Posledné 3 týždne testovania Registra priestorových informácií

Register priestorových informácií (RPI) bol v roku 2008 Národnou koncepciou informatizácie Slovenskej republiky ) zadefinovaný ako jeden zo štyroch základných registrov SK eGovernmentu.

Po tom čo v roku 2013 bol schválený projekt RPI bez otvorenia aspoň odbornej konzultácie na úrovni Koordinačnej rady Národnej infraštruktúry priestorových informácii (KR NIPI) začala od roku 2015 implementácia diela RPI na úrovni metainfomačného systému a následne doplnená v roku 2016 2 fázou.

RPI je v súčasnosti finalizovaný, pričom bol na základe požiadavky Objednávateľa a súhlase Dodávateľov tento systém spustený aj do verejného testovania s názvom “Pripomienkovanie IS RPI”.

Aj keď je proces pripomienkovania sprístupnený od 01.09.2016 do 30.11.2016, jeho komunikácia doposiaľ prebehla len v obmedzenom rozsahu prostredníctvom Tlačovej správy MZP SR a niekoľkých prezentácií.

Keďže bolo doposiaľ doručených málo pripomienok otázkou ostáva, či je systém v tak dobrom stave, alebo možnosť jeho pripomienkovania využilo málo užívateľov, nakoľko o tejto možnosti ani nevedeli.

Cieľom tohto príspevku je preto poskytnúť informáciu o tejto možnosti a pozvať záujemcov o otestovanie funkcionality ako aj obsahu tohto systému.

Proces pripomienkovania prebieha prostredníctvom formulára, pričom následná komunikácia prebieha len medzi autorom pripomienky a jej spracovateľom (Dodávateľmi, pripadne Objednávateľom, na základe povahy pripomienky).

Keďže sa nepodarilo nájsť konsenzus s Dodávateľmi pri nasadení štandardného verejne sledovateľného a referencovateľného systému na nahlasovanie, správu a vyhodnotenie problémov a podnetov, Slovenská agentúra životného prostredia sprístupnila systém Redmine do ktorého postupne vkladá problémy a podnety nahlasovane cez Formulár, aby bolo zrejmé, ktoré problémy a podnety už boli nahlásené. Stav ich vyhodnotenia sa bude rovnako snažiť zverejňovať v tomto systéme ako aj v sumárnej podobe na web stránkach RPI.

RPI pozostáva z troch hlavných častí:

  1. Verejná - prístupná všetkým, bez potreby registrácie a autorizácie
  2. Časť prispievateľov - kontribútorov - prístupná tvorcom metaúdajov priestorových údajov a služieb - prístup je možný len prostredníctvom eID
    3.Časť administrácie - určená na správu systému

Viac informácii: https://rpi.gov.sk

Vopred vďaka za Váš čas a úsilie.

Verím, že aj s Vašou pomocou sa podarí pripraviť systém, ktorý okrem toho že naplní legislatívne požiadavky, pomôže aj po praktickej stránke všetkým záujemcom o priestorové údaje a služby.

Martin Tuchyňa

Tento príspevok je osobnou inicatívou jeho autora.

3 Likes

hehe … co mam testovat, ved to tam nefičí …
klikol som na mpaovú službu (neprihlásený) a padlo:

Tak som sa vrátil na hlavnú stránkui, dal vyhľadať v metaúdajoch moju rodnú obec … Padlo

Tak som klikol na VYHLADAT PODLA INSPIRE … a zase padlo

neviem ci som nemal stastie .— ale snaha skoncila :slight_smile:

Vdaka, aj za odoslanie pripomienky do Formulara.

pekne zašité, ináč …

1 Like

Inak blba otazka, ja som vobec nepochopil co ten projekt je. To je katalog priestorovych dat? Kto je cielovka?

Vobec to nie je blba otazka, a je dolezite poznat, ze projekt je navonok tazko zrozumitelny a tym aj pouzitelny. Ocividne aj vo vazbe na predchadzajuci post zlyhala komunikacna strategia, ale nie o tom som chcel a v podstate aj tieto prispevky snad pomozu zmenit veci k lepsiemu.

Strucna verzia:
Tento projekt Registra priestorovych informacii (RPI) poskytuje Katalog priestorovych dat. Primarna cielovka by mali byt tvorcovia a uzivatelia priestorovych udajov a služieb z verejného sektora, prípadne subjekty, ktore tento typ digitalneho priestoroveho obsahu a funkcionality tvoria a spravuju pre verejny sektor (co moze byt privatny akademicky sektor, alebo aj neziskovky, ak nieco pre stat v tomto kontexte robia).
Aj ked bol povodny zamer vytvorit INSPIRE prioritne pre oblast zivotneho prostredia, ukazuje sa, ze prinosy to moze priniest aj pre dalsie oblasti.
Kedze ide o udaje a sluzby verejneho sektora, ocakava sa, ze ich vyuzitie bude v pripade vhodnych licencii aj nad ramec verejneho sektora. INSPIRE vsak zacal vznikat skor ako sucasne eGov a Open Data aktivity, preto je potrebne hladat synergie ako prepojit tieto legislativne a komunitne iniciativy tak pre potreby legislativy ako aj kazdodennej praxe.

Dlhsia verzia:
Povodny koncept Registra priestorovych udajov z NKIVS mal zabezpecit vsetky legislativne požiadavky INSPIRE. To znaci, aby sa vytvoril zakladny register pre podporu tzv. Infrastruktury priestorovych údajov, cielom ktorej je zabezpecit:

  • Aby sa priestorove udaje uchovavali, spristupnovali a udrziavali na najvhodnejsej urovni.
  • Aby bolo mozne jednotne kombinovat tieto udaje z roznych zdrojov v ramci celej EU a aby ich mohli zdielat viaceri uzivatelia a aplikacie.
  • Aby bolo mozne priestorove udaje zhromazdene na jednej úrovni organu verejnej moci zdielat s inymi organmi verejnej moci;
  • Aby priestorove udaje neboli spristupnene za podmienok, ktore neodovodnene obmedzuju ich siroke vyuzitie;
  • A aby sa dali dostupne priestorove udaje jednoducho vyhladať, vyhodnotit ich ucelnost a zistit podmienky uplatnitelne na ich pouzitie.

Cielom registra malo byt zabezpecenie podmienok pre dosiahnutie interoperability priestorovych udajov a suvisiacich sluzieb (teda od harmonizacie priestorovych udajov na Europske interoperabilne modely, ich publikaciu, vyhľadávanie, zobrazovanie, transformacie a dalsie služby priestororových údajov, a ich dokumentacia prostrednictvom metaudajov)

Schvaleny projekt vsak riesi len cast poziadaviek a to za oblast metaudajov a tzv. vyhladavacich a zobrazovacich sluzieb.

Projekt RPI mal v kontexte INSPIRE riesit zdokumentovanie (katalogizaciu) priestorovych údajov a súvisiacich služieb, v zmysle legislativnych poziadaviek INSPIRE, pripadne ich harvesting, dalej ich standardizovane publikovanie cez graficke uzivatelske a strojovo citatelne rozhrania. Nad ramec INSPIRE RPI zabezpecuje prepojenie na eGov (vyuzivanie eID pre tvorbu a spravu metaudajov, prepojenie na Ustredny portal verejnej spravy, Register Adries, Register fyzickych a pravnickych osob), vyuzitie udajov Zakladnej bazy GIS, ako aj publikacia metaudajov cez GeoDCAT pre integraciu RPI s Portalom Otvorenych Dat aby tvorcovia metaudajov pre udaje a sluzby, ktore budu spadat do rezimu Open Data, tieto vytvorili 1x a nasledne boli zdielane, tak kde to ma zmysel a opodstatnenie a nemuseli ich opatovne vytvarat pre dalsi katalog.

1 Like

ja to poviem tak zjednodusene: pre mna je to z 2/3 specializovany agendovyu system, ktoreho agende detailne rozumiet nemam ambiciu. Z jednej tretiny verejny portal obsahujuci specializovane informacie.

:+1:
Preložené: RPI je katalóg vecí, z ktorých by nakoniec mali byť OpenData .

Pôvodná idea (NKIVS) bola, že to bude obdoba RPO, ale pre priestorové údaje. Čiže z rôznych evidencií sa tu mali stretávať údaje a ďalej mali byť jednotne dostupné. Cieľovka je teda jasná: ďalšie ISVS.
Z tohoto sa spravil iba zoznam datasetov a štandardizované metadáta.

Zopár vecí ktoré to nerobí:

  • jednotný katalóg tried objektov - napr. že niečo je “cesta” sa v každom datasete značí ináč
  • jednotná identifikácia - napr. “most Apollo” by mal mať jednotný identifikátor všade, od ZBGIS až po evidenciu zjazdnosti ciest
  • jednotný prístup k údajom, nie nutne že v RPI sú nasypané na kopu, ale minimálne že sa tam dozvieš presné miesto (napr. URL) kde nájdeš tento objekt a nie web stránku správcu registra
2 Likes

toto nie je celkom pravda. Mnoho spolocnosti (sukromnych aj statnych) s tymi datami totiz obchoduje. Podobne ako SHMU … to je statny podnik, ale data odtial nedostanes zadarmo. Po obchodnych rokovaniach a podpise zmluvy ano.
Ale ak nejakej forme e-shopu mozme tiez hovorit open data, tak potom ano… :slight_smile:

Vysvetlenie pre tych co sa nevenuju priamo priestorovym udajom. RPI v tejto podobe ma sluzit ako katalog pokial mozno VSETKYCH priestorovych udajov, Statna a verejna sprava ma povinnost tam udaje postupne naplnit, Len si treba uvedomit ze dnes je vacsina priestorrovych udajov v papierovej podobe, Rozne uzemne plany, rozvojove plany atd. RPI v tejto faze sluzi na to aby sa podarilo na jednom mieste zhromazdit udaje o tom ake udaje a kde su. Niektore sluzby, ktore realne existuju, tie samoyrejhme dokaze proxovat. Ale jeho hodnota zacne rast s tym ako zacnu povinne osoby ( hlavne mesta a obce) naplnat udaje.

A este o tom kto je cielova skupina, ziskat informaciu co sa planuje v mojom okoli to je zaujimave pre kazdeho. Ale geodatata su z podstaty asi najcennejsie data, preto sa uz dnes predavaju. Kroky veduce k spristupeniu udajov maju potencial generovat projekty sukromnych firiem a toto jej aj dlhobobym cielom.

Ak je to katalog preco nebolo pouzite rovno data.gov.sk/ckan ?

Rozumnych dovodov je viacero, spomeniem len par. Tento katalog obsahuje metada, ktore su validovane v zmysle INSPIRE, je to teda specializovana podmnozina. Nejde o datasety alebo nie vzdy. Velka cast udajov bude obsahovat len informaciu ze existuje dokument a kontaknu osobu. A tie udaje, ktore su dnes dostupne ako mapove sluzby poskytuju zobrazenia ktore nie su dostupne v data gov.
A dalsie dovody su legislativne, od naplnania europskych smernic az po fakt ze existuje povinnost povinnych osob zverejnovat udaje v RPI, nie nutne v open datach.

legislativa …
Podobne ako ePP malo(a stale ma) svoj zakon, tak aj RPI a zverejnovanie v nom je legislativnou povinnostou.
Ideme zrusit dalsi system a menit zakony ? … sme sa nejako rozsupli … :wink:

vsak hadam zajtra uvidime … http://www.itapa.sk/6348-sk/register-priestorovych-informacii/