zabudol som napisat, ze to plati aj pre vsetky podriadene organizacie mksr (odhadom 30), ako napriklad muzea atd
Je tam cca 1500 pouzivatelov, 15 databaz a 4 db servery (kvoli HA) sa viac menej nudia.

3 Likes

…mate niekto tipy a realne skusenosti s firmami, ktore v SVK alebo CZ robia plateny support pre PostgreSQL?..